Araç Lastiği Neden Çatlar. Neden Çürür.

Araç Lastiği Neden Çatlar. Neden Çürür.

Araç bakımı hakkındaki yazılarımıza oto lastikleriyle devam edeceğiz. Araç lastiği neden çürür? Araç lastiği neden çatlar. Lastiklerin çürümesini engellemek için neler yapılabilir inceleyeceğiz.

Bir lastik, uzaktan mükemmel görünebilir, ancak yakından bakınca yüzeyinde çok fazla aşınma ve yıpranma işareti görürsünüz. Bu normaldir – özellikle lastiğin olukları zamanla düzleşirse. Bununla birlikte, küçük veya yüzeysel çatlaklar görürseniz bu bir problemdir. Çoğunlukla lastik çürümesi olarak adlandırılır, zamanla artan küçük, saç teli inceliğindeki bu çatlaklar lastik ömrünü ve yoldaki verimliliği önemli ölçüde azaltabilirler.

Araç lastiği neden çürür

Araç lastiği Neden Çatlar?

Lastik çatlaması ve çürümesine neler sebep olur?

  • Ozon ve Ultraviyole ışınları
  • İnsan yapımı kimyasallar
  • Oksidasyon
  • Kötü sürüş alışkanlıkları
araç lastiği neden çürür
Araç lastiğinin çatlamasının değişik sebepleri vardır.

UV ışınları

Bu durum, ozon gazı ve güneş radyasyonu ile karışan birçok kirliliğin bulunduğu kentsel alanların neden lastik çatlakları veya çürümeyle ilgili daha fazla sorunu olduğunu açıklayabilir.

İnsan yapımı kimyasallar

Lastikleriniz yerleşik koruyucu katmanlara sahiptir, ancak bunlar üzerinde sert deterjanlar ve diğer temizlik kimyasalları sürekli kullanıyorsanız, soyulabilirler. Bu onları radyasyona, ozon gazlarına ve küçük, hafif çatlakların ortaya çıkmasına neden olabilecek diğer sert elementlere maruz bırakır.

çürük çatlak lastik çürümesi nasıl önlenir
Bazı kimyasallar, araçlardaki kılcal lastik çatlamalarının sebebi olabilir

Oksidasyon

Bu kaçınılmaz bir süreçtir. Lastikler yaşlandıkça esnekliklerini kaybederler, tıpkı bir elmanın olgunlaşması ve sonuçta çürümesi gibi.

Her nasılsa, daha yüksek sıcaklıklar oksidasyon sürecini daha da kötüleştirir, böylece yaşadığınız yerin daha sıcak ve kuru olması, lastiklerinizdeki bu çatlakları artırmaya daha meyillidir.

Kötü Sürüş Alışkanlıkları

Hızlı bir ivme ve betona karşı kazıma, ( ani frenler yaparak durma, ani kalkışlar vb.) lastiklerinizi erken yaşlandırabilir, hasarlara ve lastik çürümelerine yatkın hale getirebilir. lastiklerdeki çatlakların artmasının bir diğer sebebi, lastiğin yan duvarını zorlayan, az şişirilmiş veya aşırı şişirilmiş lastiklerle yolculuk etmek.

Lastiklerin Çatlaması Nasıl Önlenir

İyi Sürüş Alışkanlıkları ve Bakım Uygulaması.
Güvenli sürüş ve iyi sürüş alışkanlıkları edinerek aracınızın lastik patlaması riskini azaltabilirsiniz. Bu, yolda ani duruşlar yapmamak, park ederken lastiklerinizi kaldırım taşında kazımamak, lastiklerinizi doğru miktarda hava ile doldurmak ve lastiklerinizi aşındırıcı olmayan maddelerle temizlemek gibi şeylerle bağlantılıdır.

lastiklerin çürümemesi için ne yapılmalı
Lastiklerdeki kılcal çizgiler ihmal edilirse derin çatlaklara sebep olabilirler

Lastiklerinizi Kullanın

Aracınızı yıl boyunca garaja park etmeyin; Aracınızın lastiği, normal şartlarda kullanım için üretilmiştir. Uzun süre aracınızı kullanmazsanız, lastikleriniz esnekliğini yitirecektir. Esnekliğini çok daha uzun süre korumak için ayda en az bir kez sürün.

Lastik Koruması Kullanın

Ozon ve ultraviyole radyasyon hasarlarını azaltmaya yardımcı olan birçok lastik koruyucu vardır. Genellikle, başka bir ekstra koruma katmanı eklemek için lastiği kaplarlar.

İdeal olarak, su bazlı koruyucuları seçmek en iyisidir, ancak bileşenlerine sert kimyasallar dahil olmadıkça yağ bazlı olanları da seçebilirsiniz.

Lastiklerinizi değiştirin

Birçok üretici, satın aldığınız andan itibaren 10 yıl sonra lastikleri değiştirmenizi önerir. Tabi ki eğer lastikleri günlük olarak çok fazla stres ve zorlu elemanlara maruz bırakıyorsanız, bu süre azalabilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.