Yakıt Katkıları ne işe yarar? Yakıt Katkılarının Faydaları

Yakıt Katkıları ne işe yarar? Yakıt Katkılarının Faydaları

Motorunuz için yakıt katkısı kullanıyor musunuz? Pek çok kişinin merak ettiği soru şudur: Yakıt katkısı kullanmak gerekli mi? Yakıt katkı maddeleri işe yarar mı? Gerçekten vaad ettikleri şeyleri sağlıyorlar mı? Bu yazıda, yakıt katkıları ne işe yarar merak edenler için yakıt katkılarının faydaları nelerdir göz atacağız.

yakıt katkı maddesi ne işe yarar
Piyasada Çeşitli yakıt katkıları var. Peki bunlar gerçekten faydalı mı?

Yakıt katkıları ne işe yarar?

Yakıt katkıları farklı isimler olarak adlandırılırlar. benzin düzenleyici, enjektör temizleyici, karbüratör temizleyici ve dizel düzenleyici gibi. ancak amaçları aynıdır: Aracınızın motor performansını arttırmak. Peki yakıt katkıları ne işe yarar? 

Yakıt sisteminiz, çok sayıda yakıt enjektörü memesi aracılığıyla motorunuza doğru miktarda benzin ve oksijen göndermekten sorumludur. Yakıt sistemi temizlenmediğinde bu memelerden bir veya daha fazlası tıkanacaktır, yani benzin ve oksijenin oranı optimal olmayacaktır. Sonuç olarak motor istenilen şekilde davranmayacaktır.

yakıt katkıları ne işe yarar. işe yarıyormu
Yakıt katkıları işe yarıyor mu ? Evet. Ancak aracınız eski ve bakımsız ise

Evet yakıt katkı maddesinin işe yarayıp yaramadığı konusunda kafalar karışık. Tv reklamlarına bakarsanız  yakıt katkısı kullanmak adeta şart gibi. Ancak biliyoruz ki reklamlar da her zaman dürüst ve tüketici dostu olmayabiliyorlar. İşin aslı şu ; Eğer Arabanız yeni ise yakıt katkısı kullanmak gereksizdir. Bu aynı zamanda bakımlı ve iyi çalışır durumda olan kullanılmış araçlar için de geçerlidir.

Ancak, arabanız bakımsız kalmış. Kötü bakılmış  veya ihmal edilmişse, yakıt katkıları faydalı olabilir. 

Yakıt katkılarının faydaları

Yakıt katkılarının faydaları motor parçaları arasında karbon – kurum birikmesi gibi sorunları çözmeye yardım etmeleridir. Motor aksamlarının (piston segmanları dahil) temizlenmesi ve yağlanması için üretilmişlerdir. Uygun miktar kullanıldığında yapabildikleri şey, aracınızın motorunu ilk alındığındaki haline mümkün olduğunca yaklaştırmaktır. 

yakıt katkı maddesinin faydaları yakıt filtresi
Yakıt katkılarının faydalarından en önemlisi yakıt sistemini kirlerden arındırmasıdır. Bu kirler filtrelerde birikir. Bunlar da zaman içinde kontrol edilmelidir.

Evet eski ve bakımsız araçlarda yakıt katkılarının faydaları hissedilir oranda fark edilir. Araç performansını artırır. Göreceli olarak yakıt tasarrufu sağlar. Sürüş kalitesini artırır. Aracınızda kirlenme-sürtünme kaynaklı motor gürültüsü, performans kaybı gibi sorunların iyileştirilmesine yardım eder.

Hangi yakıt katkısını kullanmalı?

Gerçek şu ki,  Yakıt katkılarının bazıları her şey dahil oteller gibi pek çok şey vaad etse de.  Bu tip, motorunuzdaki hemen hemen her şey üzerinde çalıştığını iddia eden, hepsi bir arada türleri seçerseniz, gözle görülür iyileştirmeler fark  edemezsiniz.

Sadece bir problem üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış belirli, kaliteli yakıt katkı maddelerini seçerseniz, burada daha iyi şansınız olacaktır. Bakmanız gerekenler bunlar.

Örneğin, gaz ayrışmasını ve motor korozyonunu önleyebilecek bir yakıt işlemi istiyorsanız (özellikle aracınız uzun bir süre boşta kalmışsa), Yakıt Stabilizatörlerini seçin.

Zorlu çalışmayı azaltabilecek bir katkı maddesine ihtiyacınız varsa / isterseniz, özellikle soğukken aracınızın dizel yakıt filtrelerini açacak bir şey arıyorsanız, Anti-Gel Dizel Katkılara başvurun.

enjektör temizleyici yakıt katkısı işe yarıyormu
Kirlenmiş ve temiz yakıt enjektörü

Tıkanmış yakıt enjektörü memeleri motorda yakıt verimini düşürür. Motorun rölantide düzensiz sesler çıkarması, hatta daha ileri durumlarda rölantide kalamaması, aracın gücünün azalması, yüksek hızlara çıkmakta zorlanması gibi sorunlar yaşanabilir.

yakıt katkılarının faydaları enjektör temizleyici

Yakıt enjektörlerinin birbirine yapışmasını engelleyecek (ve önleyecek) bir işlem istiyorsanız, Yakıt Enjektör Temizleyicileri ile devam edin.

yakıt katkıları ne işe yarar oktan arttırıcı

Aracınızın yakıt oktan derecesini, valfleri yağladıkça artırabilecek bir katkı maddesi istiyorsanız, Oktan arttırıcı (Octane Boosters) türü katkı maddelerini seçin.

Bunlar gibi özel amaçlı yakıt katkı maddelerinin tercih edilmesi, bugün piyasada bulunan hepsi bir arada türü katkı maddelerinden çok daha etkilidir. Talimatları dikkatli bir şekilde takip edin, sadece tavsiye edilen miktarı depoya koyduğunuzdan emin olun ve şüpheniz olduğunda aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol edin. 

Yakıt Katkı maddesi benzin tasarrufu sağlar mı?

Yakıt kilometresini artırabileceklerini iddia eden katkı maddelerine dikkat edin. Bazı araç yakıt katkıları, aracınızın yakıt kilometresini önemli ölçüde artırdığını iddia ediyor. Ancak bu çoğunlukla sadece kurgu.

Bu türler yakıt verimliliğini gerçekten iyileştirmez. En azından yapabildikleri, motorda tıkanmış olan parçaları temizlemek ve temiz kalmasına yardımcı olmaktır. Bu, motorun olması gerektiği gibi performans göstermesini sağlar ve böylece sonuçta yakıt verimliliğini artırır. Yani bu tip katkı maddeleri mucize yaratmıyorlar. Yaptıkları şey, motor yakıt sistemi aksamları arasında sıkışmış yağ, kir, toz zerrelerini ve pasları temizlemek. Bu da sonuç olarak eski ve bakımsız motorlarda performansı iyileştirecektir. Sürtünmeden kaynaklı motor gürültüsü de azalacaktır.

Yakıt katkısı kullanılmalı mı yoksa ideal araç bakımı mı diye sorsalar.  Doğru ve tutarlı motor bakımı deriz.  Çoğu zaman, bu kimyasalların etkinliği sadece yakıt tasarruflu bir araca sahip olmanın bir sonucudur . Yakıttan nasıl tasarruf edeceğini bilen akıllı bir sürücü iseniz, uygulayacağınız yakıt tasarrufu teknikleri, bu katkı maddelerinin reklamlarında iddia ettiğinden çok daha etkilidir.
Yakıt tasarrufu ile ilgili yazımız için BKNZ: Yakıt tasarrufu Nasıl yapılır

Belki de yapabileceğiniz en iyi şey, başka bir şişe satın almak için kullandığınız parayı, aracınızın düzenli  bakımı ve  sonraki servis kontrolünü ödemek için kullanmaktır. Aracınızın bakım programını düzenli olarak takip edin. Hangi parçanın ne zaman bakımı- değişmesi gerektiğini bilirseniz. Düzenli olarak servis kontrollerini yaparsanız. Arabanızın ilk başta ihtiyaç duymayabileceği kimyasalları eklemekten çok daha iyi olur.

Araç bakımı bölümündeki bu yazıda yakıt katkıları ne işe yarar merak eden sürücüleri bilgilendirmeye çalıştık. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.