Torna Aynası Nasıl Sökülür Takılır.

Torna Aynası Nasıl Sökülür Takılır.

Bu yayınımızda Üniversal torna aynası nasıl sökülür. Torna aynası nasıl takılır göreceğiz. Torna aynasının bağlanması ve sökülmesi sırasında çekilen fotoğraflarla anlatımı destekleyeceğiz. Bu anlatımda üniversal üç ayaklı torna aynası üzerinde çalışılmıştır.

Torna Aynası Nasıl Sökülür

Üniversal tornalarda bazen yapılan işin gereğine göre üniversal aynayı söküp başka bir ayna takmak gerekebilir. (Örneğin fırdöndü aynası) Bu gibi durumlarda torna aynasını sökmek için ilk önce güvenlik tedbirlerini gözden geçirmeliyiz.

Torna aynasının sökülmesi öncesinde güvenlik önlemleri

İlk olarak herhangi bir iş kazası ihtimaline karşı tornanın şalterini kapatarak elektriği kesmeliyiz. Daha sonra ise torna aynasının fener milinden ve vidalardan kurtulduğu anda torna kızakları üzerine sertçe düşmesi ihtimali üzerine, kızakları korumak için kayıt kızakların üzerine tahta bir düzlem yerleştirmeliyiz.

torna aynası nasıl sökülür

Torna aynasının sökülmesi işlemi

Torna aynasının fener miline bağlandığı kısımda somunlar olacak. Bu somunlara uygun açık ağızlı bir anahtar temin edeceğiz. Daha sonra, anahtarı çevirdiğimizde aynanın da birlikte dönmemesi için, tornayı en düşük devre alacağız.

Açık ağızlı anahtar ile somunu kavrayıp gevşeteceğiz. Somunu gevşetmekte zorlanıyorsak açık ağızlı anahtara elimizin ayasıyla sertçe vurarak işlemi kolaylaştırabiliriz. Tüm somunlar çıktığında somunların bağlı olduğu saplamalara yük bineceğinden, bu sırada birisinden yardım isteyerek aynayı tutmasını istemeliyiz. Yardımcımız , somunlar tamamen çıktığında aynayı kendine doğru çekerek dikkatlice tahta desteğin üzerine bırakmalı.

Dikkat: Yardımcınızı aynanın ağır olduğu konusunda uyarınız. Duruşu dengeli ve sağlam olmalı. Aksi durumda, Aynanın ağırlığını tahmin edemeyip ayna boşa çıktığında dengesi bozulabilir.

Torna Aynası Nasıl Takılır

Torna aynasının takılması, Aynanın üzerindeki saplamaları, Fener miline bağlı flanşın üzerindeki deliklere dikkatlice oturtup, flanşın diğer tarafından somunlarla sabitlemekten ibaret.

torna aynası nasıl takılır

Bu işlem sırasında iki kişi olmalıdır. Ayna ağır olduğu için aynayı kaldırmak ve yerine oturtmak için uğraşırken işlemin birkaç saniyeden uzun sürmesi halinde ağırlıktan dolayı belini incitebilir. Ayrıca tek kişi çalışırsa flanşın üzerindeki delikleri görmekte ve saplamaları deliklere oturtmakta zorlanabilir.

torna aynasının takılması

Aynanın üzerindeki saplamaları flanştaki yerlerine yerleştirirken, ağırlığı dengeli taşıyabilmek için aynaya küçük çaplı silindirik bir parça bağlayabiliriz.Ve bu parçadan da tutarak aynayı kaldırabiliriz Ayna ayaklarının sıkıca kavradığı bu parça, bir tutma kolu görevi üstlenerek, aynayı taşırken bize yardımcı olabilir.

Son olarak ayna üzerindeki saplamaları flanştaki yerlerine oturttuktan sonra yardımcınız aynayı tutarken siz de saplamanın somunlarını sıkabilirsiniz.

Önemli not: İlk başta somunların hiçbirini tam sıkmayın. Somunların bir tanesini tam sıktıktan sonra diğer somuna geçmeyin. Somunların hepsinin eşit derecede sıkıldığına emin olduktan (Aynanın somunla tam birleştiğinden emin olduktan sonra tüm somunları sonuna kadar sıkın.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.