Kam mili (Eksantrik mil) nasıl kontrol edilir?

Kam mili (Eksantrik mil) nasıl kontrol edilir?

Bu yazıda kam milinde, kamlarda ya da muylularda oluşabilecek aşınma, çizik gibi durumlarda kam mili nasıl kontrol edilir inceleyeceğiz. Eksantrik mil kontrolünde kabul edilebilir (Tolerans dahilinde olan) aşınma miktarları nedir. Bu miktarları aşan aşınmalarda ne yapılır gibi detaylara yer vereceğiz.

Kam mili nasıl kontrol edilir?

Kamlarda ve muylularda anormal aşıntı, korozyon, karıncalanma ve derin çizikler var ise değiştirilmelidir. Peki kam mili çok fazla aşınırsa ne olur? Kamlarda ve muylularda aşırı aşıntı supapların yeterince açılamamasına neden olur. Supaplar yeterli miktarda açılmadığı için silindirler içerisine yeterli miktarda hava yakıt karışımı veya hava alınamaz. Motorun hacimsel verimi ve gücü düşer. Ayrıca bu durum, motorun yakıt tüketimini artıran sebeplerdendir.

Kam miline supap yay basıncından daha fazla yük binmez. Bu nedenle muylularda ve yataklarında aşıntı veya ovalleşme pek görülmez. Kam millinde muylu çapları ölçülerek ovallik ve aşıntı değerleri belirlenir.

Kam mili nasıl kontrol edilir
Kam mili muylusunun ölçülmesi


Kam mili muylularının çalıştığı yataklar, muylulara göre daha yumuşak malzemeden yapılır. Bu nedenle kam mili muyluları yataklara göre daha az aşınır. Muylulardaki aşıntının değeri genellikle 0,02 mm’yi aşması durumunda kam mili değiştirilir.

kam mili aşıntısının mikrometre ile kontrolü
Kam mili aşıntı kontrolü

Kam yüksekliği mikrometre ile ölçülür. %10’dan fazla aşınma tespit edilmişse kam mili değiştirilir.

Kam mili salgısının komparatör ile kontrolü
Eksantrik milde salgı kontrolü

Kam mili salgı kontrolünde komparatör kullanılır. Kam mili, V yataklarına konur. Orta muylusuna komparatör ayağı temas ettirilir. Kam mili bir tur çevrilir salgı ölçülür. Salgı 0,05’ten fazla olursa kam mili değiştirilir.

kam mili eksantrik mil elektronik ölçüm ve test cihazı

Bununla birlikte eksantrik mile ait pek çok detaylı analizin yapılabileceği gelişmiş elektronik kam mili ölçüm ve analiz cihazları da mevcuttur.

kam mili eksantrik mil test analiz programı

Yukarıdaki resimde ise bu tip bir elektronik analiz cihazına ait ölçüm,test ve analiz değerlendirme yazılımı Cam Analyzer isimli yazılıma ait bir ekran görüntüsü verilmiştir.

Bu yazıda kam milinin kontrolü nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Kam mili, muylular ve kam kısımlarında oluşabilecek aşınmalar sonucunda boy azalması, salgı gibi durumların çeşitli ölçme kontrol araçlarıyla kontrolünü anlattık. Kam mili aşınırsa ne olur. Motora zarar verir mi. Yakıt tüketimini artırır mı gibi detaylara yer verdik. Aşağıdaki kısımda, konuyla ilgili bazı yazıları bulabilirsiniz. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.