Hidrolik Pnömatik Bağlama Elemanları

Hidrolik Pnömatik Bağlama Elemanları

Hidrolik Pnömatik sistemler kategorisinde bu yazımızın konusu hidrolik pnömatik bağlama elemanları olacak. Hidrolik Pnömatik bağlama tertibatları ve avantajlarından bahsedeceğiz.

Hidrolik Bağlama Elemanları

Hidrolik bağlama tertibatları aşağıdaki avantajlara sahiptir:
• Az yer kullanarak yüksek sıkma (bağlama) kuvveti
• çok yönlü kullanma
• Bağlama basıncının çok çabuk düşürülmesi
• Bağlama tertibatının yüksek rijitliği
• Otomatik kumandanın mümkün olması
• Bütün bağlama yerlerinde aynı büyüklükte bağlama kuvvetleri

Hidrolik bağlama sistemleri, basınç üretme ünitesi, kumanda ventilleri ve sık­ma (bağlama) silindirlerinden meydana ge­lir. Basıncın elde edilmesinde el pompala­rı, havalı hidrolik basınç dönüştürücüleri ve elektrohidrolik pompa üniteleri kullanılır.

hidrolik pnomatik bağlama aparatları

El pompaları, montaj teknolojisinde basınçlı havanın bulunmadığı veya şebe­ke elektriğinin mevcut olmadığı hallerde kullanılır.
Havalı hidrolik basınç dönüştürü­cüleri, bir basınçlı hava tesisatının düşük işletme basıncını, yüksek hidrolikli bir sık­ma basıncına dönüştürür.

Elektrohidrolik pompa

Takım tezgahlarındaki hidrolik bağlan­tı elemanları, genellikle elektrikli hidrolik pompa sistemi ile donatılmıştır (Yukarıdaki şekilde). Bunlar yağ deposu, hidrolik pompalı elekt­rik motoru, basınç sınırlandırma ventili, basınç şalteri, yollu ventil ve manometre­den meydana gelir.

İlk önce, devresi açılan pompa, devresi açılan sıkma silin­diri içinde, basınç şalteri üzerinde seçilen sıkma basıncını üretir. Basınç elde edildi­ğinde basınç şalteri motoru durdurur. Yol verme ventili vasıtasıyla sıkma ventilleri tekrar geriye hareket ettirilir.

hidrolik bağlama silindiri

Hidrolik bağlama silindirleri, vidalı silindirler olarak tertibatın içine veya çekme si­lindiri olarak üstüne vidalanabilir .çevrilebilir bağlama pabuçları olan sıkma silindirlerinde iş parçaları üst taraftan yerleştirilebilir.(Yukarıdaki şekil)
Çok kademeli bağlama tertibatları örneğin standart lamalarla bağlantılı olarak vi­dalı silindirlerden veya çevirmeli silindirlerden imal edilir. Bu bağlama tertibatları ile aynı zamanda çok miktardaki ve aynı tarzdaki iş parçaları bağlanır ve işlenir.

Piyasada kullanılan değişik tiplerde hidrolik bağlama elemanları (Yukarıda)

Pnömatik Bağlama Elemanları

Pnömatik silindirler, bağlama tertibatları­nın hızlı açma ve kapama hareketleri için uy­gundur. Onlar, düşük, müsade edilen işlet­me basıncından dolayı büyük sıkma kuvvet­lerine sahip değildir. Havanın geriye yaylan­ma (esneme) tesirinden dolayı, aşırı yükte esnerler. Dolayısıyla, pnömatik silindirler ge­nellikle kendi kendine sıkışan mafsallı bağla­ma aparatları ile birlikte kombine edilerek kul­lanılır.

Pnömatik bağlama elemanları silindirli

Hidrolik Pnömatik bağlama elemanları konusuna örnek teşkil edebilecek bir düzenek. Pnömatik silindirli bağlama aparatı(Yukarıda)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.