Deri Koltuktan Leke Çıkarma

Deri Koltuktan Leke Çıkarma

Bu yazıda deri koltuktan leke çıkarma konusunda ipuçları vereceğiz. Deri koltuklardaki lekeler nasıl çıkar merak ediyorsanız yazının devamını inceleyiniz. 

Deri Koltuklarda görünür leke veya koku olmasa bile, günlük ter ve tozlar zamanla birikebilir ve fark ettiğinizden daha kirli hale getirebilir. Koltukların vakumlanması önemli bir ilk adımdır, ancak deriye işlemiş leke ve kirleri değil, sadece gevşek kir ve kalıntıları giderir. Deri koltuktaki lekeleri çıkarmak için eldeki imkanlarınızla hazırlayacağınız özel solusyonlar kullanabilirsiniz. 

Deri koltuklardaki Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

deri koltuktaki mürekkep kalem lekesi nasıl çıkar
Deri koltuktaki mürekkep lekesi tükenmez kalem lekesi çıkarmak için ideal formül

Deri koltuktaki tükenmez kalem lekesi ya da mürekkep lekesi izopropil alkole (eczanelerde bulabilirsiniz) batırılmış bir top pamukla dikkatli bir şekilde silinir. Leke çıktıktan sonra deri koltuğun yüzeyi nemli bir bez yardımı ile silinir. Ardından temiz kuru bir bezle kurulanır. Bu leke çıkarma işlem dikkatli yapılır ve deriye kesinlikle zarar verilmez.

Tükenmez kalemle karalanmış deri koltuklar için okaliptüs yağıyla ovuşturmayı da deneyebilirsiniz.

Kalıcı marker lekeleri için leke üzerine bir aerosol saç spreyi püskürtülerek çıkarılabilir.

Deri koltuktaki gazete lekesi için:
Deri koltuklarda bırakılan gazeteler, gazete kağıdı leke lekesine neden olabilir. Lekeye aerosol saç spreyini hafifçe püskürtün ve yumuşak bir bezle silin.

Deri Koltuktaki küf lekesi Nasıl Çıkar

Küflenmiş deri koltuklardaki küf lekesini çıkarmak için, koltuk derisinin izopropil alkole dayanabildiğinden emin olduktan sonra, (Önce koltuğun görünmeyen bir kısmında test edin) koltukları dezenfekte etmek için kullanabilirsiniz. İzopropil alkol özellikle küf lekelerini gidermek için iyidir.

Deri Koltuktaki Yağ Lekesi nasıl temizlenir?

Deri koltuktaki yağ lekesini mısır nişastası ya da kabartma tozu ile çıkarabilirsiniz. Mısır nişastası ya da kabartma tozunu lekenin üzerine dökün. Birkaç saat boyunca dokunmayın. Mısır nişastası yağı emecektir. Sonra diş fırçası ile fırçalayın. Son olarak içme suyu ile durulayıp temiz kuru bir bezle kurulayın.

Eğer leke bir sıvıdan kaynaklıysa, olabildiğince fazla sıvıyı toplayın. Silmeyin, ovalamak lekeyi daha büyük ve daha zor hale getirebilir.

deri koltuktaki lekeler nasıl çıkar
Deri koltuktan leke çıkarma konusunda dikkatli olunmalı. Lekeyi yaymadan temizlenmelidir.

Deri koltuklardaki lekeleri çıkarmak için Amonyak

deri koltuktan leke çıkarma
Deri koltuktan leke çıkarma için amonyak kullanılabilir. Ellerinize zarar vermemek için eldiven kullanınız

Deri koltuklardaki protein bazlı lekeleri ( Kan lekesi, yumurta lekesi vb ) Çıkarmak için amonyak kullanabilirsiniz. Amonyak ayrıca oldukça iyi bir dezenfektandır. 

Deri koltuktaki lekeleri çıkarmak için diş macunu

Beyaz diş macunu, yüzeye zarar vermeden deri koltuklardaki lekelerin çıkarılmasında çok iyidir. Deri koltuklardaki lekeleri diş macunu ile çıkarabilirsiniz.

deri koltuklardaki lekelerin diş macunu ile temizlenmesi
Deri koltuklardaki lekeleri diş macunu ve fırçası ile çıkarabilirsiniz.

Diş macunu dişlerinizden plak çıkarmak için tasarlanmış son derece ince aşındırıcılar içerir. Bu aşındırıcılar, deri yüzeylerdeki ayrıntıları temizlerken işe yarar.

Ayrıca, diş macunu bir koku giderici olarak çalışır ve araba koltuklarına sinmiş eski kokuları ortadan kaldırabilir

Eski bir diş fırçasına biraz diş macunu sürün.
Araba koltuklarının kirli yüzeyini diş macunu ile fırçalayın.
Diş macununu tüm yüzeye yayın, dikkatlice herhangi bir leke üzerinde fırçalayın.

Koltuklar temizlendikten sonra, katlanmış bir kağıt havluyu suyla hafifçe nemlendirin. Çok ıslak ve sulu yapmamaya dikkat edin.
Derideki diş macunlarını nemli kağıt havluyla silin. Diş macununu tamamen çıkarmanız gerekiyor.

Koltuklar tamamen kuruyana kadar yeni kağıt havlularla koltuklardaki kalan nemi silin.

Deri koltuktaki lekelerin Tırnak Cilası Çıkarıcı İle Çıkarılması

Tırnak cilası çıkarıcı ayrıca, özellikle bir miktar renkli yiyecek veya içecek döktüğünüzde, (Şarap lekesi, meyve suyu lekesi, ketçap lekesi vb) deri koltukları lekeleri çıkarmak için de kullanılabilir. Bu yöntem, oje çıkarıcıdaki asetondan dolayı çalışır, bu nedenle elinizde aseton içermeyen tırnak cilası çıkarıcı varsa işe yaramaz.

tırnak cilası çıkarıcı ile deri koltuk lekesi çıkarma
Aseton içeren oje çıkarıcılar deri koltuklardaki lekeleri çıkarmak için kullanılabilir.

Dikkat : Saf aseton herhangi bir deri yüzeyi için çok sert olacaktır ve bu nedenle kullanılmamalıdır.

Diğer yandan, tırnak cilası çıkarıcıda az miktarda aseton bulunur ve leke çıkarmada etkili bir şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, her zaman tırnak cilası çıkarıcı ile temizlemeden önce bir koltuğun göze çarpmayan bir yerinde bir nokta testi yapın.

Aseton bazlı oje çıkarıcı ile bir pamuk topu ıslatın. Tamamen gidene kadar lekenin üzerine sürün.

Bu yazıda deri koltuktaki lekeler nasıl çıkar anlatmaya çalıştık. Deri koltuklardan leke çıkarma için ev yapımı solusyon tarifleri verdik. Eldeki imkanlarla özel deri temizleyici ajanlar kullanmadan deri koltuklardaki lekeleri çıkarma konusunda ayrıntılara yer verdik. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nurettin Tuvaç dedi ki:

    Çözüm önerilerinizde Konu başlıklsrınız ile konuyu en ince detaylı anlatımız ve pratik çözüm önerileriniz çok faydalı ve denenmiş bilgiler içermektedir.
    Çok teşekkürler.