Segman Atma Nedir. Segman Atma Nasıl Yapılır?

Segman Atma Nedir. Segman Atma Nasıl Yapılır?

Bu yazımızın konudu motor bilgisinde yeri ve önemi olan segman atma konusu. Segman atmayı nasıl yapacağınızı öğrenmek, motor bakımında bir bilgiye daha sahip olmanız anlamına geliyor.

SEGMAN ATMA

Yazımıza giriş yapmadan önce, aşağıda bağlantısı verilen sayfamızdan segmanlar hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.
BKNZ: Segman Nedir Ne işe Yarar? Segmanların görevi ve Takılışı

Segman Atma Nedir?

İçten yanmalı tüm motorlarda çeşitli nedenlerle motorda oluşan yağ eksiltme, üfleme gibi problemlerden dolayı piston segmanlarının değiştirilmesi işlemine segman atma denir.

pistona segman atma
İçten yanmalı motorların piston segmanlarının değiştirilmesi işlemine segman atma denir

Aracınızın motorunda bulunan pistonlar bir silindir içerisinde yukarı aşağı çalışır.Piston üstündeki segmanlar kompresyonu sağlar…yani içeri alınan hava yakıt karışımını sıkıştırmaya ve bu karışımın ateşlenmesi ile oluşan basıncı kaçırmayıp pistonu aşağı itmeye yardımcı olur.

motor piston segman arızası
Piston segmanları zamanla aşınır ve çaptan düşer

Zamanla piston ve segmanlarınız (segman bilezik gibidir) aşınır ve çaptan düşer ve silindir içindeki basıncı tam anlamıyla tutamaz olurlar. Silindir gömleğiyle direkt temas halinde oldukları için genelde pistonlardan önce segmanlar aşınır. Bu durumda bunların yenisi takılır.

Segman atmadan önce silindir gömlekleri, pistonlar ölçülerek tolerans değerlerini kurtarıyor mu diye bakılır. Pistonlar ile silindir gömleği arasındaki mesafe (0,2–0,5mm) aralığında olmalıdır.

silindir honlama
Piston silindirlerinin honlanması işlemi

Gerekli görünen durumlarda üstteki resimde gördüğünüz gibi, silindir de honlanır (İç yüzeyi ince işlemeye tabi tutulur) ve daha büyük boy piston takılır ve motor yeniden tüm basıncı tutmaya ve düzgün ve verimli çalışmaya başlar.
Honlama ile ilgili yazımız için BKNZ : Honlama Nedir, nasıl yapılır

SEGMAN ATMA NE İŞE YARAR ?

Segman atmanın amacı, Aracınızın motoru yağ yakıyorsa, üflüyorsa ya da çekişten düşmüşse, segmanların değiştirilerek motorun eski gücüne kavuşturulmasını sağlamaktır. Bu işlem, içten yanmalı tüm motorlarda geçerlidir. Arabalar, iş makinaları, gemiler, motorsikletler, kompresörler, jeneratörler gibi segmanla çalışan tüm motorlarda segman değişimi işlemine segman atmak denir.

Segman atma nasıl yapılır?

Segman atmada dikkat edeceğimiz nokta, segmanın, her ne kadar esnek bir malzemeden yapılmış da olsa kırılabileceğini bilmektir. Segmanı kırmadan söküp takmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Yukarıdaki videoda motosiklet motoruna ait bir pistona segman atma işleminin nasıl yapılacağı gösterilmiş. Segman atmayı yaparken nelere dikkat edileceği, segman atılırken yapılan bazı hatalara da değinilmiş .

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.