Honlama Nedir. Nasıl Yapılır. Nerelerde Kullanılır?

Honlama Nedir. Nasıl Yapılır. Nerelerde Kullanılır?

Honlama nedir:  Honlamayı, üzerine aşındırıcı taşlar monte edilmiş silindirik bir takımın, kendi ekseni etrafında dönerek ve periyodik olarak değişen bir strok hare­keti yaparak,  sürekli yüzey te­ması altında iş parçasından talaş kaldırması işle­mi olarak tanımlayabiliriz. Bu işlem silindirik deliklerin doğru boyutlarını elde etmek için kullanılır. Motor silindirlerini bitirmek için en uygun yöntemdir.

Honlama işlemi hakkında bir animasyon video

Honlama Nasıl Yapılır

Honlama İşlemi: Alüminyum oksit, silisyum karbür, elmas vb. gibi bir aşındırıcı malzemeden oluşan honlama taşları 10 N/cm2 ila 100 N/cm2’lik bir basınçla iş parçasına bastı­rılır. Küçük basınç ve düşük kesme hızı (5m/s’ye kadar) kaba talaş alma esnasında da ke­nar kesme bölgesi sıcaklığı 100°C’nin üzerine çıkılmaz.

honlama nasıl yapılır

Honlamada, aşındırıcı çubuklar takılmış silindirik takım kendi ekseninde döner. Takım çapı neredeyse iş parçası iç çapına eşittir. Bu alet kendi ekseni etrafında döner ve aynı zamanda mikro parçacıklar şeklinde talaş kaldırılmasına izin verecek şekilde aşağı yukarı hareket eder. Yaklaşık 0.25 – 1.5 mikron toleransa ulaşabilir. Bu işlem iş parçasında çapraz yaylı bir desen oluşturur.

honlamada kullanılan takımlar
honlamada kullanılan takımlar

Taşın yapısı, zımpara (taş­lama) taşının yapısı gibidir. Bu ta­şların küçük basınçlarda kendi kendilerini bileyerek çalışmaları gerekir, yani tanelerin, küçük tane yüklerine rağ­men parçalanıp ufalanabilmesi ve kopabilmesi istenir. Genel olarak kullanılan el­mas ve bor nitrit tane cinsleri 20 pm ila 200 pm tane büyüklükleri halinde kullanı­lır. Dolayısıyla daha küçük tane daha küçük yüzey pürüzlülüğünü (Rz=0.1…10pm) meydana getirir.

Honlama işleminin yapılışı video

Elle Honlama Nasıl Yapılır

Elle honlamada piyasadan edinilen honlama ekipmanı el breyzine takılarak aşağıdaki videoda görüldüğü gibi delik içerisine sokulur ve birkaç kez piston hareketi yaptırılır.

Elle honlamanın yapılışı

Makineyle honlama

Honlama tığı her delik büyüklüğüne göre radyal (çapsal) yönde hareket edebi­len tutucular 3 ila 12 adet honlama taşını tutabilirler. Bu taşların taş derinliği yaklaşımı, biçim olarak bağımlı olan konik dikme parçası üzerinden sağlanır. Pnömatik ölçü memeleri olan malafalar, deliğin teorik ölçüsüne erişildiği za­man talaş verme yaklaşımını otomatik olarak keser.

motor bloğu honlama

Biçim (form) düzeltme: Uzun honla­ma taşları deliklerdeki silindirik biçim hatalarının düzeltilmesini mümkün kılar. Geçiş delik­lerinin işlenmesinde kurs konumu ve boy­larının honlama taşı boyunun yaklaşık üç­te biri delikten dışarıya taşacak şekilde ayar edilmiş olmalıdır. Önceden işlenen delik, silindirik biçiminden sapma gösterdiği zaman, dar olan taraftaki geçiş aralığı büyütülür ve geniş olan taraftaki küçültülür.

Cnc Honlama Tezgahı ve çalışması

Honlama taşları, elektromekanik veya pnomatik olarak tahrik edilen bir salınım başlığının içine tespit edilmişlerdir. Bu taşlar iş parçasının üstünde boyuna yön­de, daha önceden işlenmiş olan dönme veya taşlama çizgilerine göre enine yönde1 mm ila 6 mm kaydırmakla salınım hare­keti yaparlar ve bunun yanında dönen iş parçasına karşı 10 N/cm2 ila 40 N/cm2’lik bir basınçla bastırılırlar.

Honlamanın avantajları

Honlamanın diğer talaşlı üretim metodlarına göre bazı avantajları aşağıda listelenmiştir.

  • Daha az karmaşık veya daha düşük maliyetlidir.
  • Yüksek yüzey kalitesi sağlar.
  • Hem uzun hem de kısa delikler için kullanılabilir.
  • Orijinal delik merkez çizgisini korur.
  • Sertliği ne olursa olsun herhangi bir malzeme işlenebilir.

Honlama Nerelerde Kullanılır?

Kısa kurslu honlamayla (çok ince işleme metodu) vasıtasıyla tercihen silindirik dış yüzeyler, örneğin krank millerinin yatak yerleri ve rulmanların hareket kanalları in­ce olarak işlenirler.

biyel kolu
biyel kolu

Çapraz işleme izleri olan honlanmış yüzeyler yeterli bir yağ tutma yeteneğini de ispatladığından, motorların silindir ve biyel kolları ve hidrolik ventillerin kumanda göv­deleri, boyuna kurs honlaması sayesinde hassas olarak işlenirler.

silindir bloğu honlama nedir
Motor bloğu silindirlerinin honlanması

Honlamada Bazı Parametrelerin Yüzey kalitesine Etkisi

Çubuklara uygulanacak baskı

Metal çıkarma oranı ve yüzey pürüzlülüğündeki değişiklik, birim basıncındaki değişim ile grafikte gösterilmiştir. Çubuk basıncı, en yüksek metal çıkarma oranıyla minimum pürüzlülüğü elde edecek şekilde seçilir.

honlamada ideal basınç

İdeal honlama süresi

Eğer işlem süresini uzatırsak, yüzey pürüzlülüğünü bir dereceye kadar azaltacaktır. Ancak endüstride işleme zamanının verimli kullanımının önemini düşünecek olursak, yüzey pürüzlülüğünü en az  düzeyde tutarak, en iyi işlem zamanlaması, aşağıdaki grafikteki gibi olacaktır.

honlamada ideal süre

Honlamada takımın dönüş hızı

Honlamada kullanılan takımın dönüş hızı artarsa, metal çıkarma oranı artar ve yüzey pürüzlülüğü azalır. (Aşağıdaki grafik) 

honlama takımının dönüş hızı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali dedi ki:

    Honlama yapmadan sekman atılırmı? Teşekkürler.