Direksiyon tutuş teknikleri

Direksiyon tutuş teknikleri

Güvenli sürüş eğitimi ve sürücü kursu ders notları bölümündeki bu yazıda direksiyon tutuş pozisyonları ve tekniklerini inceleyeceğiz.

Bu, aptalca gibi görünebilir, ancak çoğu sürücü aslında arabalarını nasıl uygun bir şekilde yönlendireceğini bilmez. Uygun direksiyon tutuşu, aslında önemli bir güvenlik önlemidir. Uygun direksiyon tekniklerini kullanan sürücülerin bir kazaya neden olma ihtimali daha azdır ve araçlarından en verimli şekilde yararlanabileceklerdir.

Doğru Direksiyon tutuşu Nasıl olmalı?

İleriye bakın
Direksiyondayken ellerinize veya direksiyonunuza bakmayın. Gözlerinizi yolda tutun ve arada dikiz aynasındanı  kontrol edin.

Direksiyonu sıkı kavrayın
Direksiyon simidi otomobili yönetmenin yanı sıra, yolun ne kadar iyi kavrandığını ve dönüşünüzün ne kadar etkili olduğunu da söyler. Bu hayati bilgi parçalarını asla aşırı hafif bir dokunuşla asla elde edemezsiniz.

ideal direksiyon tutuşu ve seviyesi
Aracınızda ayarlanabilir direksiyon mevcutsa direksiyon seviyesini kendinize en uygun pozisyona ayarlayın

Her iki elinizi de direksiyonda tutun
Direksiyonu iki elinizle tuttuğunuzda yolda engellere daha hızlı tepki verebileceksiniz.

Direksiyon tutuş pozisyonları

direksiyon tutuş pozisyonları

Değişik durumlara göre tercih edilen 3 tip direksiyon tutuş tarzı vardır. Direksiyon simidini bir saat olarak düşünürsek ellerimizi yukarıdaki şekilde verilen 3 değişik pozisyonda tutabiliriz. Şimdi bu direksiyon tutuş pozisyonlarının avantaj ve dezavantajlarını inceleyelim.

Eller 9 ve 3 de direksiyon tutuş pozisyonu

Ellerinizi direksiyon simidine 9 ve 3 yönünde yerleştirmek, bir dizi nedenden dolayı gitmek için harika bir yoldur. 

İlk olarak, direksiyon simidinde diğer herhangi bir konumdan daha fazla kaldıraç sağlar. İkincisi, ellerinizi direksiyon simidine bu pozisyonlara yerleştirmek, hava yastığı açılırsa, yaralanmalara maruz kalmamanızı sağlayacaktır. Kişisel görüşümüzde, bu ellerinizi direksiyon simidine yerleştirmenin en iyi yoludur.

Eller 10 ve 2 de direksiyon tutuş pozisyonu

Ellerinizi 10 ve 2 numaralı pozisyonlara yerleştirmek, hemen hemen her sürüş eğitmeni tarafından tavsiye edilir. Ancak, airbag sistemli araçlarda sıkıntılı bir tutuş tarzıdır.Trafik kazasında hava yastığı açılırsa, elleriniz yüzünüze fırlatılabilir ve size zarar verebilir.

Eller 8 ve 4 de direksiyon tutuş pozisyonu

8 ve 4 numaralı pozisyon hakkında bir sürü tartışma var. Bazıları, ellerinizi bu pozisyonlara yerleştirmenin direksiyon simidine yeterli kondisyon sağlayamayacağını öne sürüyor.

 Çok fazla manevra olmayan bir otoyolda tercih edilebilir. Ancak, hava yastığı bulunan araçlar için bu el konumu önerilen pozisyonlardandır. 9 ve 3 numaralı el pozisyonlarını ağırlıklı olarak kullanmanız ve sadece kollarınızı bir süre dinlendirmeniz gerektiğinde 8 ve 4 pozisyonlarına geçmenizi tavsiye ederiz.

Push-Pull (İtme-çekme) Direksiyon Tekniği

İtme-çekme yöntemi, daha güvenli ve daha yumuşak dönüşler yapmak için önerilen bir yoldur. Ayrıca, dönüş sırasında her iki elin direksiyon simidinde tutulmasına izin verir.

İtme-Çekme tekniği ile Sola doğru dönüş

direksiyon tutuş tekniği

Ellerinizi saat 8 ve saat 4’te olacak şekilde başlatın.
Sol elinizle aşağı doğru çekin (saat 8’den yaklaşık 7’ye kadar).
Sağ elinizle yukarı doğru itin (saat 4’ten saat 1’e kadar).

İtme-Çekme tekniği ile Sağa doğru dönüş

Ellerinizi saat 8 ve saat 4’te olacak şekilde başlatın.
Sağ elinizle aşağı doğru çekin (saat 4’ten yaklaşık 5’e kadar).
Sol elinizle yukarı doğru itin (saat 8’den saat 11’e kadar).

Push and Pull (İtme-çekme direksiyon tutuş tekniği)

Hand-Over-Hand-Direksiyon Tekniği

Bu direksiyon tutuş tekniği daha hızlı dönüşler yapabilmeyi sağlar, ancak sadece düşük hızda dönerken ya da acil bir dönüş yapmak için kullanılmalıdır. Hand-over-Hand direksiyon yönteminin bazı kullanımları şunlardır:

  • Keskin bir sağa dönüş yapma
  • U dönüşü yapmak
  • Otopark
  • Patinajdan düzeltmek

Hand-Over-Hand-Direksiyon tekniği kullanarak dönme adımları

Ellerinizi saat 9 ve 3’te konumlandırın ve ardından:

direksiyon tutuş tekniği

Sağa döndürmek için:

sağa dönüş yapmak için, ellerinizi 9 ve 3 konumlarına getirin. Direksiyon simidini saat yönünde sol elinizle itin. Sağ el direksiyon simidi ile aşağı doğru hareket etmelidir.

dönüşlerde direksiyon çevirme teknikleri

Sol eliniz 1 konumuna ulaştığında sağ el direksiyon simidini serbest bırakmalıdır. Sağ elinizi sol elinizin üzerine getirin ve 11 veya 12 konumuna getirin.

Tekerleği sağ elinizle yakalayın ve saat yönünde hareket ettirmeye devam edin. Tekerleği sol elinizle serbest bırakın ve dönüş tamamlandıktan sonra direksiyon simidini tekrar nötr konuma getirmeye hazır olun.

Sola döndürmek için

Sol eliniz direksiyon simidini saat 3 yönünde tutup çekecek ve saat yönünün tersine yaklaşık saat 10 konumuna çevirecektir, sonra sol eliniz sağ elinizi geçecek ve saat 2 yönünde kavrayarak dönmeye devam edecektir. Düz gitmek için hareketleri tersine çevirin.

Hand to do hand over tekniği ile sola ve sağa dönüşler

Tek elle direksiyon çevirme tekniği

Bazı durumlarda direksiyon tek elle yönlendirilebilir. Evet, sürücü el kitaplarının çoğu, her iki elinizi direksiyon simidinde tutmanızı tavsiye eder, ancak örneğin aracınızı park ederken bu işe yaramaz. Park ederken aynalarınıza güvenmemeniz ve dönüp omzunuzun arkasından bakmanız gerekir. Bu durumda da tek elinizi yan koltuğun arkasından tutmak üzere bırakırsınız.

tek elle direksiyon çevirme

Ayrıca, manuel şanzımanlı araçlarda vites değiştirirken direksiyon simidini tek elinizle tutmanız gerekir.

Tek elle direksiyon tutuşu tam dönüş gerektiren manevralarda tavsiye edilmediğinden sadece yukarıdaki özel durumlarda tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.