Rulman nasıl yapılır ? video

Rulman nasıl yapılır ? video

”Nasıl yapılır” kategorisindeki bu yazımızın konusu Rulman nasıl yapılır? olacak. Rulmanların yapım aşaması ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Rulmanlar verilmesi gereken hareketin mümkün olan en az sürtünmeyle yani güçten en az ödün verilerek iletimini sağlama amacıyla üretilen parçalardır.

Rulman nasıl yapılır ? RULMANIN ÜRETİM AŞAMALARI

Makineciliğe adımımızı atmamış olsak da hayatımızın bir döneminde mutlaka rulmanlarla karşılaşmışızdır .Özellikle eski nesil iyi tanır rulmanları . İyi bir rulman nasıl  olmalı? Rulman nerelerden temin edilir ? iyi bilirdi bu nesil . Neden ? Bir nevi kendi Roller coaster’ini kendi imal etmek için .

Evet tornetlerden bahsediyoruz 🙂 Adına her yerde tornet mi derlerdi bilinmez ama Anadoluda ya da metropollerin azıcık ücra kesimlerinde yaşayan çocuklar iyi bilirdi torneti .Çocuk olmanın verdiği enerjiyle metrelerce yokuş aşağı kayar ve aynı metrelerce yolu bu sefer yokuş yukarı çıkardık tekrar aynı zevki yaşamak için.

Derme çatma  ordan burdan bulduğumuz tahtalarla kendi oyuncağımızı kendimiz üretmiş olmanın verdiği zevk ise ayrıydı .

el yapımı oyuncak
Tornet
rulman imalatı
Rulman

Tornet görme ya da yapma imkanı bulamamış nesil ise rulmanları bisikletlerinden tanıyacaktır .bisikletlerin tekerlek merkezinde jantın bağlı olduğu milin üzerinde  yer alır. Rulman ne kadar kaliteli ve sürtünmesiz olursa, pedallardan bisiklete iletilen hareket de o kadar kolay olacaktır.
Aslında eksenel dönme hareketi yapan hemen hemen her makinede rulman vardır . çamaşır makinesi ,vantilatör,iş makineleri,elektrik motoru vb.

bisiklet motor vs tekerlerinde rulman vardır
bisiklet motor vs tekerlerinde rulman vardır
bisiklet tekerlerinde rulmanların yerleşimi
bisiklet tekerlerinde rulmanların yerleşimi
rulman nasıl yapılır
rulman parçaları ve iç yapısı

Rulmanların endüstrideki önemi o kadar büyüktür ki . İkinci Dünya savaşında müttefiklerin Nazi Almanyasını bombalama operasyonları ilk olarak Schweinfurt ve Regensburg’daki Rulman bilye fabrikalarına odaklanmıştı.
Çünkü biliyorlardı ki savaş esnasında üretimi yapılan tank , uçaksavar, zırhlı araç, kamyon gibi stratejik unsurlar rulmanlar olmadan çalışamazdı.

Aslında rulman bir teknoloji harikasıdır diyebiliriz . Nasıl yapılır? konusuna geçmeden önce Sağlıklı çalışabilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi için içerisindeki bilyelerin ve bilyelerin oturduğu yatağın mümkün olduğunca hassas imal edilmesi gerektiğini söylemeliyiz. Ne kadar hassas üretilirlerse sürtünmeyi o kadar azaltacak ve sistemin verimini o kadar artıracaklardır.

Aslında rulman denilen bu mucizevi parça için yazacak pek çok şey var ama bunlar belki de başka yazıların konusu olacak. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.