Segman Nasıl Yapılır. Segmanlar nasıl üretilir?

Segman Nasıl Yapılır. Segmanlar nasıl üretilir?

Bu yazımızda segman nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Segman üretim metodları. Tornada segman yapımı. Hidrolik pres ve kesme kalıbında segman yapımı. Segman malzemesi nelerdir.Segmanlar hangi malzemelerden yapılır inceleyeceğiz.

Segman Nasıl Yapılır

Segmanlar normal veya santrifüj dökümle elde edil­miş içi boş silindirik font bloklardan tornada halkalar çıkarılarak yapılır. Bu halkaların içi ve dışı bir miktar tornalanır. Bu tornalamada iç çapın, esas segman çapın­dan küçük, dış çapın ise büyük olmasına dikkat edilme­lidir.

Bundan sonra bu halkalardan e boyunda bir parça kesilir. Halkalar tekrar kapatılır ve özel aparat ile torna tezgâhına bağlanır. Bu bağlama için, mıknatıslı torna aynalarından da yararlanılır. Halkalar, asıl segman çapını, yüksekliğini ve genişliğini elde ede­cek şekilde tornalanır. Böylece elde edilen halkaların (segmanların) yüzleri taşlanarak kullanılabilecek bir duruma getirilir.

Küçük çaplı segmanların iç çapları önceden gerekli ölçüye göre torna edilir. Dış çapları ise büyük yapılır Segmanlardan uygun boydaki e parçası kesildikten sonra bunlar kapatılır ve tornaya bağlanırlar. Dış çap ile yük­seklik ve genişlik ölçüleri elde edilinceye kadar tornala­nırlar. Yan yüzlerinin de taşlanmasından sonra segmanların yapımı bitirilmiş olur.

Kesme kalıplarında Segman üretimi

Emniyet segmanları genel olarak, pres tezgahlarında kesme kalıpları ile kesilerek elde edilirler. Emniyet segmanları, yapımı sırasında biçim değiştirmemeli, yüzeyleri düz ve pürüzsüz olmalı, yüzeylerde çapak, çatlak, karıncalanma vb. kusurlar bulunmamalıdır. Emniyet segmanları keskin kenarları körletilmiş olmalıdır. Bunun içinde kalıp dişi ve erkek zımbalarının kesme noktaları maksimum düzgünlükte olmalıdır.

hidrolik pres ve kesme kalıbında segman yapımı

Segmanlar ayrı ayrı dökülerek yapılırsa da, daha çok döküm bloklardan halka çıkarmak suretiyle elde edilen segmanlar kullanılır.

Segmanlar, silindirik ve eksantrik olmak üzere iki tipte yapılırlar. Silindirik segmanların bütün çevreleri boyunca kalınlıkları aynıdır. Eksantrik segmanlarda ise, segman ağzının kar­şısına gelen kısmı kalın yapılmıştır. Böyle yapılmasının nedeni, daha iyi bir esneklik sağlaması içindir.

Otomobil motorlarında kullanılan segmanların ağız aralıkları genellikle düz açılmıştır. Fakat, bazı ağır hizmet tipi motorlarda bu ağız kısmı; eğik, bindirmeli ve sızdırmaz biçimlerde yapılabilir.

Segmanlar hangi malzemelerden yapılır?

Segmanlar genel olarak yumuşak fonttan yapılır. Ayrıca çelik ve bronzdan yapılanları da vardır.

Segmanın yapıldığı ince zerreli yumuşak font, silin­dir malzemesinden daha yumuşak olmalıdır. Böylece silindirin daha geç aşınması sağlanır. Fonttan yapılan seg­manlar, kısa bir çalışma süresinde mükemmel bir parlak­ lık kazandıklarından sürtünme direnci çok azalır. Hızlı ça­lışan bazı buhar makinalarında font, çelik veya bronzdan yapılan segmanlar yatak madeni ile kaplanarak sürtün­me direnci azaltılır.

Genellikle buhar makinaları ve içten yanmalı makinaların pistonlarında yumuşak fonttan yapılmış segmanlar kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.