Hidrolik kriko nasıl çalışır?

Hidrolik kriko nasıl çalışır?

Makine eğitimi   Makine elemanları  Hidrolik pnomatik konularına hidrolik kriko nasıl çalışır konulu bir Discovery Channel belgeseli ile devam ediyoruz.

Çok fazla güç harcamadan koca koca arabaları, değişik yükleri  kaldırabildiğimiz hidrolik krikolar nasıl çalışıyor ?

Hidrolik krikolar hidrolik yağın sıkıştırılamamasından  ve pascal prensibi’nden faydalanılarak düşük kuvvetler ile büyük yükleri kaldırmamızı sağlayan makinelerdir .

krikonun ihtiyacı olan şeyler 750 ml kadar yağ bir adet kol ve biraz emek .Böylece sıradan bir insan normalde kaldırabileceğinden 350 kat daha ağır bir şeyi kaldırabilir.Bu 18 ton ya da orta büyüklükteki 8 arabanın toplam ağırlığı demek .

Hidroliklerin özellikleri sayesinde  kuvvet,alana yayılabiliyor ve böylece ağırlık kaldırma işleminden hayret verici sonuçlar alınabiliyor .

hidrolik kriko belgesel

Hidrolik kriko : kol ,tulumba pistonu ,valfler,yağ haznesi ve dövme pistonu gibi parçalardan oluşur .

Hidrolik pompa arabanın altına yerleştirilip kol pompalanınca,kaldıracın hareketi ,gücü sıvıya iletir.Böylece kriko tulumba pistonuna bir miktar hareket kazandırılır ve sonra da dövme pistonuna daha az bir hareket iletilmiş olur.Hareket küçük olabilir ama işlemden elde edilen güç araba kaldırmaya yetecek kadar büyüktür .

hidrolik kriko discovery

Nasıl çalışır?

Kriko kolu havaya kaldırıldığında tulumba pistonunu yukarı iter . Piston yükselince haznedeki bir miktar yağ tek yönlü valften geçerek piston boşluğuna girer.Kol aşağı indirilince de pistonu aşağıya çeker ve kolun mekanik avantajları sayesinde işlem kolayca yapılır. Kol ,kuvveti ekstra bir çaba gerektirmeden katlayan basit bir mekanizmadır . Kol 45 cm uzunluğunda olduğundan kol sapı,tulumba pistonundan daha geniş bir mesafede hareket ederek pistonu aşağı çeken gücü artıracaktır.

Kol aşağı inince pistonu aşağıya çeker. Ve bu da hidrolik yağı aşağıya çeker .Ve tüm sıvılar gibi sıkıştırılamayan yağ harekete devam eder ve böylece yağ ,tulumba pistonundan gelen kuvveti ,kendini çevreleyen her şeye ve gittiği her yere etkili bir şekilde iletir .

hidrolik krikonun çalışması

İlk tek yönlü valf (çek valf) ,yağın hazneye geri dönmesini engeller .

hidrolik kriko nasıl çalışır

İkinci tek yönlü valf ( çek valf) ise yağın, krikoda işin ağır kısmını yapacak olan büyük bölmenin altındaki kısma akmasını sağlar . Yağ , içinde bulunduğu haznenin birim alanına eşit kuvvet uygular .Böylece tulumba pistonundan aldığı kuvveti bölme pistonunun birim alanına eşit miktarda göndererek pistonu yukarı iter.

pascal prensibi ve hidrolik kriko resimli anlatım

ama bölme pistonunun yüzeyi 23 kat daha büyük olduğu için kuvvet te 23 e katlanır . Ve küçük bir değiş tokuş olur.Bölme pistonunun her sefer aldığı yol da değişir .Kuvvet 23 kat artarsa alınan yol 23 kat düşer. Yani hidrolik kriko tulumba pistonunun her 2 cm lik hareketine karşılık dövme pistonu 1 mm yukarı  kalkar. Bu da tam tamına 23 kat daha az  demektir .

Hidrolik kriko nasıl çalışır animasyon

Bu da hidrolik kriko tarafından kaldırma işleminin yapılabilmesi için kolun birçok kez pompalanması anlamına gelir.

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.