Akü takviyesi nasıl yapılır? Akü takviyesinin resimli anlatımı

Akü takviyesi nasıl yapılır? Akü takviyesinin resimli anlatımı

Motorlu taşıtlar motor bilgisi kategorisindeki bu yazımızın konusu ”akü takviyesi nasıl yapılır” olacak. Aküsü biten araba nasıl çalıştırılır? Akü takviye kablosu nasıl kullanılır. Akü takviyesi yaparken nelere dikkat etmek gerekir. Dolu aküden bitmiş aküye enerji aktarımı ile bitik aküyü şarj etme gibi konulara değineceğiz.

Aracın aküsü bitti ve araç çalışmıyor

Aküsünden faydalanabileceğiniz başka bir araç yoksa ve Aracınız düz vitesli ise ”arabayı vurdurma”  diye tabir edilen işlemi  yapabilirsiniz. Otomatik vitesli araçlarda  vurdurma dediğimiz eylem yapılmaz.

arabayı vurdurma iterek çalıştırma
Aracınızın aküsü yolda biterse ne yaparsınız hiç düşündünüz mü?

Manuel vitesli bir aracın itilerek hareket ettirilip 2. viteste ayağın debriyajdan birkaç kez aniden çekilmesidir.Zor durumlarda başvurulur ancak  araca zarar veren bir uygulamadır. Enjektöre, triger kayışına, katalitik konventöre veya subaplara zarar verme ihtimali olabilir.

Akü takviyesi

Akü takviyesi, kabaca aküden aküye şarj aktarmadır diyebiliriz. Aracın aküsü boşaldığında acil ve önemli durumlarda yapılan bir işlemdir. Akü takviyesinin temel mantığı, başka bir aracın aküsünü aracınızın aküsüne paralel bağlamak yoluyla, takviye alınan akünün adeta aracınızın aküsü gibi davranmasını sağlamaktır.

akü takviye kablosu
Biten aküyü başka bir aracın aküsüyle, takviye kablosu kullanarak takviye edebilirsiniz.

Akü takviyesi dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Yanlış yapılan bir akü takviyesinde, özellikle enjeksiyonlu otomobillerin elektronik kontrol ünitesinin (arabanın beyni dediğimiz yer) ve çeşitli parçalarının arızalanmasına ve epey yüklü tamir faturasına neden olabilir.

akü takviyesi nedir
Akü takviyesi araçtan araca, sağlam aküden bitik aküye enerji naklidir.

Akü takviyesi nasıl yapılır?

araba aküsünün kutupları voltaj ve amperi
Akü takviyesi için akünün kısımlarını tanımalısınız

Akü takviyesi (Aküden aküye şarj) için öncelikle her iki arabanın da kaputları açılır. aküler bulunur ve akü başlarının üzerindeki plastik koruyucular kaldırılır.

Burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Akü takviye kablolarını acaba aynı kutuplara mı (örneğin + dan +ya). Yoksa zıt kutuplara mı (+ dan – ye) bağlayacağız?

akü takviyesi yapma
Akü takviyesinde kırmızı maşa Sağlam ve biten akülerin + kutuplarına bağlanır

Akü takviye kablosu ve maşası. Kırmızı maşa daima + kutba bağlanır. (yukarıda)

akü takviyesi nasıl yapılır resimli anlatım

Akü takviyesi nasıl yapılır resimli anlatım. aküden aküye enerji aktarımının yapılışı aşama aşama numaralandırılarak anlatılmıştır. (Yukarıda)

Akü takviye kablosu nasıl bağlanır?

Kırmızı uçlu kablo:
Bir ucu: Aküsü dolu arabanın Artı (+) kutbuna
Diğer ucu: aküsü boş olan arabanın Artı (+) kutbuna bağlanır.

arabadan arabaya akü şarjı akü takviye kablosu nasıl bağlanır
Dolu akü (+) dan boş akü (+) ya.   Dolu akü (- ) den boş akülü aracın şasesine

Siyah uçlu akü takviye kablosu: ( Eksi kutup)
Bir ucu: boş akülü araçta hareket etmeyen bir parçaya, kaportasında herhangi bir metal bölüme veya silindir bloğuna tutturun.
Diğer ucu: Dolu akülü aracın eksi (-) kutbuna tutturun.

Asla (+) ve  (-) kutupları birbirine bağlamayın.

Kabloyu boş akünün eksi (-) kutbuna da bağlayanlar olsa da bazı durumlarda aküden kıvılcım meydana gelmesine neden olabildiği için tavsiye edilmiyor. Hem zaten buna gerek yok. Aküsü biten aracın herhangi bir metal kısmına tutturursanız devre tamamlanmış oluyor.

Kabloların egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak noktalara temas etmemesine dikkat edin.

Daha sonra sağlam akülü arabayı çalıştırın ve rölantide 8-10 dakika bekleyin. (bu sırada boş akülü arabada kontak kapalı)

Yeterince zaman geçtikten sonra sağlam akülü olan arabaya hafifçe gaz vererek devir 2500-3000 devire çıkarın ve bu sırada boş akülü olan araçta kontak çevirin. Eğer yeterince beklediyseniz araç çalışacaktır. Eğer çalışmadıysa kontağı kapatıp bir süre daha bekleyip yeniden çalıştırın. Sonuçta bekleme süresi dolu olan akünün gücüne bağlı

Aküsü biten arabanın motoru çalıştıktan sonra, şarj kablolarının bağlantılarını hemen çözmeyin Motorun 5 dakika 2000 devirde çalışmasını sağlayın.

Önce boş akülü aracın, daha sonra akü takviyesi aldığınız aracın kablolarını sökebilirsiniz.

Bu işlem sırasında önce negatif (-), sonra da pozitif (+) kablo uçlarını çıkarın.

 Akü takviyesi zararlı mıdır?

Akü takviyesi zararlı mı diye soran arkadaşlar için belirtelim ki, Akü takviyesi işlemi doğru yapılırsa aracınıza  bir zarar vermez.

Doğru akü takviyesi için bilinmesi gerekenler

Motoru akü takviyesiyle çalıştırabilmek için her iki akünün de aynı gerilim (12 V) ve akım şiddetinde (55Ah, 60Ah, 72Ah, vb.) olmalıdır. (Bu bilgi akünün üzerinde yazılıdır)

Doğru akü takviyesi için ne yapılmalı ne yapılmamalı
Akü takviyesinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey kutupların yanlış bağlanmamasıdır.

Akü takviyesini alacağınız araçla aracınızın temas etmediğinden emin olun. Araçların birbirine temas etmesi halinde, akü takviye kablolarının artı uçları bağlanır bağlanmaz araçlar üzerinde elektrik akımı oluşur. Bu da tehlikelere sebep olabilir.

Başka bir motordan takviye alındığında, iki aracında gereksiz lamba ve aksesuarlarını kapatmalısınız.


Bu yazımızda Arabanın aküsü bittiğinde yapılması gerekenleri anlattık. Arabadan arabaya akü şarjı ve Akü takviyesi nasıl yapılır konusuna bol resimli ve detaylarıyla değinmeye çalıştık. Akü takviye kablosunun bağlanışını gösterdik. Akü takviyesi yapılırken dikkat edilmesi gerekenlere değindik. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile. İyi yolculuklar, kazasız sürüşler dileriz.

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mustafa dedi ki:

    Takviye yaparken aküler aynı voltajda olacak fakat amperin önemi yoktur örneğin, 250 amper aküyle 30 amper aküye takviye atılır amper dediğimiz olay yakıt deposununun büyüğünü küçüğünü düşünün aynı yakıtı aldığı halde bir otomobil 55 lt bir kamyonet 120 lt alır yani amper kapasite demektir

  2. Baba dedi ki:

    Aynı amper olmasina gerek yok. Sadece boş olan akünün amperi çok aşırı yüksek olmasa yeter. Önemli olan voltajdır. Bir de takviye durumunda 5 dakika beklemeye ne gerek var. Zaten boş olan arabanin sarj dinamosu aküyü sarj etmeye başlayacaktır. Çalışan araba kendisi marsa basıyor zaten her seferinde. Onun da beklemesine gerek yok herhalde.