TEKNİK RESİM ALETLERİ Teknik Resim Araç Gereçleri

TEKNİK RESİM ALETLERİ Teknik Resim Araç Gereçleri

Makine ,inşaat ,mimari vb Teknik resim çiziminde kullanılacak teknik resim aletleri ve teknik resim malzemeleri seçiminde kaliteye önem verilmesi tavsiye edilir.

Teknik resimde kullanılan araç ve gereçler Teknik çizimlerde kullanılacak alet ve malzemeler ne kadar kaliteli olursa teknik ressamın yetenekleri ve becerisi de o kadar kendini gösterecektir. Kullanılan teknik resim aletleri kalitesiz olursa çıkacak aksaklıklar işlerin uzamasına,fazladan maliyetlere  ve önceden hesap edilemeyen  vakit kaybına sebep olur.

Teknik resim aletleri

 1. Teknik resim masaları
 2. T cetveli
 3. Yassı (Düz cetveller)
 4. Ölçekli cetveller
 5. Yay Cetveli
 6. Tarama Cetveli
 7. Gönyeler
 8. Açı ölçer
 9. Pistole cetveli-pistole şablonu
 10. Şablonlar
 11. Pergeller

Teknik resim masaları

teknik resim masası

Teknik resim masaları kavak ,ıhlamur gibi ağaçlardan veya suntadan yapılır.Yüzeylerinin düzgün olması önemlidir.üzerine genelde beyaz muşamba kaplanır.Zaman zaman muşamba sabunlu bezlerle silinerek   temiz çalışma ortamı sağlanır . Teknik resim çizim ortamının temiz olması önemlidir .

Teknik resim masası ölçüleri : (Tavsiye edilen Genişlik x uzunluk)

A4 kağıdı için 250×350        A3 kağıdı için 350×500 ;A2 kağıdı için 500×700

A1 kağıdı için 700×1000 A0 kağıdı için 1750×2000

Bazı teknik resim masalarının bazılarında çizim aparatı bulunur .Aparatsız olan teknik resim masalarının sol kenarlarına T cetveli ile çalışma için düzgün bir tahta çıta monte edilir .

T cetveli

T cetveli son yıllarda bilgisayar ortamındaki (autocad,solidworks,catia,3dmax vb)  teknik resim yazılımlarının yaygınlaşması ile kullanımı azalsa da Bilgisayarsız çizim ortamında çalışan teknik ressamları, mühendislik öğrencileri için vazgeçilmez bir alettir. Eğilmeyen kayın, armut, maun ağaçlarından ya da şeffaf plastik malzemeden yapılırlar. Görünüşleri “ T “ biçiminde olduğun dan T Cetveli denilmiştir .Üzerinde milimetrik ölçü bölüntülü , başlık kısmı sabit veya hareketli, derece bölüntülü yapılarak çok yönlü çalışma kaabiliyetine sahiptir.

sabit ve hareketli başlıklı t cetveli

T cetveli nasıl kullanılır ?

T cetveli ,üzerine 30 ya da 45 derecelik gönyeler oturtularak taramalarda ve dikey çizgi çizme işlerinde kullanılabilir

t cetveli nası kullanılır
T cetveli ile paralel dikmeler çizme

Yassı ( düz) cetveller

Genellikle 30 cm boylarında ağaç, plastik ya da  çelik malzemelerden yapılırlar. Kağıt ,ozalit,aydınger üzerine ölçü aktarmaya, bir yerden bir yere ölçü taşımaya yararlar.

Ağaçtan yapılanları çabuk yıprandığı ve ölçü hassasiyeti az olduğu için teknik resimde pek kullanılmaz.

teknik resimde kullanılan araç ve gereçler
mm bölüntülü cetvel

Ölçekli cetveller

Küçültme ve büyültme yapılacak çizimlerde kullanılır. Kesiti üçgen biçiminde olup ,her  kenarında ölçekler vardır. Bu ölçekler:1:20 , 1:200 , 1:75 , 1:750 … gibi ölçeklerdir. Bu ölçekleri birbirleri arasında pratik olarak çevirmeye de yararlar.

ölçekli cetvel


teknik resimde kullanılan araç ve gereçler / ölçekli cetvel

Yay cetveli

Üzerinde milimetrik bölüntüler bulunan, çeşitli eğrilikte çizgilerin çizilmesi için kullanılan cetvellerdir. Düz cetvellerle ölçüsü alınamayan yerlerin ölçüleri alınması için kullanılır.

Kıvrılıp bükülebilir. Ortasında kurşun metali bulunduğu için , büküldüğü gibi kalabilir. Dış kısmı plastikle kaplanmıştır.

Tarama cetveli

Tarama cetvelleri , eşit aralıklı taramalar yapmak için kullanılan aparatlardır.

Üzerinde cetvel ve pistole bağlanarak taramalar ve çeşitli desenler oluşturulur. Üniversal masa başlığı gibi kullanılır.

tarama cetveli

1. Ayar kilitleme düğmesi   2. Ölçü ayar düğmesi   3. İlerletme baskı parçası   4. Tutamak

Gönyeler

şeffaf plastikten yapılmış ve T – Cetveli üzerinde kaydırarak çizgiler çizmeye yarayan teknik resim aletidir. Kenarları milimetrik ölçü bölüntülü olduğundan bir yerden bir yere ölçü taşıma işinde de kullanılırlar.

30° ve 45° derece olarak iki tiptedirler.

30° lik gönyenin açıları 30°, 60° ve 90° dir. 45° lik gönyenin açıları 45° , 45°ve 90° dir.

teknik resim gönyeleri

Açı Ölçer

Açı ölçer nedir? : 0o- 180° ve 0 – 360° derece arasındaki açıların ölçülmesinde kullanılır. Teknik resim çizimlerinde kullanılanları şeffaf plastikten yapılırlar. Tahtadan yapılmış olanları matematik ve geometri derslerinde kullanılır.

Açıölçerin diğer adı nedir ? : Küçük olanlarına iletki veya minkale de denir.

Açıölçer nasıl kullanılır ?

Açı ölçerlerin merkezi , ölçülecek açının tepe noktasına gelecek şekilde yerleştirilir ve ölçülen açı bölüntülerin üzerinden işaretlenir.

açıölçer nasıl kullanılır
Açıölçer kullanımı. 90 dereceden küçük açıları ölçme


açıölçer ile açı ölçme

açıölçerle açı nasıl ölçülür
Açıölçerin kullanılışı. 90 dereceden büyük açıların ölçülmesi.

Pistole cetveli – Pistole şablonu

Pergel ve cetvel ile çizilemeyen , düzgün olmayan eğri yayların ( oval , elips , parabol, hiperbol, sikloit ..gibi) çizmek için kullanılan alettir.

pistole cetveli pistole şablonu

Şablonlar

Teknik resimde kullanılan araç ve gereçler değişik amaçlar için tasarlanmışlardır.Birtakım rutinleşmiş ufak çaplı çember çizimlerinde kullanılmak üzere daire şablonları mevcuttur.şeffaf plastikten veya yarı şeffaf malzemelerden yapılırlar. Daire şablonlarının üzerinde genellikle 1 mm den , 36 mm çapa kadar çember ölçüleri bulunur. Değişik ölçülerde ve çeşitli tiplerde yapılanları vardır.

daire şablonu

yazı şablonları ise makine imalat resimlerinin antet kısımlarında rapido takımları ile norm yazı yazmak için kullanılan ve norm yazıda hatayı e aza indirme amaçlı şablonlardır.

yazı şablonu
mimari çizim şablonu

teknik resim aletleri / mimari çizim şablonu

Pergeller

Çember ve yayların çizilmesinde kullanılırlar. teknik resim çizimi yapan herkesin yanında bulunması gere ken önemli bir çizim aletidir.Pergellerin oynar kısmının sağlam ve sert olması, gevşek olmaması ,kolayca gevşememesi gerekir.Oynar kısmı gevşek olan pergel, çizim esnasında çemberi çift çizer, bu sebeple pergel seçiminde dikkatli olunması ve kaliteli pergel kullanılması önemlidir.

pergel takımının parçaları

Teknik resim araç gereçleri

Kalemler

Kalemlerdeki HB ne demektir .Kalemlerdeki B 2B ne demektir :

Teknik resim çiziminde kullanılan kalemler, H ve B serisi olarak yapılmışlardır.

H serileri sert kalemler, B serileri ise yumuşak kalemlerdir. Seri numarası büyüdükçe sertlik veya yumuşaklıkları artar. HB ve F numaralı kalemler ise orta yumuşaklıktadır.

Teknik resim çiziminde genelde HB ve F kalemleri kullanılır. Biraz daha yumuşak çizim yapılması istenirse B kalemi kullanılır.

kalemlerin sertlik dereceleri
teknik resimde kullanılan araç ve gereçler / Teknik resim kalemi sertlik sembolleri

Aydınger kağıtlara çizimlerde ise H ve 2H kalemleri kullanılması önerilir.

Esasen yumuşak kalemler serbest elle yapılan çizimlerde , gölgelendirme çalışmalarında ve silindiğinde iz bırakmayacak yerlerde kullanılır.

rapido kalemi

Piyasada rapido kalemi olarak da bilinen mürekkepli çizim kalemleri de vardır.Çini mürekkebi kullanırlar.Çini mürekkebi kullanılmasının nedeni akıcılığının normal mürekkebe göre daha az olmasıdır.

aydınger kağıtlara , çizim folyolarına ve değişik kağıtlara aynı koyuluk ve kalınlıkta kesintisiz çizgi çizebilmek için kullanılır.

Teknik Resim Kağıtları

Resim kağıdı çeşitleri :
1. Düz beyaz resim kağıtları
2. Eskiz kağıtlar
3. Aydınger kağıtlar
4. Ozalit kağıtlar
5. Yağlı kağıtlar
6. Muşamba kağıtlar
7. Milimetrik kağıtlar
8. Çizim folyoları (Selofanlar)

Teknik resim kağıtları ile ilgili ayrıntılı bilgiye bir başka yazıda değinilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. TEKELİ dedi ki:

  Patentli tasarım gönye ve cetveller. https://www.youtube.com/watch?v=4aLit7F0JZw&t=1s

 2. Salim dedi ki:

  Yazınız için teşekkür ederim. Bilgilendirici olmuş.