Hidrolik Uygulamaları – Tutma tertibatı

Hidrolik Uygulamaları – Tutma tertibatı

Bu yazımızda, hidrolik sistem uygulamalarına örnek olarak hidrolik tutma tertibatına yer vereceğiz. örnek sisteme ait hidrolik devre elemanlarını tespit edip hidrolik devre şemasını oluşturacağız.

Tutma tertibatı hidrolik uygulama

Hidrolik bir silindir ile iş parçaları sıkıştırılmak istenmektedir. Söz konusu parça­larda hasarı önlemek için, parçayı tutma ve sıkıştırma işlemindeki hızın ya­vaşlatılması gerekiyor. Buna karşılık parçanın serbest bırakılmasındaki hız değişmeyecek.

hidrolik uygulamaları tutma tertibatı

Tutma tertibatına ait hidrolik kontrol sistemi, hız kontrolü için bir adet tek yönlü akış kontrol valfi ile tamamlanabilir.

Akış kontrol valfi ile tek yönlü kapama valfinin birleştirilmesinden tek yönlü akış kontrol valfi meydana gelmiştir. Akış kontrol valfi ile hidrolik sıvı, A dan B ye akış yönünde kontrol edilir. Kontrol işlemi akış kesitinin daraltılması şeklinde olacağından, direnç olarak etki eder ve A kapısında basıncın yükselmesine ne­den olur. Burada yükselen basınç, basınç sınırlama valfi ile birlikte akışın bölün­mesine sebep olur. Bu bölünmeden dolayı, iş elemanını besleyen hattaki debi ve buna bağlı olarak da iş elemanının hızı azaltılmış olur.

Ayarlanabilir tek yönlü akış kontrol valilerinde, kontrol kesiti duruma göre küçül­tülüp veya büyütülebilir.

Tek yönlü akış kontrol valfi

tek yönlü akış kontrol valfi

Akış kontrol valfleri, akışkanın silindire giriş ve çıkışına etki edecek şekilde yer­leştirilebilir.

Akış kontrolü besleme hattında

hidrolik uygulamaları devre şeması

Akış kontrol noktasında basınç düşmesi halinde, basınç enerjisinin bir kısmı ısıya dönüşür ve ısı, akışkan ile iş elemanına iletilir.

Akış kontrolü dönüş hattında

hidrolik-uygulamaları devre

Basınç sınırlama valfinin açılması ve akışın bölünmesi için, basıncın piston yü­zeyi tarafında en az 240 bar değerine ulaşması gerekir. Yüzeyler arasındaki oranın 2:1 olması nedeniyle akış kontrol valfi ile silindir arasında basınç 480 bar değerine ulaşır. Bu basınç, silindir ile piston arasındaki sürtünme ve piston koluna etkiyen dış kuvvet nisbetinde azalır. Akış kontrol noktasında ısınan hidro­lik akışkan tanka iletilir.

Makine elemanları – Hidrolik Pnömatik bölümündeki bu yazıda, basınç sınırlama valfii, akış kontrol valfi, 2 yollu 2 konumlu yön kontrol valfi gibi hidrolik devre elemanlarının kullanıldığı örnek bir uygulamaya yer verdik. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile. 

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.