VE valfi anlatım ve uygulamalar

VE valfi anlatım ve uygulamalar

Ve valfi anlatım ve uygulamalar

Bu bölümde ve valfi anlatım ve uygulamalar. Ve valfi nedir ? ve valfi nerelerde kullanılır.v valfinin çalışma sistemi nasıldır gibi konuların işleyeceğiz.
ve valfi anlatım ve uygulamalar

VE Valfi nedir ?

Makine eğitimi -hidrolik pnomatik ders notu
ve valfi iki kumanda bağlantısına 12(X) ve 14(Y) ve bir çıkışa  2(A)’ya sahiptir. Basınçlı havanın geçişi sadece her iki tarafta kumanda işareti varsa mümkündür. Sadece bir kumanda sinyali mevcutsa akış kapalıdır. Kumanda sinyallerinin girişi zaman bakımından farklı ise son gelen sinyal çıkışa ulaşır.
Basınç farklarında daha büyük olan kumanda basıncı valfi kapatır .Küçük olan basınç çıkışa gider. İşlevi itibariyle VE valfi iki adet seri bağlanmış tetiklemeli yada geri getirmeli 3/2 yön kontrol valfine tekabül eder.
VE-Valfi bir VE fonksiyonunun mantığını yerine getirir ve dijital tekniğinde VE elemanı olarak kullanır.

ve valfi çalışma sistemi

v valfi kesit resim çalışma sistemi

Kilitleme (mühürleme) kumanda devresinde VE valfi bir işaret elemanının basınç impulsunu ikinci bir işaret tarafından tetiklenene dek kilitler. Bu ikinci basınç impulsu örn. Bir basınç altındaki iş hattından gelebilir(Basınca bağlı kilitleme); Impuls ikinci bir işaret elemanından geldiğinde örn. Bir piston kolunun konumu veya sıkma tertibatında bir iş parçasının varlığı kontrol edildiğinde yola bağlı kilitleme elde edilir. Yola bağlı kilitlemeler tercih edilir. Zira basınca bağlı olanlar, silindirin, ara konumda sıkıştığında kilitleme iptal olur.
ve valfi uygulaması
Doğruluk Tabelası :

İki taraftan sinyal geldiğinde 2 (A)’da çıkış olur.

Ve valfi Nerelerde kullanılır ?

Örnek Uygulama :

ve valfi uygulamaları


Silindirin ileri hareket iki impuls  valf ( 3 / 2-Yönlendirici )   tetiklenerek yapılmak zorunda, geri hareket ise yay geri getirmelidir.

 Ve valfi anlatım ve uygulamalar

ÖRNEK UYGULAMA 2:
ve valfi nerelerde kullanılır
Bir saç şeritten kelepçeler bükülecektir. Başlama işareti, iki tuşun aynı anda basılmasıyla verilir. Üçüncü bir tuşun basılmasıyla piston,başlangıç konumuna (arka son konum) geri döner ve bitmiş iş parçası çıkarılabilir. Pistonun ileri hareketi yavaş, geri hareketi ise hızlı olmalıdır.

  1. Pnömatik elemanlarını rakamlarla numaralandırınız ve hat bağlantılarını tanımlayınız.
  1. Elinizde VE Valfi yok. Pistonun sadece her iki tuş basılı olduğu takdirde ileri açılması için devre nasıl oluşturulmalıdır?

Doğruluk tabelası ve lojik sembolleri tamamlayınız.
ve valfi uygulama örnekleri

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.