Eksantrik mil arızaları. Arıza sebepleri ve önlenmesi

Eksantrik mil arızaları. Arıza sebepleri ve önlenmesi

Taşıt bakım ve onarımı bölümündeki bu yazımızda eksantrik mil arızaları konusundan bahsedeceğiz. Eksantrik mil arızası neden olur, neyden kaynaklanır. Nasıl önlenir gibi konulardan bahsedeceğiz.

eksantrik mil arızaları ve sebepleri
Eksantrik miller motorun önemli parçalarındandır.

Eksantrik mil arızaları nelerdir

Eksantrik mili sağlam bir çelik bileşen olduğundan, aşınmaya veya kırılmaya eğilimlidir. Çoğu motorda, diğer parçalar eksantrik milinden önce yıpranacaktır. Yine de, ortaya çıkabilecek birkaç ortak eksantrik mili problemi vardır.

eksantrik mil arızası neden olur
Eksantrik mil arızalarından biri de milin yıpranmasıdır.

Yıpranmış Eksantik mil lobları valfleri istenildiği kadar açmayacak, bu durum motor performansının azalmasına ve silindirlerin yanlış ateşlenmesine neden olacaktır. Bunun sonucunda da  yetersiz yakıt basıncı oluşması ile daha yüksek emisyonlara ve rastgele yanlış ateşlemeye yol açacaktır.

Eksantik mil  hasarı oluşması da eksantik mil arıza tiplerinden biridir. Bu durum yanlış viskoziteli motor yağı kullanılmasından kaynaklanabilir. Yağ pompasından silindir kapağının tepesine kadar uzanan uzun bir yoldan bahsediyoruz. Yağın kalın olduğu soğuk sabahlarda, yeterli yağ basıncının kamın içine ulaşması birkaç saniye alabilir. Bu nedenle çoğu araç üreticisi, soğuk havalarda sürüş için 10W-30 veya 10W-40 yerine 5W-30 yağı kullanmanızı tavsiye etmektedir.

kırık eksantrik mili
Eksantrik mili kırılması da Eksantrik mil arızalarındandır.

Eksantrik mil yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kırılabilir de. Normal şartlarda bu şekilde kırılması imkansız gibi görünürken, bir başka parçanın arızası, zincirleme arızaları tetiklemiş ve eksantrik mili kırmıştır. 

Triger kayışının kopması sonucu subap zamanlaması bozulur ve subap normalde yukarıda olması gerekirken aşağıda kalır.

Ve subap eğilir. Pistondan gelen kuvvetin çoğu subap tarafından absorbe edildiği için bu durum, eksantrik mili çok fazla etkilemez.

Ancak subapların pistona dik şekilde çalıştığı tip motorlarda, piston subaba çarptığında subap eğilmeyecek, pistondan gelen tüm kuvveti yukarıya, eksantrik mile iletecektir. Bu durumda ise eksantrik mil kırılacaktır.

Eksantrik mil arızaları nasıl önlenir

Yukarıda verdiğimiz örnekte triger kayışının kopmasının eksanrik mil arızasına yol açabileceğinden bahsetmiştik. Triger kayışının kopması ne gibi sonuçlar doğurur konusunu ayrıntılı olarak anlattığımız  BKNZ: Triger kayışı koparsa ne olur başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu sebeple motor parçalarının bakım zamanını kesinlikle ihmal etmeyiniz. Aracınızın periyodik bakımını aksatmayınız.

Yağ değişim aralığı, yağ tipi ve yağ viskozitesi ile ilgili üretici tavsiyelerine uyarak ve motorun aşırı ısınmasını önleyerek, kaliteli motor yağı ile düzenli motor yağı değişimi yaparak eksantrik mil arızalarını önleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.