Sıvama Kalıpları ve Sıvama Makineleri

Sıvama Kalıpları ve Sıvama Makineleri

Kalıpçılık eğitimi bölümündeki bu yazıda sıvama kalıbı nedir. Nasıl çalışır. Sıvama kalıplarıyla üretim nasıl yapılır, avantajları ve zayıf yönleri nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Sıvama, saç malzemelerden dikişsiz tüp ve benzeri parçalarla kesik koni, küre veya küresel parçaların üretim yöntemidir. Basit sıvama işlemleri genellikle torna tezgâhlarında yapılmaktadır. Sıvama tornalarında, sıvanacak parça biçimine uygun mastar (şablon) kullanılır. Bu mastar, profil makarasının par­ça üzerindeki hareketini kontrol eder.

sıvama kalıpları

Mastar yapımını gerektirmeyen sıvama çubuğu ve makaraları serbest elle sıvanacak parça üzerine tutulur. Aynca sıvama çubuğu, üst veya alt sporta tespit edilmiş pimle desteklenir.

sıvama kalıbı sıvama işlemi

Üretim sayısı fazla olan parçaların sıvanmasında kullanılan malafalar çelik malzemeden yapılır. Bu malafalar, istenildiğinde sertleşebilen sade karbonlu ve alaşımlı çelik malzemelerden yapılıp sertleştirilir. Ayrıca malafalar taşlanır, par­latılır ve arzu edildiğinde de çalışan yüzeyleri krom, nikel ve benzeri malzeme­lerle kaplanır.

Alüminyum sıvama işleminden bir görüntü
sıvama kalıplarıyla sıvama işlemi
Sıvama malafası (solda) ve sıvama işlemi (sağda)

Tabanı geniş boğaz kısmı dar parçaların sıvanmasında, parçalı sıvama malafası kullanılır. Bu tip parçalı malafaların göbek mili çıkarılınca, çevrede oluşan malafa dilimlerinden kama şeklinde olanı önce çıkartılır. Sonra sırasıyla di­ğerleri de çıkartılır ve sıvanan kap içerisi boşaltılmış olur.

çok parçalı sıvama malafası
çok parçalı sıvama malafası

Sıvama kalıplarının Avantaj ve Dezavantajları

Sıvama kalıplarının üstünlükleri şunlardır:

Üretilen parça maliyeti düşük,
Hazırlık zamanı az,
Malafa tasarımı ve yapımı kolay,
Saç malzeme kalınlıklan kolayca değiştirilebilir.

Sıvama kalıplarının zayıf yönleri şunlardır:

sıvama işlemi
sıvama işleminden bir görüntü

Klasik sıvama makineleri ile işlem, yetişkin bir kalıpçıyı gerektirir,
Genellikle elle biçimlendirildiği için şekil verme (sıvama) işlemi zor­dur,
Seri üretimi fazla değildir.

pres kalıplarıyla sıvanan kap
pres kalıplarıyla sıvanan kap

Tabanı geniş ağız kısmı dar parçaların sıvama işlemleri pres kalıplarıyla da yapılmaktadır. Pres kalıplarıyla yapılan sıvama işlemine, büzme kalıplama işlemi de denir. Bu tip kalıplarla yapılan sıvama (büzme) işleminde seri üretim fazladır. Ancak, sıvama tornalarıyla üretilen parçaya oranla pres kalıplarında üretilen parça maliyeti daha yüksektir.

İlgili Video 1

klasik sıvama makinesi ile yapılan işlem

İlgili Video 2

İlgili Video 3

Bakır sıvama

İlgili Video 4

Cnc Sıvama makinesi ile yapılan işlem

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.