Amortisör değişim zamanı nedir ?

Amortisör değişim zamanı nedir ?

Araç bakımı ve onarımı bölümünde kimi sürücülerin sordukları amortisör değişim zamanı nedir sorusuna eğildik. Amortisörlerin ömrü ne kadardır. Kaç km’de değiştirilmeleri gerekir merak ediyorsanız yazının devamına bakınız.

Amortisör değişim zamanı

Amortisörler, aracınızın süspansiyon sisteminin en önemli parçalarındandır. Arabanın yol tutuşu, virajlı, ıslak, karlı ve buzlu yollardaki performansı. Frenleme esnasında araç dengesinin kaybolmaması. Çukur ve engebeli yollardaki sürüş konforu amortisöre bağlıdır. Dolayısıyla bu derece önem arz eden bir parçayı kaderine terk etmek ,canınızı bile bile tehlikeye atmakla eş anlamlıdır.  Amortisör değişimi doğru zamanda yapılırsa, sürüş konforu etkilenmemiş ve aracınıza amortisör arızası kaynaklı başka arızalar yaşatmamış olursunuz .

amortisörlerin yapısı

Amortisör değişim zamanı nedir?

Amortisörler, sürücünün sürüş stili, aracın yükü, yolun durumu ve diğer bazı faktörlerden etkilenerek aşınır. Bu aşınma ilk başlarda fark edilmeyecek kadar yavaş oluşur. Bu yüzden iş tehlikeli boyutlara varmadan, amortisörler periyodik olarak her 20.000 kilometrede veya her araç bakımı yapıldığında uzman bir personel tarafından kontrol edilmelidir.

amortisör değişimi amortisörün kısımları

Amortisör değişim zamanının kullanım şartlarına bağlı olması bu konuda net bir rakam söyleyememize neden olur. Amortisör değişim zamanı ortalama 60-70 bin kilometre olup, kullanış tarzına ve arabanın kullanıldığı yol şartlarına bağlı olarak daha uzun kilometrelerde de değiştirildiği de olur.

amortisör değişim zamanı

Amortisörlerin ömrü

Birçok sürücü amortisörlerin ömrü ne kadardır merak ediyor. Amortisör arızaları, daha kısa kilometrelerde de gerçekleşebilmektedir. Bu, arabanızı bozuk zeminlerde nasıl kullandığınızla ilgilidir. Dikkat ederek kullanan bir sürücünün otomobilinin amortisörleri, belki de 100 120 bin kilometre seviyelerine kadar düzgün bir performans gösterecektir. Bu durum da kısa vadede arabanızın oto servis maliyetini düşürecektir.

amortisör ömrü ne kadardır

Amortisör değişim zamanı neden önemlidir?

Şunu da hatırlatmakta fayda var ; Uzmanlar arabanızın amortisörleri arızalı ise yola çıkmanızı tavsiye etmiyor. Sürat yapıldığında, hızla giderken fren yapıldığında, aracın tabanının yere çarpması, fren mesafesinin uzaması, yandan gelen rüzgarlardan fazlaca etkilenme ya da virajlarda direksiyon hareketlerine tepkisiz kalması, savrulma gibi büyük sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Özellikle yüklü kullanıyorsanız ve uzun yola çıkacaksanız. Amortisör değişim zamanının önemi işte bu noktada öne çıkıyor. Güvenli sürüşler için amortisör değişim zamanına dikkat etmek gerekir.

amortisör değişim kilometresi

Araba parçaları seçerken mutlaka orijinal oto yedek parça seçimine dikkat edilmelidir.Oto yedek parça seçimi yapılırken, özel oto servisler ve yetkili oto servisler iyi bir şekilde araştırılmalı, bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Özellikle, amortisör gibi kritik öneme haiz olan araba parçası değişim yapılacağında, amortisör seçimini kaliteli markalardan yaparsanız, uzun dönemde bunun büyük faydasını görürsünüz.


Bu yazımızda aracınızın ilk başta göze çarpmayan ancak hayati öneme sahip parçalarından birine, amortisörlere değindik. Amortisör ömrü ne kadardır. Amortisörler kaç kilometrede değiştirilmelidir? Amortisör değişim zamanı neden önemlidir? gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Amortisörlerle ilgili diğer konular için aşağıdaki ‘ilgili konular bölümüne göz atınız. Sağlıklı yolculuklar, keyifli sürüşler dileğimizle.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.