Paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılan elektrotlar

Paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılan elektrotlar

Kaynak teknolojisindeki bu yazıda, paslanmaz çelik elektrotları ve özellikleri nelerdir konusunu inceleyeceğiz. Paslanmaz çelik kaynağında kullanılan elektrotların üzerlerindeki sayıların anlamı nedir açıklamaya çalışacağız.

Paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılan elektrotlar

Paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılan aşağıda verilmiş olan elektrotlar AWS (American Welding Society) standartları ile belirlenmiştir.

Rutil örtülü paslanmaz çelik elektrotları

AWS E307-16 paslanmaz çelik elektrodu

Hem AC hem de DC akımda kullanılmaya uygundur. Kaynak kabiliyeti düşük çelikler ile çalışırken bile mükemmel çatlama direncine sahiptir. % 12-14 manganez çeliklerin birbirine ve diğer çeliklere kaynağı için uygundur. Sert dolgu kaynaklarından önce tampon pasolar için de uygundur.

E307-16-elektrotlar

AWS E308H-17

Rutil örtülü, paslanmaz çelik kaynak elektrotudur. Özellikle yüksek sıcaklık uygulamaları için tasarlanmıştır. Genellikle 304H paslanmaz çelik malzemelerin kaynağında kullanılır.

E308h-17-elektrotlar

AWS E308L-17

Rutil örtülü, düşük karbon içerikli paslanmaz çelik elektrot, 304 ve 304L gibi malzemelerin kaynağında kullanılmaya uygundur. Benzer kimyasal bileşimdeki stabilize edilmiş paslanmaz çeliklerin kaynaklarında da kullanılmaya uygundur. Ana malzemenin sürünme dayanımı ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli, aksi halde kullanılmamalıdır.

E308l-17-elektrotlar

AWS E316 paslanmaz çelik elektrodu

Rutil örtülü bir elektrottur. Tutuşturması ve tekrar tutuşturması gayet kolaydır ve kaynak esnasında kısa devre olmaz. 3,25 mm ve daha ince elektrotlar her pozisyonda , 4 ve 5 mm lik elektrotlar yatay ve benzeri pozisyonlarda kullanılabilirler. Cüruf  ayrılması kolaydır. Çatlama , kırılma ve darbe dayanımı iyidir. Ostenitik paslanmaz çeliklerde A.I.S.I. 316 ve 316L kullanılır.

AWS E316L

Rutil örtülü bir elektrottur. Kırılma ve darbe dayanımı iyidir. Yüksek sıcaklık stabilitesi ve korozyon direnci yüksektir. Elektrot düzgün ve kararlı yanar , hiç sıçrama yapmadığı için kaynak sonu temizliği kolaydır. Bütün pozisyonlarda kullanılabilir. Elektrotların kuru tutulması gerekir. doğru ve dalgalı akımda kullanılabilir. 18/8 tipindeki stabilize edilmiş paslanmaz çeliklerin özellikle yüksek sıcaklıkta çalışacakların kaynağında kullanılır.

AWS E316L-17

Rutil örtülü, düşük karbonlu paslanmaz çelik elektrottur, 316 ve 316L gibi malzemelerin kaynağında kullanılmaya uygundur. Benzer kimyasal bileşimdeki stabilize edilmiş paslanmaz çeliklerin kaynaklarında da kullanılmaya uygundur.
Ana malzemenin sürünme dayanımı ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli, aksi halde kullanılmamalıdır.

E316-17-elektrotlar

AWS E309L-17

E309l-17-elektrotlar

Rutil örtülü paslanmaz çelik kaynak elektrotları arasındadır. Yüksek alaşımlı bir kaynak metali verir.
Hafif ve düşük alaşımlı çelikler ile paslanmaz çeliklerin kaynağını yapmak için uygundur.
Karbon çeliklerinin yüzeyi paslanmaz çelik kaplanacağı zaman geçiş katmanı oluşturmak için de uygundur.

AWS E310

Rutil örtülü paslanmaz çelik elektrotları arasındadır.Kırılma, çatlama ve darbe dayanımı gayet iyidir. Ayrıca kaynak metalinin yüksek sıcaklık stabilitesi ve korozyon direnci mükemmeldir. Elektrot bütün pozisyonlarda kullanılabilir. Fakat en iyi netice düz ve yatay pozisyonlarda alınır. Bu elektrotlarla kalın paslanmaz çelik ( Nb ve Ti ile stabilize edilmiş 18-8-9 tipi A.I.S.I. 318) levhaların , özellikle yüksek karbonluların çok sıra kaynakları problemsiz olarak yapılır.

AWS E310-16 paslanmaz çelik elektrodu

E310-16-elektrotlar

Rutil örtülü paslanmaz çelik elektrotları arasındadır , 25Cr20Ni çeliklerinin kaynağı için östenitik paslanmaz çelik bir elektrodtur. Kaynak metali, 1100-1150 °C’ ye kadar dayanıklıdır ve ölçülebilir herhangi bir ferrit içermez.
Zırh levhası gibi bazı havada-sertleşebilen çeliklerin ve paslanmaz çeliklerin alaşımsız çeliklere kaynak yapılması için de kullanılabilir.

AWS E312-17

E312-17-elektrotlar

Ferritik-östenitik dupleks kaynak metali oluşturan yüksek alaşımlı bir elektrottur.
Stres korozyonuna karşı dayanıklıdır ve seyrelmeye karşı hassas değildir.
1150 °C’ye kadar iyi oksidasyon dayanımına sahiptir.
kaynak kabiliyeti düşük olan çeliklerin birleştirilmesinde, sert dolgu uygulamasından önce tampon tabaka uygulamasında, farklı çeliklerin kaynağında, merdanelerde, alüminyum dövme kalıplarında,
sıcak iş takımlarında, plastik kalıplarında vb. kullanılır.

AWS E317L-17

E317L-17-elektrotlar

Rutil örtülü, 19Cr 13Ni 3.5Mo (317L) östenitik paslanmaz çeliklerin kaynağı için bir uygun elektrodtur.
Yüksek Mo içeriği 316L tiplerine kıyasla asit ve oyuk korozyonuna karşı daha iyi direnç sağlar. OK 64.30 ile her pozisyonda kaynak yapmak kolaydır ve hem AC hem de DC akımda sakin bir ark kararlılığı ile kullanılır.

AWS E318 paslanmaz çelik elektrodu

Çekirdeği düşük karbonlu , rutil örtülü bir elektrottur. Alaşım elemanları kaynak metaline elektrot örtüsünden geçer. Yüksek kaynak sürati ve yüksek randımanı sebebiyle oldukça ekonomiktir. Korozyona dirençli , set yüzeyli aşınmaya mukavim kaynak metali örtüsü istenen yüzeylere tercih edilir. Kullanılışı ve cüruf ayrılması kolaydır. Kaynak dikişinin görüntüsü düzgün ve muntazamdır. 18Cr/8Ni(Mo) alaşımlı paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılır.

AWS E318-17

paslanmaz çeliğin kaynağı için elektrot E318-17

Rutil örtülü paslanmaz çelik kaynak elektrotları arasındadır. Ti veya Nb ile stabilize edilmiş östenitik paslanmaz çeliklerin kaynağı için kullanılmaya uygun elektrodtur. Özellikle 316Ti paslanmaz çelik malzemenin kaynağı için uygundur.

AWS E347-16

paslanmaz çelik elektrodu E347-16

Nb ile stabilize edilmiş 19Cr10Ni tipi paslanmaz çeliklerin kaynağı için rutil örtülü elektrottur. Genellikle 321 paslanmaz çeliklerin kaynağı için uygundur. İyi sıcak çatlama direncine sahiptir. İçerdiği ferrit miktarı nedeni ile çalışma sıcaklığı maksimum 400 ° C ile sınırlandırılmalıdır.

 

Bazik örtülü paslanmaz çelik kaynak elektrotları

AWS E307-15

Östenitik paslanmaz çelik elektrot ile % 5’den daha az ferrit içeren bir kaynak metali elde edilir.
Dayanıklı kaynak metali, kaynak kabiliyeti düşük çelikler ile çalışırken bile mükemmel çatlama direncine sahiptir.
% 12-14 manganez çeliklerin birbirine ve diğer çeliklere kaynağı için uygundur. Sert dolgu kaynaklarından önce tampon pasolar için de uygundur.

paslanmaz çelik kaynak elektrodu E307-15

AWS E308H-15

Bazik örtülü paslanmaz çelik kaynak elektrotları arasıındadır . Özellikle petrokimya ve kimyasal proses tesislerinde yüksek sıcaklık uygulamaları için tasarlanmıştır.
Genellikle 304H paslanmaz çelik malzemelerin kaynağında kullanılır.

E308h-15-elektrotlar

AWS E308L-15

Bazik örtülü paslanmaz kaynak elektrodu, rafineri, enerji santarlleri gibi alanlarda boru tesisatı gibi pozisyonel kaynaklar için tasarlanmıştır.
-120 ° C ye kadar 0,38 mm min. yanal genişleme ve yüksek mekanik özellik şartlarının talep edildiği uygulamalar için uygundur.
304 ve 304L gibi paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılır.

E308l-15-elektrotlar

AWS E316L-15

Bazik örtülü paslanmaz çelik kaynak elektrotları arasındadır. Rafineri, enerji santralleri gibi alanlarda boru tesisatı gibi pozisyonel kaynaklar için tasarlanmıştır.
-120 ° C ye kadar 0,38 mm min. yanal genişleme ve yüksek mekanik özellik şartlarının talep edildiği uygulamalar için uygundur. 316 ve 316L gibi paslanmaz çeliklerin kaynağında kullanılır.

E316l-15-elektrotlar

AWS E309L-15 paslanmaz çelik elektrodu

paslanmaz çelik elektrodu E309L-15

Bazik örtülü paslanmaz çelik elektrotları arasındadır, farklı çeliklerin ve paslanmaz çeliklerin birbirine kaynağı için uygun elektrotdur.
24Cr13Ni tipi çeliklerin kaynak edilmesi için uygundur.
Karbonlu çeliklerin yüzeyini paslanmaz çelik kaynak metaliyle kaplanmaya hazırlarken tampon katman oluşturmak için de kullanılır. 

AWS E310-15

paslanmaz çelik elektrotları E310-15

bazik örtülü, 25Cr 20Ni-çeliklerin kaynağı için uygun paslanmaz çelik elektrodtur.
Zırh çelikleri, östenitik manganez çelikleri ve farklı çeliklerin birleştirilmesi için de uygundur.

AWS E318-15

E318-15-elektrotlar

bazik örtülü paslanmaz çelik elektrotları arasındadır, Ti veya Nb ile stabilize edilmiş, östenitik paslanmaz çeliklerin kaynağı için kullanılmaya uygun elektrottur. Özellikle 316Ti paslanmaz çelik malzemenin kaynağı için uygundur.

AWS E347-15

Nb ile stabilize edilmiş 19Cr10Ni tipi paslanmaz çeliklerin kaynağı için bazik örtülü paslanmaz çelik kaynak elektrotları arasındadır. Genellikle 321, 347 paslanmaz çeliklerin kaynağı için uygundur. iyi sıcak çatlama direncine sahiptir.Çalışma sıcaklığı maksimum 400 °C ile sınırlandırılmalıdır.

E347-15-elektrotlar

AWS E385-16

Özel bazik+Rutil örtülü, sülfürik aside karşı korozyon dayanımı yüksek ve tamamen östenitik bir kaynak metali oluşturan paslanmaz çelik elektrottur.  Kaynak metali, pitting korozyonuna karşı yüksek dayanıma sahiptir. Özellikle süper östenitik olan 904L paslanmaz çelik kaynağına uygundur.

İlgili Yazılar


Kaynak : Özmetal sanayi ve ticaret A.Ş

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.