Amortisör arızasının tespiti ve çözümü

Amortisör arızasının tespiti ve çözümü

Araç bakım ve onarımı bölümündeki bu yazıda amortisör arızasının tespiti ve çözümü konusunu işleyeceğiz. Amortisör arızaları nelerdir, amortisör arızası belirtileri nelerdir inceleyeceğiz.

Amortisör arızasının tespiti ve çözümü

Amortisörler, bozuk yol koşullarının da etkisiyle kısa zamanda aşınabilir Ancak bu aşınma ilerlerken sürücü bunun hemen farkına varmayabilir Aşınmanın farkına varmayan sürücü, otomobilini aşınan amortisörün durumuna göre kullanır Yine de bazı belirtilerden amortisörün aşınıp aşınmadığını anlamak mümkün.

Ani fren yaptığınızda otomobilinizin ön tarafı her zamankine göre daha çok öne yatıyorsa ve yan rüzgarlardan etkileniyorsa amortisörleriniz aşınmış demektir. Bunlar dışında amortisörlerin arızalı olup olmadığını anlamanın başka yöntemleri de var İşte amortisörlerle ilgili sorunlar ve çözüm yolları:

amortisör arızaları

Süspansiyon çok sertse

Özelliğini kaybetmiş ya da yanlış seçilmiş bir amortisör ya da yanlış seçilmiş bir amortisör helezon yayı bu soruna sebep olabilir. Bu sorunu yaşamamak için aracınızı mutlaka amortisörü takana kullandırın. Amortisör ve helezonları kontrol ettirin ve gerekirse yenileyin. Aracın süspansiyon sisteminin yerine oturması için, amortisörlerle birkaç kilometre yol gidin.

amortisör arızasının belirtileri


amortisör arızasının belirtileri, profesyonel eğitim almamış sürücülerin de fark edebileceği bir takım sıkıntılardır.

Süspansiyon çok yumuşaksa

Arızalı veya yanlış seçilmiş bir amortisör bu soruna yol açabilir. Amortisör arızasına, aşınmış iç parçalar ya da zayıflamış bir helezon yayı sebep olabilir.Süspansiyon değişimi esnasında Helezon yayı yanlış seçilmiş de olabilir. Süspansiyonun gereğinden fazla yumuşak olduğunu düşünüyorsanız ,amortisör veya helezonların kontrol edilmesi ve bir sorun varsa yenilenmesi gerekebilir.

amortisör arıza tespiti bozuk amortisör

Aracın yol tutuşu zayıfsa

Aracın yol tutuşu zayıfsa bu durum amortisör arızasına işaret ediyor olabilir. Amortisör değiştirildikten sonra rot ayarı yaptırılmazsa bu sorun yaşanabilir. Ya da aracınızla uyumlu olmayan amortisörler kullanılmıştır. Bu durum dengesizliğe neden olabilir.

Bu sorunu yaşamamak için amortisörler daima çift olarak değiştirilmelidir. İdeali dördünün birden değiştirilmesidir. Ayrıca, ön amortisörlerin değişiminden sonra mutlaka ön düzen ayarının yaptırılması gerekir.

amortisör arızası tespiti

Araçta çökme varsa

Araç aşağı doğru çökmüşse bunun sebebi kırık veya yorgun helezonlar olabilir. Yanlış seçilmiş amortisörler de bu soruna yol açabilir. Amortisör kilitlenmiş olabilir. Sorun amortisör yaylarında ise yaylar değiştirilir. Amortisör kilitlenmişse komple değiştirilmelidirler.

arızalı amortisör

Lastik düzensiz aşınmışsa

Aracın lastikleri düzensiz aşınıyorsa nedenleri şunlar olabilir:
Lastik basıncı yanlış olabilir. Aracın Rot ayarı yanlış yapılmış olabilir. Frenler düzgün veya asimetrik çalışmıyor olabilir.
Aşırı yumuşak süspansiyon, aşınmış amortisörler de bu duruma yol açabilir.
Agresif ve aşırı spor sürüş stili de bu problemin sebebi olabilir.

Lastikler düzensiz aşınıyorsa neler yapılabilir ?
Öncelikle lastik basıncını kontrol edin. Ön takım ayarını yaptırın ve bu durumun önüne geçmek için her 20 bin kilometrede bir amortisörleri kontrol ettirin.

amortisör arızalarının tespit edilmesi


Amortisör arızasının tespiti ve çözümü, bazen tamirciye ya da servise gitmeden de gerçekleştirilebilir.

Direksiyon titremesi

Bu soruna kötü tekerlek balansı ve hatalı rot ayarı sebep olabilir. Dengesiz aşınmış frenler veya fren diskleri de direksiyonların titremesine yol açabilir.
Amortisör arızası da bu soruna yol açabilir. Aşınmış direksiyon amortisörü ya da kötü monte edilmiş amortisörlerden şüphelenebilirsiniz.

Direksiyon titremesine çözüm:  Aşınmış parçaların (fren veya fren diskleri vb.) değiştiriniz
ve amortisör montajının doğru yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

amortisör arızalarının çözümü

Amortisör arızasının tespiti konusunda bazı olaylar bize ip ucu verebilmektedir.

Yağ kaçağı varsa

Amortisör arızaları yağ kaçağına sebep olabilir. Montaj sırasında hasara uğramış amortisör mili , hasarlı toz tüpü bu soruna yol açabilir. Amortisörler toz tüpü olmadan monte edilmiş de olabilir.
Aracın çok tozlu ortamda kullanılması ve aşınmış keçeler ya da paslı piston mili yüzünden bozulmuş keçeler de yağ kaçağına sebep olabilir.
Bazen amortisörün kaynağı kötü yapılmış da olabiliyor bunu da gözden geçirmek gerek.
Amortisör tüpü hasar görmüş de olabilir. Kontrol ediniz.

amortisör arızasının bulunması

Amortisörde gaz kaçağı varsa

İlk olarak hasarlı keçelerden şüphelenilir. Gazlı amortisördeki yağ kaçağından kaynaklanan düşük gaz basıncı da olabilir. Ya da üretim sırasında hiç gaz konmamış olabilir. Bu durumda amortisörün değiştirilmesi gerekir.

Amortisör arızasının tespiti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.