Selenoid valf nedir nasıl çalışır ?

Selenoid valf nedir nasıl çalışır ?

Bu yazımızda selenoid valf nedir nasıl çalışır konusunu işleyeceğiz. Bununla birlikte selenoid valfin kısımlarına iç yapısına da göz atacağız.Selenoid valf seçerken nelere dikkat edilmelidir konusuna değineceğiz .

Selenoid valf nedir

Elektriksel sinyalle açılıp kapanarak, akışkanın kontrolünü sağlayan vana çeşididir. Selenoid valfler, hava, gaz, su, yağ ve buhar gibi akışkanlar için kullanılırlar.Bu valflere aynı zamanda solenoid valf de denir.

motor eksantrik milinde kullanılan selenoid valf
Araç motorlarındaki eksantrik millerde kullabılan bir selenoid valf çeşidi

Araç motorlarında, kumanda muhafazasına yerleştirilmiş iki selenoid valf aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

motor eksantrik mil ayarlayıcı selenoid valfleri
Selenoid valfler yeni nesil araç motorlarında motor eksantrik mil ayarlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Motor kontrol ünitesinden gelen sinyallere göre motor yağ basıncını her iki kanat hücreli ayarlayıcıya dağıtır. Bu şekilde hidrolik olarak çalışan ve  eksantrik milin konumlarının değiştirilmesine yardım eden kanat hücreli ayarlayıcıların düzgün çalışmasını sağlar. Emme kam mili zamanlama valfi -1 (N205) emme kam milinden. Egzoz kam mili zamanlama valfi (N318) egzoz kam milinden sorumludur

Selenoid valflerde konum değişimi

Bu valfler konumlarını elektrik enerjisi ile değiştirirler ancak bu elektrik enerjisi tek başına bu konumu değiştirmek için yetmez.

selenoid valf nedir
selenoid valf nedir nasıl çalışır

bütün selenoid valflerde konum değiştirmek için bobine 12 ile 220 volt arasında dc veya ac bir gerilim gönderilir, bu gerilim bobin içinde bir mıknatıslama oluşturarak bobin içindeki nüveyi çeker, işte tam burda basınçlı hava olaya dahil olur ve o nüvenin az bir mesafede çekilmesine yardımcı olan elektrik enerjisine destek kuvvet olarak valfin konum değiştirmesini sağlar.

yani normalde valfleri beslemek için kullandığımız basınçlı hava, valf gövdesi içerisindeki ufak bir kanaldan aynı zamanda konum değiştirmek için de kullanılır, bobinler ise bize ilk tetikleme hareketini sağlamaktan başka bir şey yapmazlar.

Selenoid valf nasıl çalışır ?

Selenoid bobinleri, farklı gerilimlerde, doğru veya alternatif akımda çalışacak şekilde çeşitli olarak yapılırlar. Selenoid bobini basit bir silindirik sargıdır ve bu sargıya elektrik akımı verildiğinde elektrikli bir mıknatıs gibi çalışır.

selenoid valf anlatım

Bobin içinde bulunan demir nüve, valfin diyaframıyla mekaniksel olarak bağlıdır. Demir nüve ve dolayısıyla diyafram bir yay ile aşağıya doğru bastırıldığından, selenoid valf normal durumda kapalı olur.
Selenoid valfin bobini şebekeye bağlandığında, demir nüve ve diyafram yukarıya çekilir. Valf açılır ve akışkan sol taraftaki girişten sağ taraftaki çıkışa geçmiş olur.

solenoid valflerin çalışma sistemini ve kısımlarını anlatan bir video

Selenoid valf nasıl çalışır video anlatım

Aşağıdaki videolarda selenoid valflerin kısımları  ve bu valflerin nasıl çalıştığı anlatılıyor

selenoid valf video anlatım

Selenoid valf nasıl çalışır video 2

selenoid valf seçimi

Selenoid valf seçimi yapılırken selenoid valfin kullanma amacı, hat bağlantı ölçüsü, çalışma voltajı, kullanılacak akışkanın basınç, sıcaklık gibi özellikleri dikkate alınmalıdır.

selenoid valf seçimi
selenoid valf

Selenoid Vanalar seçilirken, kullanılacak akışkanın cinsi önemlidir. Akışkanın partiküllerinden arındırılmış olması gerekir.
Valfin normalde açık ya da normalde kapalı durumlarından hangisinde olduğuna da dikkat edilmelidir.
Akışkanın basıncı, sıcaklığı, vizkozitesi, hat bağlantı ölçüsü valfin kullanma amacına göre belirlenmelidir.

Valfin girişindeki akışkanın basıncının valfe uygunluğuna dikkat edilmelidir. Özellikle solenoid valflerden önce tesisata filtre konulması tavsiye edilir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şahin Aydın dedi ki:

    Su altında çalışabilen hidrolik pompaları varmı? Bu konuda bilgi aktaracak arkadaşlara şimdiden teşekkúr ederim email adresimiz simemetal@gmail.com