3 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri

3 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri

Makine teknolojisi Hidrolik pnomatik ders notları bölümünde 3 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri konusunu ele alacağız.çalışma sistemi,örnek devre uygulamaları resimli anlatımlarla işleyeceğiz.

3 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri

3 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri devre

Yukarıdaki şekilde normalde açık, buton kontrollü ,yay geri dönüşlü 3/2 yön kontrol valfi verilmiştir .
Sağdaki şekil valfin normal (default) konumudur  ve basınç yolu açıktır . Soldaki şekilde ise butona basılmış ve basınç hattı (P) kapanmıştır .Valfi bir pistona bağladığımızı düşünecek olursak pistondaki yağ A ve T hatları üzerinden tanka geri dönüş yapacak ve sistem basıncı sıfırlanacaktır.
Butona basmayı bıraktığımızda ise yayın itme gücünden dolayı valf eski konumuna geri dönecek ve basınç hattı açılacaktır .

3 Yollu İki Konumlu valfler hangi amaçla kullanılır?

Butona basınca duran, elimizi çekince çalışmaya devam eden bir sistem tasarlıyorsak 3/2 yön kontrol valflerini kullanmayı düşünebiliriz. Ya da tersi durumlar için. Yani butona basınca çalışan, bırakınca çalışmayı durduran bir sistem için.

Pedala basınca sıkmayı bırakan, pedalı bırakınca sıkan punta

3 yollu 2 konumlu valf uygulaması
3 yollu 2 konumlu valf ile sıkma durumundaki puntayı serbest bırakma

Bu sistemi sadece doğrusal olarak hayal etmeyelim isterseniz . Yön kontrol valfini bir pistona değil de hidrolik motoruna bağladığımızı düşünürsek torna aynası durdurma amaçlı da kullanılabilir.

Butona basınca yukarı çıkan, bırakınca aşağı inen hidrolik lift

3 yollu 2 konumlu hidrolik devre şeması
3/2 valf kullanılan örnek bir hidrolik devre şeması

Yukarıdaki sistemde ise valf normalde kapalıdır .Sistemde basınç yoktur ve pistondaki tüm yağ depoya dönmüştür .Piston aşağı konumdadır .

Butona basıldığında ise  hidrolik yön kontrol valfi  ikinci konuma geçecek ,basınç hattı açılacak ve silindirin alt kısmı yağ ile dolacağından piston yukarı doğru hareket edecektir.
Yine valf yay geri dönüşlü olduğu için butondan elimizi çektiğimizde valf eski konumuna dönecek ve tekrar piston aşağı inecektir .

3 yollu 2 konumlu Yön kontrol valfi video anlatım

Hidrolik pnomatikte sıkca kullanılan yön kontrol valflerinden  3 yollu 2 konumlu valflerin anlatıldığı video :

İlgili Konular

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.