Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir? Motor Yağı Kontrolü

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir? Motor Yağı Kontrolü

Araç bakım ve onarım bölümündeki bu yazıda Motor yağı nasıl kontrol edilir ve motor yağı kontrolü neden önemlidir inceleyeceğiz. Motor yağı kontrolü hangi aralıklarla yapılmalıdır gibi konulara değineceğiz.

Motor yağı kontrolü neden önemlidir?

Hasarları ve arızaları önlemek, tedaviden daha iyidir ve bu nedenle düzenli araç bakımı asla ihmal edimemelidir. Araç sahiplerinin araçlarının iyi durumda olmasını sağlamak için kontrol etmesi gereken birkaç şey vardır. Lastik basıncı, ışık durumunu ve soğutucu seviyelerini kontrol etmenin yanı sıra, motor yağının kontrol edilmesi de hayati önem taşır.

Motor yağı adeta aracınızın mekanik aksamı arasında dolaşan bir kan gibidir.

Motor yağı, arabanızın motorunun kanı gibidir. Aşınma ve yıpranma sürecini yavaşlatmak, metalin metalle temasını önlemek için motorun hareketli parçalarını yağlamak gerekir. Motor yağı ayrıca, pisliklerin birikmesini önleyerek ve zararlı tortulardan koruyarak motoru temiz tutmakla sorumludur. Bu yüzden motor yağı kontrolü önemlidir.

Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak söylemek gerekir ki, arabanızın motorunun sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlamak için motor yağı önemli bir rol oynar. motor yağı kontrolü basittir ve bir dakikadan kısa bir sürede gerçekleştirilebilir .

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Motor yağının araç için önemine değindik. Şimdi de motor yağı nasıl kontrol edilir açıklayalım.

Motor yağı kontrolü için. Aracı park edin, arabanın kaputunu açın ve motorun çalışmadığından emin olun. Ayrıca aracınızın eğimli bir yüzeye ve yokuşa değil, düz bir yüzeye park edilmesi önerilir. Yapmanız gereken bir sonraki şey, genellikle renkli sarı renkte bulunan yağ çubuğunu aramaktır. (yağ çubuğunun tam yerini öğrenmek için araç el kitabına başvurabilirsiniz). 

Aracınız zaten duruyorken motor yağı kontrolü yapıyorsanız, aracı çalıştırın ve motor yağının devirdaim yapmasını sağlayın. Motorun biraz soğumasını bekledikten sonra motor yağı çubuğunu dışarı çekin. 

araç motor yağı kontrolü
Araç motor yağı kontrolü için kullanılan kontrol çubuğu

Yağ kontrol çubuğunu Bir bez ya da havlu kullanarak temizleyin. Sildikten sonra, yağ çubuğunu tekrar tüpün içine sokun. Seviye çubuğunu tekrar çekin ve çubuğun ucuna bakın

motor yağı nasıl kontrol edilir
Yağ seviyesinin doğru ölçüldüğünden emin olmak için Motor yağı kontrol çubuğunu bir defaya mahsus olarak silin ve tekrar yerine daldırın.

Yağ çubuğunda Min ve Maks, (Düşük ve tam) değerlerini gösteren bir seviye göstergesi vardır. Genellikle minimum ve maksimum değerler arasındaki motor yağı miktarı 1 litre civarındadır.

motor yağının kontrol edilmesi nasıl yapılır
Motor yağı kontrol çubuğundaki işaretin anlamı

Eğer yağ iki işaret arasındaysa veya Min ve Max arasındaysa, bu yağ seviyenizin iyi ve yeterli olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, yağ minimum işaretin altında veya yakınında ise, yağ eklemeniz gerekir.

Bazı çubuklarda ADD (ekle) ve SAFE (güvenli) yazıları bulunabilir.

Araca Motor yağı Nasıl Eklenir

Araca motor yağı eklemek için, genellikle ENGINE OIL (Motor yağı) yazan veya yağ simgesi / sembolü olan yağ doldurma kapağını çıkarın.

Huni yardımıyla bir miktar motor yağı ekledikten sonra yağ çubuğunu bir kez daha dışarı çekin ve aracınızın motorunun doğru miktarda yağ olup olmadığını kontrol edin. Aracınızın motorunu iyi ve çalışır durumda tutmak için doğru miktarda yağ olduğundan emin olmalısınız. Her yakıt dolumunda ya da yola çıkmadan önce haftada bir kez kontrol edebilirsiniz.

araca motor yağı ekleme
Motor yağının eklenmesi

Unutmayın, önleme tedaviden daha iyidir, bu yüzden arabanızın motorunda uygun miktarda yağ olduğundan emin olmalısınız.

İlgili yazılar

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.