Araç arka cam rezistans tamiri nasıl yapılır? Buğulanma için çözüm

Araç arka cam rezistans tamiri nasıl yapılır? Buğulanma için çözüm

Araç arka cam rezistans tamiri

Arabanızda arka camda bulunan bir rezistans, kış aylarında dışarıyla içeri arasındaki ısı farkından doğan buğulanmayı önler.Bu rezistans bozulduğunda onarabilirsiniz.

Kış aylarında arka camda oluşan buğulanma yüzünden görüş problemiyle karşılaşabilirsiniz. Buğuyu yok etmek için rezistansı çalıştırmalısınız. Ancak değişik sebeplerle kopan ince rezistans telleri, bizlerin başını ağrıtabilir. Halbuki bu arka cam rezistans tamiri, piyasada satılan gümüş sırlı boyalarla birkaç dakika içinde yapılabiliyor.

araç arka camda buğulanma sorunu
Aracınızın arka camındaki teller arızalandıysa tamir edebilirsiniz

Bazen bu teller hayat kurtarıcı bile olabilir. Arabanın arka camındaki buğu önleyici tellerin tamiratını siz yapabilirsiniz. Çok ince ve hassas bir yapıya sahip olan rezistans telleri, ya arabanın camı silinirken ya da otomobil stationwagon ise yükleme sırasında kopabilir. Isınarak arka camdaki buğuyu yok eden birbirine paralel bağlı bu ince ve hassas yapılı rezistans telleri koptuklarında camda buğulanma oluşur.

Araç rezistans tamiri sadece 5 dakikanızı alır.

Çoğu kullanıcı, araç buğulanma sorunu yaşasa da, kopan rezistans telini tamir ettirmeye üşenir. Basit bir tel için servise gitmek istenmez ya da hep ertelenir. Ancak teller kopmaya devam edince arka cam tamamıyla buğu yapar ve asıl sorunlar da o zaman başlar. Servise gitmek için bütün tellerin kopmasını beklemek yanlış olur. Gümüş sırlı iletken boyalar sayesinde, otomobilinizin arka cam rezistansını 5 dakikada tamir edebilirsiniz. Üstelik tek başınıza. Bu şekilde buğulanma sorununa çözüm getirebilirsiniz.

Araç arka cam rezistans tamiri nasıl yapılır?

Bu iş için hazır onarım kitleri (rezistans tamir kiti ya da rezistans tamir seti) satılmaktadır. ”Defroster repair kit” diye bilinen bu setin içinde gerekenler mevcuttur.

araç arka cam buğu önleyici onarım kiti
Arka camdaki ısıtma tellerini tamir için özel kitler mevcuttur

Tamir için ilk olarak, tellerden hangisinin kopuk olduğunu tespit etmek gerekir. Bunu anlamak için, rezistans çalıştırılır. Çalışan tellerin üzerindeki buğu çözülürken, kopuk tellerin olduğu bölgede buğu kalacaktır. Buğunun kaldığı bölgede telin üzerindeki kopuk kolaylıkla bulunabilir.

araç rezistans teli onarımı
Araç arka camdaki resistansın tamiri için kopuk teli teşhis etmekle başlayın

Hangi telin kopuk olduğunu tespit etmek için kontrol kaleminden ya da avometre denilen cihazdan da faydalanılabilir.

arka cam rezistans tamiri sıvısı

Gümüş sırlı iletken boyayı kopuk telin üzerine sürmeden önce yüzeyi temizlemek gerekir. Bunun için yüzeyi nemli bir bezle ve diğer tellere zarar vermemek için fazla bastırmadan silmelisiniz.

araç rezistans tamiri nasıl yapılır
Arka cam rezistans tamirinin yapılışı

Temizlenen zemin kuruduktan sonra, gümüş sırlı iletken boyanın dışarı taşmaması için kutunun içinde bulunan ve ortasında rezistans telinin kalınlığı kadar boşluk olan özel karton, zemin üzerine konulur.

araç arka cam rezistans tamiri
Arka cam rezistansını onarmak için kullanılan gümüş sırlı iletken boya

Daha sonra, gümüş sırlı iletken boya o boşluğa sürülerek, kopuk iki telin ucu birleştirilir Eğer kutunun içerisinden, özel delikli karton çıkmamışsa, kopuk kısmın her iki tarafı da bantlanarak boyanın dışarı taşması önlenebilir.

araba arka camındaki rezistans teli tamiri

Son olarak boya kuruduğunda kartonumuzu dikkatlice bölgeden ayırıyoruz.

Araç rezistans tamirinde dikkat edilecek noktalar

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gümüş sırlı boyaların kullanılmadan önce iyice çalkalanması gerektiği. Boya uygulandıktan sonra, kuruması için 5-6 saat beklemek yeterli. Bu süre zarfında rezistansın çalıştırılmaması gerekir. Ancak bu kadar beklemek istemiyorsanız, bir saç kurutma makinesini boyanın üzerine tutarak daha çabuk kurumasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda araç buğulanma sorunu ve arka camdaki buğulanmayı önleyici tellerin tamiri konusuna değindik. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. volkan dedi ki:

  faydalı bilgi oldu .. paylaşanların eline yüreğine sağlık .. tşk ler

 2. ahmet dedi ki:

  bu ürünü nereden bulacağız.

  1. admin dedi ki:

   arka cam rezistans tamir kiti olarak google araması yaptığınızda, ürünü satın almak için bir takım alışveriş siteleri çıkmaktadır

 3. Murat dedi ki:

  Merhaba… Rezistanslarımın üstten 4 tanesi çalışmıyor ama arabada cam filmi var. Uygulamayı yapabilmem için cam filmini sökmem mi gerekecek? Teşekkürler, iyi günler…

  1. servet dedi ki:

   kesinlikle