Amortisör bozulursa ne olur. Amortisör arızasının sonuçları

Amortisör bozulursa ne olur. Amortisör arızasının sonuçları

Araç bakım ve onarımı bölümündeki bu yazının konusu amortisör arızasının sonuçları olacak. amortisör bozulursa ne olur, direksiyon sertleşmesi, direksiyonun titremesi neden olur merak eden sürücüler için hazırladığımız yeni bir yazı ile daha birlikteyiz.

Amortisör bozulursa ne olur ?

Bozuk amortisörün otomobil üzerindeki etkileri değişik noktalarda kendini gösterebilir.

Amortisör bozulursa, direksiyon sertleşir ve duruma göre direksiyonunuz titreme yapabilir. Amortisör ve helezonları kontrol edin ve gerekirse yenileyiniz. Aracınızın süspansiyon sisteminin yerine oturması için biraz yol yapınız.

Amortisör arızası frenlerin zayıflamasına neden olur

amortisör bozulursa ne olur diye sorulacak olursa, olacak şeylerden biri fren mesafesinin uzamasıdır diyebiliriz. Aşınan amortisör, otomobilin fren mesafesini uzatır 80 km/s hızda kuru ve düzgün olmayan yolda fren mesafesi 26 metre artar 50 km/s hızda virajda fren mesafesi 23 metre artar Bu da emniyetli bir duruşla bir kaza arasındaki farktır Frenleri kontrol ettiriniz veya amortisörleri yenileyiniz.

Amortisör arızası sonucunda süspansiyon da  yumuşayabilir.

Amortisörünüzü veya helezonlarınızı kontrol edin, gerekirse yenileyin

Amortisör bozulursa yol tutuş zayıflar

amortisör bozulursa ne olur yol tutuş

Ani manevra sırasında, iyi bir amortisör daha iyi kontrol sağlar Amortisörleri yüzde 50 aşınmış bir aracın virajdaki maksimum emniyet hızı, kuru bir zemindekine oranla maksimum emniyet hızı yüzde 10 azalır Amortisörlerin mutlaka değiştirilmesi gerekir

Amortisör bozulursa araç Islak zeminde kayar

amortisör arızalanırsa ıslak zeminde kayar

Yüzeyi 6 mm suyla kaplı bir yolda amortisörleri yüzde 50 aşınmış önden çekişli bir araç, amortisörleri yeni olan bir araca göre yüzde 10 daha düşük hızda kaymaya başlar Amortisörlerin mutlaka çifter çifter ya da tercihen dördünün birden değiştirilmesi gerekir.  Ön amortisörleri değiştirdikten sonra daima bir ön takım ayarı yaptırınız.

Amortisör arızası titremelere yol açar

Aşınan amortisör araçta sarsıntıya yol açar. Farlar etkilenir ve karşıdan gelenin gözünü alır. Lastikler aşınır. Amortisörlerin görevini görmemesi durumunda lastikler farklı yerlerden aşınır. Amortisör arızası lastiklerin dengesiz aşınması ile kendini gösterebilir.

amortisör bozulursa

Amortisör bozulursa ne olur sorusuna bir diğer olasılık ise Amortisörün bozulmasının araç kullanımı zorlaştırmasıdır. Direksiyon titremesi gerçekleşebilir. Normal şartlar altında bozuk amortisörler, sürücünün yorgunluğunu artırır ve tepki süresini yüzde 26 oranında geciktirir. Amortisörünüzü kontrol ettiriniz. Aşınmış parçaları değiştirin ve amortisör montajını kontrol ettiriniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.