Hidrolik Pnomatiğin önemi ve kullanım alanları

Hidrolik Pnomatiğin önemi ve kullanım alanları

Makine eğitim notlarında bu yazımızı : hidrolik pnomatik nedir ? hidrolik pnomatiğin önemi .hidrolik pnomatiğin hayatımızdaki yeri .Hidrolik pnomatiğin avantajları. Hidrolik lift , hidrolik pres , hidrolik testere,asansör,iş makineleri konularına ayırdık .

Hidrolik ve Pnomatiğin önemi ve kullanım alanları

Endüstride kullanılan ağır iş makinalan, Tornalar, Frezeler, Vargel ve Taşlama tezgahları, CNC tezgahlar, sanayi tipi robotlar ve birçok üretim tezgahı hidrolik sistemleri ile çalışan makina ve tezgahlardır.

Bir çok işlerin yapılabilmesi için büyük kuvvetlere gereksinim duyuluyor.Bunlar için gerekli olan enerji ihtiyacı motorlar ile karşılanır.Motorlar tarafından sağlanan enerji genelde çalışma yapılacak organları doğrudan harekete geçirememektedir.

Dizel motoru milinin iş makinesi milini doğrudan harekete geçirememesi buna örnek olarak verilebilir.Bir elektrik motoru daha doğrudan bir presi doğrudan çalıştıramamaktadır.O halde enerji istenilen şekle dönüştürülerek ve tabi ki işin yapıldığı gereksinim duyulan yere taşınmak zorundadır.

Örnek olarak bu işi hidrolik yapabilmektedir .Yani bir akışkan .Kuvvetlerin taşınması ve yönlendirilme ve hareketlerin sağlanmasında etkin olabilmektedir.Burada sıvıların fiziksel özelliklerinden yararlanılmaktadır.

hidrolik pnomatiğin önemi ve avantajları:

Büyük kuvvetler büyük bir preste olduğu gibi çok hassas dozajlanabilir.Büyük preslerde hassas dozajlamanın yanında iş ve işçi güvenliği için de çeşitli önlemler alınabilmesi mümkündür.Örneğin Hidrolikte kullanılan basınç kontrol valfleri ,emniyet valfleri , hidrolik akümülatörler bu tip güvenlik önlemlerine imkan sağlamaktadır.

Hidrolik tahrik organları iletilen birim güç başına ağırlıkların düşük olması sebebiyle hareketli tesislerde büyük avantaj sağlar.

Ayrıca asansörlerde olduğu gibi tam istenilen pozisyona yerleştirme sağlanabilir.

Hidrolik hareketler düzenli ve ayrıca hızları ayarlanabilir olmaktadır.Örneğin bir testere makinesinde ileri hareket geri dönüşten daha yavaş olabilmekte.

Hidrolik pnomatiğin kullanım alanları

Hidrolik tesisler büyük yük altına kalkışa geçmeye imkan tanımaktadırlar.Bu örnek olarak bir kaldırma platformunda çok önemlidir.Bununla birlikte bir aşırı yüklemeden korunmayı hidrolik sistemlerde kolay elde etmek mümkündür.

Kullanım alanlarına bağlı olarak iki farklı tip ortaya çıkmaktadır.Sabit konuşlandırılmış hidrolik sabit tesisler de bulunmaktadır.hareketli hidrolik iş makinelerinde taşıtlarda,uçaklarda da kullanılmaktadır.Fizik kanunları her iki durum için de geçerlidir.

Hidrolik ve Pnomatiğin önemi ve kullanım alanları video

Hidrolik Pnömatiğin önemi. Kullanıldığı alanlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.