BUJİ YAĞLANMASI. Buji yağlanmasının sebepleri ve belirtileri

BUJİ YAĞLANMASI. Buji yağlanmasının sebepleri ve belirtileri

Motor bilgisi bölümümüzde bu yayınımızı buji yağlanması konusunu işleyeceğiz. Buji yağlanmasının sebepleri nelerdir. Belirtileri nelerdir. Buji yağlanması nasıl anlaşılır? gibi sorulara cevap arayacağız.

Buji yağlanması

Araç motorlarında bujinin ateşleme görevi yaptığını biliyoruz. Bujiler küçük parçalar olsa da ciddi bir buji arızası durumunda arabamızı çalıştıramadığımızı düşünürsek, üstlendikleri görevin önemi tartışılmaz.

buji yağlanması

Aracınızın bujileri yukarıdaki resimdeki gibi yağlanma yapıyorsa bu durum aracınızın ömrünü kısaltacak bazı sorunlara yol açabilir, daha da önemlisi trafikte istenmedik durumlara, can ve mal kaybına yol açan kazalara sebep olabilir ve ciddiye alınması gerekir.

Buji yağlanmasının sebepleri

Buji sökülüp bakıldığında üzerinde sıvı halde yağ varsa, bu motorda bir problem olduğunu gösterir. Peki buji neden yağlanır?

Buji yağlanmasının sebepleri şunlar olabilir:

Yağlama sisteminden yağ, yanma odasına geçiyor olabilir.
Subap kanallarının (gaydların) aşınmasından veya yağ keçeleri aşınmış olmasından dolayı silindir kapağından silindirin içine yağ sızıyor olabilir.
Segmanların aşınmasından (piston ve silindir aşınması da olabilir) dolayı, aşağıdan karterden yağ sızıyor olabilir. Aracınızı böyle bir durumda mutlaka yetkili bir servise götürmelisiniz.

Segman aşınması ile ilgili yazımız için BKNZ: Motorda Segman Aşınması

buji yağlanmasının sebepleri

Eğer iki zamanlı benzinli motorun bujisi yağlanıyorsa (örneğin: mobilet-motosiklet, ağaç kesme motoru gibi), benzine katkı olarak konan iki zamanlı yağ miktarı fazla konmuş demektir. Katkı yağının fazla konulması bu soruna yol açabiliyor. Ya da benzin içinde yağ dibine çökmüş ve yağlı olan benzin motorda yanmış demektir. Egzozdan aşırı duman çıkıyorsa motor yağ yakıyor demektir.

Buji yağlanması belirtileri

Peki Aracınızdaki Buji yağlanması nasıl anlaşılır?

Buji yağlanması belirtileri şunlar olabilir :

Motor tekler ve performansı düşer. Bunun sebebi yağlanmadan kaynaklı olarak Buji ateşlemesinde kıvılcım oluşmaması ya da çok az oluşmasıdır.

buji yağlanmasının belirtileri

Motorun teklemesi ile ilgili yazımız için BKNZ: Motorda Tekleme konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Buji yağlanması nelere sebep olur ?

Bujilerin yağlanması sorununa müdahale edilmezse, aracınızda  fazla yakıt tüketimi, motor yağının eksilmesi gibi istenmeyen bazı sorunlara yol açar. Motor yağının eksilmesi sonucunda ise arabanızın motoru çabuk yıpranır ve bazı durumlarda motor kilitlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Burhan dedi ki:

    Motorsikletim soğuduktan sonra çalışmıyor. Bujiyi temizledikten sonra çalışıyor. Ama aradan zaman geçtikten sonra mesela ertesi gün tekrar çalışmıyor

    1. Ahmet dedi ki:

      Aynı sıkıntı bennimde motorda var burhan usta yaptırabildinmi yaptırdıktan sorun nedir