Pantograf Tezgahı Nedir Nasıl Çalışır?

Pantograf Tezgahı Nedir Nasıl Çalışır?

Pantograf tezgâhları, imalâtçı firmalar tarafından çeşitli tip ve boyutlarda yapılmaktadır. Bu tezgâhlarla rakam, harf, belli biçim ve boyutlardaki şekil ve benzeri profiller şablon üzerinden iş parçası üzerine aktarılır. Aktarma işlemi orantılı olarak büyütülebilir veya küçültülebilir. Bu tezgâhın diğer bir adı da kopya tezgâhıdır.

pantograf tezgahı nasıl çalışır

Pantograf tezgâhında bir gezici uç ve bunun hareketime bağımlı olarak çalı­ şan kesici uç vardır. Gezici (takip) ucu elle, yan veya tam otomatik olarak hareket ettirilebilir tipte yapılırlar. Seri üretimi gerektiren özdeş parçalar için tam otomatik pantograf tezgâhları tercih edilir. Bu tip tezgâhlar proğramlandırılmışlardır ve ‘elektronik kumandalıdır.

pantografta işleme ve mekanik tutucular
pantografta işlenen parça örneği

Pantograf tezgâhlarıyla basma kalıplama işlemlerinde kullanılan zımbaların üzerine rakam, harf ve benzeri şekiller işlenmektedir.

Pantograf Tezgahı Nasıl Çalışır

Pantograf tezgahı ile çalışma video

elle kumandalı pantograf tezgâhlarında takip ucu şablon içerisinde elle gezdirilir. Takip ucuna bağlı olarak hareket eden kesici uç da şablon içerisindeki şekli parça üzerine aktarır.

pantograf tezgahı nedir
Mini bir pantograf tezgahı

Özellikle hacim kalıpçılığında çok kullanılan bu tezgâhla, ka­lıplama işlemini yapan üretici firma kendi reklamını yapabilmek için kalıplama yüzeyine kendi amblemini yazar. Ayrıca isimlik, plâka ve benzenleri üzerine ki­şiye veya firmaya ait isimler yazılır.

Kopya frezelerinde kaba olarak işlenmiş plâstik, sıcak dövme veya basınçlı pres döküm hacim kalıpları içerisindeki çapaklı yüzeylerle ölçü farkı bulunan kısımlar, pantograf tezgâhlarında hassas olarak işlenebilmektedir. Aynca, kesici uç başlığına saplı profil taşlama taşlan takılmak suretiyle kalıplama yüzeyleri hassas olarak taşlanabilmektedir.

anahtar kopyalama pantograf makinesi

Ev, işyeri ve araba anahtarlarının kopyalandığı makineler de pantograf tezgahlarıdır. (Yukarıdaki resim)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.