Üniversal Torna Ayna Ayaklarının Değiştirilmesi

Üniversal Torna Ayna Ayaklarının Değiştirilmesi

İmalat işlemleri tornalama kategorisindeki bu yazımız Üniversal torna ayna ayaklarının değiştirilmesi üzerine olacak. torna aynası ayaklarının değiştirilmesi kolay bir işlemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası vardır.

Üniversal tornalarda 3 ayaklı aynalar, iş parçası sıkma işlemini başarıyla yerine getirmelerine karşın normalde çok geniş çaplı malzemelerin tornalanmasına uygun olmayan ayaklarla çalışırlar.

büyük çap tornalama

Ancak torna tezgahlarında her zaman küçük çaplı malzemelerle çalışılmaz. Makine Endüstrisinin ihtiyaçları çeşitlidir ve bazen geniş çaplı bir malzemeyi işlemeniz gerekebilir.

flanş tornalama

Üniversal torna tezgahlarında bazen değişik amaçlı işlemler için, özellikle büyük çaplı ve dar profilli malzemeleri (Kasnak mil yatağı, flanş vb) tornalamak için torna aynası ayaklarının değiştirilmesine ihtiyaç duyulur.

ayna ayaklarının değiştirilmesi

Bu yazımız ayna ayaklarının sökülmesi ve takılması üzerine olacak. Ayna ayaklarını sökmek için ayna anahtarı ile saat yönünün tersine hareketle ayna ayaklarını iyice açıyoruz.

ayna ayaklarının sökülmesi

Ayna ayaklarını sökme basit bir işlemdir. Ters ayakların takılması işlemi için ise ters ayakları takılma sırasına göre sıralamamız gerekiyor.

torna aynası ayakları

Ters ayakların  kanalları arasına girmiş toz, çapak vb gibi şeyler, ayna kanalları arasında sıkıntıya yol açabileceğinden bunları temizlemeliyiz. Bunun için önce fırça ve ardından yağlı bez ya da üstübü kullanabiliriz.

ayna ayağının numarası

Ayna ayakları takılma sırasına göre numaralandırılmıştır. Yukarıdaki resimde 2 numaralı ayağı görüyoruz.

üniversal torna ayna ayaklarının değiştirilmesi

Bazı ayna ayaklarının yan tarafında da numaralandırma yapılmış olabilir.(Yukarıdaki resim)

torna aynası ayaklarını değiştirme

Aynı numaralandırma ayna kanallarında da mevcuttur. Böylece hangi ayağın hangi kanala gireceğini anlamış oluruz.

ayna ayaklarının sıralaması

Ayna ayakları üzerinde numara yoksa ya da okunmuyorsa ayakları yukarıdaki resimdeki gibi sıralayabiliriz. Ayakların uç kısımları arasındaki farka dikkat ediniz.

Ayna ayakları nasıl takılır?

Ayna ayaklarının numaraları ayna kanallarındaki numaralarla uyuşacak biçimde ayakları yerleştiriyoruz. Ayna anahtarını çevirdiğimizde görülen, ayna üzerindeki spiral kanalın bitim noktasındaki boşluğu bularak yapıyoruz.(Yukarıda). Torna aynası ayaklarının değiştirilmesi ile ilgili birkaç püf noktasından biri de budur.

ters ayakların takılması

3 ayağı da bu şekilde taktıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor.

ayna ayaklarını senkronize bağlama

3 ayaklı aynanın 3 ayağını senkronize olarak takmak için yukarıdaki resimdeki gibi bir lastikten faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki videoda detaylı olarak izleyebilirsiniz.

Ayna ayaklarının lastik kullanılarak takılması

Bu yayınımızda torna tezgahında ayna ayaklarının sökülmesi takılması konusuna değindik. Hangi durumlarda ters ayaklar bağlanır. Ters ayaklar nasıl bağlanır. Ayna ayakları takılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bilgilendirmeye çalıştık . Yeni konularda buluşmak dileği ile, makine eğitimi sitesi olarak, iyi çalışmalar mutlu günler dileriz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. AHMET dedi ki:

    Her yazı bir emeğin ürünüdür, elinize sağlık..