2 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri

2 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri

Makine teknolojisi Hidrolik pnomatik dersleri bölümünde Bu yayınımızı 2 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri . 2 yollu 2 konumlu valf nasıl çalışır ? 2 yollu 2 konumlu valflerin kullanım alanları nelerdir ? gibi sorulara cevap verebileceğimiz bir video anlatıma ayırdık. Öncesinde bazı temel bilgileri verelim.

videoyu izle

2 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri

2/2 valf ve simgesi
2/2 valfler ve hidrolik devrede gösterilişi

2/2 ya da 2 yollu 2 konumlu valfler, hidrolik sistemlerde buton vs ile tetiklendiğinde çalışması, bırakıldığında durması istenen (ya da tam tersi) durumlarda kullanılan bir yön kontrol valfidir.

Valflerde silindirin değişik pozisyonlarına konum adı verilir .Ve bu konumlar arası geçişleri de değişik kumanda yöntemleriyle yapılır.Elle kumanda (butonlu, pimli vb),mekanik kumanda (örneğin: mafsal kontrollu) ,elektrik sinyalleriyle kumanda (selenoid valfler) ,hidrolik kumanda gibi .

Bazen de konum değişimleri yay geri dönüş vasıtasıyla sağlanır .Örneğin butona basılması ve elimizi butondan çektiğimizde valfin eski konumuna dönmesi yay geri dönüşü ile gerçekleşir.(Aşağıdaki şekillerde yay geri dönüşlü valfler verilmiştir.) Konumlar arası değişimler hidrolik akışkana yol verilmesi veya yolun kapatılmasına imkan tanır.

2 yollu 2 konumlu yön kontrol valfleri
2 yollu 2 konumlu yön kontrol valfi şematik gösterimi

2 yollu 2 konumlu valf nasıl çalışır

iki yollu iki konumlu valfler 2/2 olarak adlandırılır. Bu valflerde iki konum vardır. Her konumda bir giriş ve bir çıkış olmak üzere iki yol mevcuttur. Bu valfler normalde açık veya normalde kapalı olarak bulunabilir. Genellikle açma ve kapama işlerinde kullanılır.

2 yollu 2 konumlu valf

 2 Yollu 2 Konumlu yön kontrol valflerinde 2 bağlantısı ve 2 şalter konumu vardır.Bundan dolayı bu isim verilmiştir.Şu şekilde çalışır .
1- şalter konumunda hidrolik yağın akışı durdurulur
2-şalter konumunda ise hidrolik yağ akışı serbest bırakılır.

Bir 2/2 valf  örneğin bir araç kaldırma platformuna (lift) bağlanabilir.Valf basit etkili silindir ile depo arasındaki bağlantıyı açar.Böylelikle yük silindirin pistonunu alt son noktaya kadar iter.Valfin diğer konumunda ise akışkan yolu kapanır ve böylece kaldırma platformu güvenle durdurulmuş olur.

2 yollu 2 konumlu Yön kontrol valfleri video anlatım

Aşağıdaki seslendirilmiş video anlatımda hidrolik yön kontrol valflerinden 2 yollu 2 konumlu valflerin çalışma biçimi ve özellikleri şematik anlatım ve animasyon desteği ile verilmiş.

Hidrolik deney setlerinden de faydalanılarak oldukça açıklayıcı bir anlatım oluşturulmuş .

videoyu izlemekte sorun yaşıyorsanız BURAYA TIKLAYINIZ

Yön kontrol valflerinin değişik konumlu tiplerine ve bunlarla ilgili açıklayıcı anlatımlara  ise aşağıda verilen bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.