Zippo çakmak nasıl yapılır. Zippo imalatı ve montajı

Zippo çakmak nasıl yapılır. Zippo imalatı ve montajı

Makine belgeselleri bölümümüzde , Discovery Channel Nasıl yapılır seri belgesellerinden,  Zippo çakmak nasıl yapılır ? konulu görsel anlatımla birlikteyiz.

Zippo çakmak nasıl yapılır

Discovery channel belgesellerinden .Nasıl yapılır serisine ait .Zippo çakmakların üretim süreçlerinin anlatıldığı toplam 5 dk lık bir video .

İlk zamanlardan bu yana insanlar ateş yakmak istemiştir.Ve ateş yakmak için çubukların kullanılmasından binlerce yıl sonra,tek gereken şey ,bir çakmağı yakmaktır. Bir kıvılcım çıkması için çakmağın içindeki bileşenler birlikte çalışmalıdır.

Zippo imalatı ve montajı

Bu çakmaklar hidrolik prese girerek ,açılan büyük pirinç makaralar olarak yapılmaya başlarlar. İlk önce kesme ve bükme kalıpları kullanılarak  çakmağın üst ve alt yüzeyleri oluşturulur.

zippo çakmak nasıl yapılır belgeseli izle
Kasalar dönen bir masada toplanır.
makine belgeselleri zippo çakmak nasıl yapılır

Burada işçiler çakmağın açılıp kapanması için çakmağın üst kısmına küçük bir menteşe yerleştirirler.Bir işçi makinenin içine menteşeleri yükler.Ve başka bir işçi de kasaların alt ve üst kısımlarını yerleştirir.

punta kaynağı zippo çakmak menteşesi

Daha sonra robot bir punta kaynağı menteşeleri kasaya kaynaştırmak için görevi devralır. Kaynak ,kasaya çok hafifçe değiyormuş gibi görünse de aslında menteşeyi kasaya tutturmak için  temas noktasından 480 voltluk elektrik akımı gönderir. Kaynak ,kasaları hazırlar ve robot bir kol da  onları makineden dışarı iter .

Zippo çakmağın dayanıklılığının artırılması

zippo imalatı nikel havuzu

Daha sonra pirinç zippo kasaları mavi ve yeşil banyo serilerine batırılırlar . Bu banyolar kasaları temizlemekten ziyade onları güçlendirmek içindir. Yeşil banyo bir miktar nikel içerir. Peki burada Nikel  ne işe yarar ? Nikel, kasalara yapışarak yumuşak pirinci  aşınmaya ve yıpranmaya  karşı korur . Daha sonra kasalar , yüzeylerinin daha parlak olması ve daha kolay temizlenmesi için ,yeter miktarda krom içeren mavi çözeltiye batırılırlar. Kasayı kir ve pastan koruyacak kadar yeterlidir.

zippo çakmağın üretimi

Kasalar kururlarken ,başka bir hidrolik pres, çakmağın içini küçük bir şömine gibi donatan ,çelikten ek parçaları şekillendirir.

zippo çakmak tekerleri

İlk olarak başparmağımızla çevirdiğimiz tekerlekler yer alır. Bu ,kıvılcım oluşturmak için ek parçanın içine yerleştirilen çakmak taşını biler . Çıkan kıvılcım üst kısımda yer alan fitili tutuşturur ve bu alevi oluşturur . Bu tekerlekler oldukça güçlü karbon çelikten yapılır. Böylece 20 yıl ya da daha fazla süre boyunca bozulmazlar . Robot bir kol ,tekerlek üzerinde yer alan dişlerin doğru  yöne baktıklarını  kontrol eder .

zippo çakmak fitili montaj

Daha sonra makine fitili ekler.Fitil pamuğa benzer bir ipten yapılır. Fitili güçlendirmek için bakırla bağlanır .Daha sonra çakmak sıvısını tutmak ve emmek için pamuktan küçük bir tampon eklenir. Böylece yanıcı sıvı çakmağın içinde çalkalanmaz. Pamuğun üzerindeki keçe tampon ,sızıntıları önlemeye yardımcı olur.

Sonra çakmak taşı bir yayın ucuna bağlanarak ek parçanın içine yerleştirilir.Başka bir makine, tekerlek döndüğü zaman kıvılcım çıktığından emin olmak için bütün ek parçaları test eder.

seri üretim teknikleri örnek uygulama

Robot bir kol ,tamamlanan ek parçaları toplar . Bu aşamadan sonra ek parçaları ,kasaların içine yerleştirmek için işçiler görevi devralır. menteşe olmadan kasanın açılıp kapandığından emin olmak için menteşeler test edilir.


Makine belgeselleri bölümümüzde ,zippo çakmak nasıl yapılır ?  konulu belgeselin videosu ve resimli anlatımına yer verdik. Yeni yayınlarda buluşmak dileği ile .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.