Deri Koltukların Bakımı

Deri Koltukların Bakımı

Araba koltuğu olsun ev mobilyası olsun deri koltukların bakımı ihmal edilmemesi gerekir. Deri, yapısı itibarı ile gözenekli,esnek ve yağlı olduğu için deri koltukların temizlenmesi ihmal edilecek olursa. Gözeneklerine işleyecek kirler zamanlar birikecek, gelişigüzel malzemelerle temizlersek esnek ve yağlı dokusunu kaybedecek, çatlayacak, rengi solacak ya da ağaracaktır.

Deri koltukların bakımı nasıl yapılır

Deri koltukların bakımı için ilk tavsiyemiz düzenli olarak yumuşak başlıklı bir elektrikli süpürgeyle süpürmek olacaktır.

deri koltukların bakımı
Deri koltukların bakımını ihmal ederseniz ileride birikmiş kirlerle uğraşmak daha zor olacaktır

Kir birikimini önlemek için deri koltukları düzenli olarak temizlemek en iyisidir. Sabun ve su ile temizlemeden önce, kuru mikrofiber bezle silin. Kirlerin çoğunu alacaktır.

Deri koltukların temizlenmesi hakkındaki detaylı yazımız için
BKNZ: Deri koltukların temizliği. Deri koltuklar neyle temizlenir

deri koltukların bakımı ve güneş ışığı
Güneş ışığı, zamanla deri koltuğun derisinin kurumasına sebep olur.

Deri koltuğu güneşle temas ettirmemeye özen gösterin. Güneş deri koltuğu ağartır ve rengi deforme olur.

Araba koltukları için belki böyle bir tehlike yok ama mobilya olarak kullanılan deri koltuklardan bahsediyorsak, bunları soba şömine gibi ısı kaynaklarından en az yarım metre uzağa yerleştirin. Orijinal deri dokusu, yapısı itibarı ile yağlıdır ve bu yapıyı koruduğu sürece parlaklığı devam eder. Isı ve güneş ışığı deriyi kurutacak, yüzeyini çatlatacak ve renginin değişmesine sebep olacaktır.

Deri koltukların bakımı için losyon hazırlama

Deri koltuğu temizleme işleminden sonra cilt bakım kremlerinden birini ya da biraz vazelini çok az miktarda sürebilirsiniz. Deri koltukların daha parlak görünmesini sağladığınız gibi çatlamalara da engel olmuş olursunuz.

ev yapımı deri koltuk bakımı solusyonu
Deri koltukların bakımı için ev yapımı bakım kremi hazırlayabilirsiniz

Deriye kondüsyon verici bir bakım kremi olarak,  2 ölçek keten tohumu yağı ve 1 ölçek beyaz sirke ile hazırlayacağınız bir losyonu da kullanabilirsiniz.

deri koltukları parlatmak için
Badem yağı ve vazelin ikilisi ile ev yapımı deri bakım losyonu hazırlayabilirsiniz.

Deri koltuklarınızın temizliğinden sonra yağlı görünümlerini korumaları ve parlamaları için badem yağı ve vazelin ikilisinden faydalanabilirsiniz. Badem yağı ve vazelini bir kapta karıştırarak pamuk ya da mikrofiber bezle deriyi ovalayın. Karışımı emmesi için 

Araç bakım ve onarımı bölümündeki bu yazımızda deri koltukların bakımı ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Deri koltukları parlatmak ve bakımlı görünmelerini sağlamak için eldeki imkanlarla ev yapımı deri bakım losyonlarını nasıl hazırlayabileceğinizden bahsettik. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.