Pnömatik Motor Çeşitleri

Pnömatik Motor Çeşitleri

Bu yazıda Pnömatik motor çeşitlerinden bahsedeceğiz. Pnömatik motor çeşitleri nelerdir.Bunların özellikleri ve birbirinden farkları nedir. Nerelerde kullanılırlar inceleyeceğiz.

Pnömatik motor çeşitleri şöyle sınıflandırılır:

Pistonlu Pnömatik Motor Çeşitleri

Pistonlu pnömatik motorlar
Radyal ve eksenel olmak üzere iki tipte yapılırlar.

pistonlu pnömatik motor.
İki Değişik tip pistonlu pnömatik motor.

Radyal Pistonlu Pnömatik Motorlar

Bir krank milinin etrafında dizilmiş pistonlara giren basınçlı hava, krank milinde döndürme hareketi meydana getirir.Radyal pistonlu motorlar 500-1500 devir/dk ile çalışma yeteneğine sahiptirler.

radyal pistonlu motor dış ve iç yapısı
Pnömatik motor çeşitlerinden radyal pistonlu motor dış ve iç yapısı

Eksenel Pistonlu pnömatik Motorlar

Pistonlar motor miline paralel olarak yerleştirilir. Basınçlı havanın etkisi ile pistonlar aşağı hareket ederken motor milini döndürür. Motor miline eğik olarak yerleştirilen plâkaların dönmesiyle pistonlara eksenel yönde hareket vererek motor mili dönmüş olur. 1500-3000 devir/dk dönme hızına sahiptirler. Radyal ve eksenel pistonlu motorların güçleri 2 – 20 kW arasındadır. Piston sayısı 5 ya da daha fazladır.

Eksenel (Aksiyal) Pistonlu motorun iç yapısı ve dış görünüşü  

Paletli pnömatik motorlar

Silindirik bir gövde içerisine merkezkaç olarak yerleştirilen bir rotorun etrafına dizilmiş palet şeklinde kanatlardan oluşur. Motorun içine giren basınçlı hava kanatlara çarparak rotoru döndürür. Palet kanallar kendi yapısı içinde kızak biçiminde açılıp kapanarak çalışırlar. 5000- 10 000 devir / dk ile dönme ve 18 kW’ a kadar güç elde etme kabiliyetine sahiptirler.

pnömatik motorların çeşitleri paletli tip
Paletli tip pnömatik motor iç ve dış görünüşü

Dişli çarklı pnömatik motorlar

Hidrolik dişli çarklı motor ve pompalarda olduğu gibi, iki adet silindirik düz dişli çarkın bir gövde içinde yataklanmasından ibarettir. Basınçlı hava dişli çarkların dişleri arasından geçerek motor milini döndürür.

Dişli tip pnömatik motor
Dişli tip pnömatik motor

Türbin tipi pnömatik motorlar

Türbin tipli kompresörlerin çalışma prensibine göre çalışırlar. Yüksek devirde fakat küçük kuvvetler üretirler. Anî yüklenmelerde sistem durur ve yeniden çalışırlar. Bu durma hareketi motora zarar vermez. 500 000 devir / dk ile çalışırlar. Havalı matkaplarda ve dişçilikte kullanılan kompresör motorları bu tiptendirler. Radyal, eksenel ve çevresel olmak üzere üç tipte yapılırlar 

Pnömatik motor çeşitleri türbin tipi
Pnömatik motorların çeşitlerinden olan Türbin tipi motor iç yapısı ve dış görünüşü

Makine Eğitimi olarak, bu yazımızda pnömatik motor çeşitleri konusuna yer verdik. Pnömatik motorların çeşitleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile. 

İlgili Yazılar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.