Segman Nedir Ne işe Yarar? Segmanların görevi ve Takılışı.

Segman Nedir Ne işe Yarar? Segmanların görevi ve Takılışı.

Segman

Segman Nedir

makine elemanlarında, motorlarda, piston ile silindir arasında sızdırmazlığı sağlayan halka biçimli esnek parçalara segman denir.

Segmanlar Ne İşe Yarar?

Segmanlar iyi bir gaz sızdırmazlığı sağladıkları için, yan­ma odasındaki yanmış gazların kartere dolmasına en­gel olurlar. Ayrıca hava-yakıt karışımının sıkıştırılmasın­ da sızıntıya meydan vermezler. Böylece kompresyonun İyi olmasını sağlarlar.

Segmanların görevi

Silindir yüzeyindeki yağı sıyıra­rak yanmasını önlemek ve pistondaki ısıyı silindire geçirerek pistonun soğumasını temin etmek de segmanların görevlerindendir.

Segmanlar nerelerde kullanılır

Pistonlu makinalarda, pistonu silindire göre alıştır­mak oldukça zordur. Ayrıca, iyi bir sızdırmazlık sağla­namadığı gibi, sürtünme kuvveti de çok büyük bir değere çıkar. Bunun için pistonlu makinalarda (örneğin; piston­lu buhar makinaları ile patlamalı ve yanmalı motorlarda) piston üzerine açılmış olan uygun kanallara takılan seg­manlar kullanılır.

Segman Çeşitleri

Segmanlar, yaptıkları işe göre ikiye ayrılırlar.
1 — Kompresyon segmanları
2 — Yağ segmanları

segmanların kullanım alanları pistonlar yağ segmanı
piston segmanları

Kompresyon segmanları; piston üst yüzü ile, silin­dir kapağı arasındaki gazların kartere sızmasını önlerler ve pistonun sıcaklığını silindire ileterek soğumasını sağ­larlar.

Yağ segmanları; piston ile silindir arasındaki sür­tünmeyi azaltırlar ve yağın yanıp harcanmasını önlerler.

segman çeşitleri
a) Düz ağızlı segman b) 45° eğik ağızlı segman. c) Bindirme ağızlı segman.
Bindirmeli segman
Bindirmeli segman (Yukarıda)
sızdırmaz ağızlı segman
Sızdırmazlık amaçlı bir başka segman türü

Segman Nasıl Takılır ? Segmanların Takılışı

piston segmanı
Segmanın takılışı

Segmanları takıp sökmek için penseye benzer el aletleri yapılmıştır. Segman pensesi denen bu aletlerle segman sökme takma işi oldukça kolay gerçekleşir.

segman pensesi
segman pensesi
eğri uçlu segman pensesi
ucu kıvrık segman pensesi 

Segman söküp takma işlerinde kullanılan segman penselerinin ihtiyaca göre değişik tipleri vardır. Yukarıdaki şekilde ise ucu kıvrık bir segman pensesi görülüyor. Bu aletler, İç segmanlar (Delik içindeki segmanlar) için tercih edilir.

piston segmanı takma sökme aparatı

Daha çok Motor piston yataklarındaki segmanları söküp takma işlerinde kullanılan bir segman pensesi türü. (Yukarıda)

Segman nasıl takılır, nasıl sökülür video

Yukarıdaki videoda, motosiklet motorunun pistonlarındaki segmanın elle nasıl sökülüp takılacağı anlatılmış. Elinizin altında segman pensesi yok ise videoda anlatılanlar faydalı olabilir.
Ayrıca BKNZ: Segman Atma Nasıl Yapılır?

Segmanın önemi

Segmanlar kullanıldıkları makine parçasında (Bu, kimi zaman bir piston olabilir,kimi zaman bir hidrolik ekipman olabilir) aslında hayati görevler üstlenirler.

Örnek olarak yukarıdaki videoda segman hasarı sonrasında benzinli motorun rahatsız edici sesler çıkarmaya başladığını görüyoruz. Video, motor, yağsız kalırsa ne olur? Motorun yağsız kalması nelere yol açar sorusunun cevabı gibi adeta.

piston segman hasarı
hasarlı segman ve piston gömlekleri

Motor yağının olmaması bir takım zincirleme aksaklıklara yol açmış, pistonlarda, piston gömleklerinde ve segmanlarda hasar oluşmuş.(Yukarıda)
Ayrıca Bakınız: Motorda Segman Aşınması

Aracınızda böyle bir ses var ise aracınızı çalıştırmayın. Motor yağını kontrol edin. Motor yağı eksik olabilir. Eğer motor yağı da tam ise segmanlar veya gömlekte hasar oluşmuş olabilir ve motor yağ yakar, bununla birlikte egsozdan mavi duman atar. Hemen onarım işlemlerine başlanmazsa motora çok büyük zararlar verebilir.


Makine elemanları kategorisindeki bu yazımızda segman nedir. Segmanın görevi nedir. Segman ne işe yarar? Segmanlar neden önemlidir. Segman çeşitleri nelerdir. Segman nasıl sökülür nasıl takılır gibi sorulara cevaplar aradık. Yeni yayınlarda buluşma dileği ile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.