Makaralı Rulmanları Soğutmanın Beş Yolu

Makaralı Rulmanları Soğutmanın Beş Yolu

Makaralı Rulmanları Soğutma

Düz boy bilyalı ve makaralı rulmanlar ağır yüklere ve yüksek hızlara çok uygun makine elemanlarıdır. En azından “normal” çalışma koşullarında yataklardaki sıcaklık artışlarından endişe etmeye az gerek yoktur. Ancak, yuvarlanan elemanların sıcaklığını bir soruna dönüştürebilecek bir dizi farklı koşul vardır. Örneğin, son derece yüksek yüklere ve hızlara, yüksek ortam sıcaklıklarına ve sıcak işlem sıvılarına maruz kalmak sorunlu olabilir.

Mühendislerin makaralı rulmanların soğutulması için ayarlayabilecekleri beş faktör

Rulman türü
Yağ türü
Yağ akışı
Yağ seviyesi
Hava akışı.

Makaralı rulmanların soğutulmasında  Rulman türü faktörü

Yuvarlanan eleman yatağının ısınması için çeşitli nedenler vardır: yarışlardaki yuvarlanan elemanların mikroslipleri; Kontak gerilmelerinden dolayı yuvarlanma elemanlarının ve ırk malzemelerinin histerezisi; Separatör ile yuvarlanma elemanları veya pilot yüzeyler arasında kayma; Makaralar ve kılavuz flanşlar arasında kayma; Ve kayganlaştırıcıda kesme ve türbülans.

Bu kaynakların her birinden gelen ısı miktarı yatağın geometrisine, yüküne, hızına ve yağlayıcı türüne, viskozitesine ve miktarına bağlı olarak çok değişir. Hafif yüklerde ve yüksek devirlerde bilyalı rulmanlar genellikle makaralı rulmanlardan daha soğuk çalışır; Düşük hızlarda ve daha yüksek yüklerde makaralı rulmanlar daha serin çalışabilir. Rulman tipinin seçimi genellikle maliyet ve ömür faktörlerine bağlı olmakla birlikte, sıcaklık artışındaki farklılıklar bazı durumlarda kararları da etkileyebilir.

Makaralı rulmanları soğutmada yağ türü faktörü

Gres yağlama, basit tasarım, düşük maliyet ve güvenilir çalışma sağlar, ancak ısıyı uzaklaştırmaz. Bununla birlikte, soğutulmuş yağ, olumlu bir ısı kontrolü aracı sunar. Gaz türbinleri ve sıcak sıvılar için pompalar gibi uygulamalarda, özellikle de rulmana proses ısısının getirildiği durumlar için yararlıdır. Laboratuvar deneyleri, yağmurluk yağmurlama ve gres yağlama için yatak sıcaklıklarının neredeyse aynı olduğunu göstermektedir.

Makaralı rulmanların soğutulması ve Yağ akışı faktörü

Rulmanlı yataklar tatmin edici yağlama için yalnızca ince bir yağ filmine ihtiyaç duyar. Yüksek debiler yatakları soğutur, ancak aksi takdirde yağlamayı iyileştirmez. Bununla birlikte, rulman sıcaklığı ile yağ akış hızı arasındaki ilişki karmaşıktır. Yüksek akış hızları ısı transferini arttırsa da, türbülans ve yağın titremesiyle oluşan ısı miktarını da artırırlar.

Genel olarak, rulman sıcaklıkları genellikle artan akış hızlarıyla düşer, daha sonra seviyeyi düşürür veya hatta yükselir. Gaz türbinleri gibi yüksek hızlı uygulamalarda, yağ türbülansını azaltırken soğutmayı sağlamak için yağın çoğu yatağın etrafında dolaşılabilir.

Daha önce var olan makineler için optimum yağ akışı deneysel olarak belirlenebilir. Yeni tasarımlar için, özellikle aktif ısı kaynaklarını içeren uygulamalar için bilgisayar simülasyonu isteniyor.

Yağ seviyesi:

Yağ banyosu veya sıçramalı yağ kullanan sistemlerde, yatak sıcaklıkları karterdeki yağ seviyesine oldukça duyarlıdır. Nominal yağ seviyesini, alt bilyalı yatağın ortasına koyma (bu nedenle, yağ derinliği veya yüksekliği, h, bilyalı rulmanın çapına bölünen, d, 0.5’dir) genel uygulama, çoğu durumda işe yarayacaktır.

Bununla birlikte, aşırı yüksek hızlarda bile bu seviyede bile yeterli olmayabilir. Ve h / d değeri 0,5’ten düşükse, kusurlu bakım veya anormal çalışma koşullarının yağ dökülmesine ve katastrofik rulman arızasına neden olma riski taşır. Bu gibi durumlarda bir yağ yakıcı kullanılmalıdır. Yağ seviyesini hassas bir şekilde kontrol etmeden bir yağ buharı oluşturur.

makaralı rulmanların soğutulması

Hava akışı:

Devridaim yağını kullanmayan sistemlerde rulman soğutmasının çoğu rulman muhafazasından çevre havasına konveksiyon yoluyla yapılır. Taşınan havanın hareketsiz havaya göre konveksiyon katsayısı çok daha yüksek olduğu için, muhafazanın etrafında hava hareket ettirildiğinde yatak sıcaklıkları önemli ölçüde düşürülebilir. Bununla birlikte, hava akışı gövde içine dahil edilmemelidir; çünkü ömrünü kısaltan kir getirir. Contalı gres yağlamalı rulmanlar, havanın mahfazanın dışına çıkmasına yardımcı olur.

Hava soğutması, hızlı bir düzeltme olarak kullanılır, çünkü tasarım değiştirmeden yerine konabilir. Yeni tasarımlarda, şaft uzantısına monte edilen eksenel akışlı bir fan tekerleği eklemek daha iyi bir alternatiftir. Soğutma havasını mahfaza üzerinde sadece hareket ettirmekle kalmaz, aynı zamanda milde bir ısı emici görevi görür ve dış halkanın rulman muhafazasına kayması engellenir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.