Yakıt Ekonomisi için 5 ipucu

Yakıt Ekonomisi için 5 ipucu

Bu yazıda, yolculuk esnasında daha iyi yakıt tasarrufu sağlamanın beş yolundan bahsedeceğiz.

Çoğumuz hafta sonu olduğunda, ya da uzun tatillerde, kentten ve meşgul yaşam tarzından kaçmak isteyerek yolculuğa çıkmaya eğilimliyiz. Yolculuğunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için, aracınızı uygun bir şekilde sürerek yakıtınızı en verimli düzeyde kullanmanız gerekir. İşte aracınızı verimli kullanmak için 5 basit ipucu:

1- Yakıt ekonomisi için sabit hızı koruyun

Aracınızla otoyolda giderken sabit bir hız yakalamalısınız, çünkü bu yakıt tasarrufu sağlamanıza yardımcı olabilir. En rahat olduğunuz hızda gidin, ancak otoyoldaki minimum ve maksimum hız sınırını göz önünde bulundurun. Unutmayın ki yarışta değilsiniz. Pek çok araştırmadan elde edilen verilere göre, sık sık hızlanma-yavaşlama şeklinde araç kullanımı, aracın normalden daha fazla yakıt tüketmesine yol açıyor.

yakıt ekonomisi seyir kontrolü

Yeni nesil araçlarda hızı sabit tutmak için Seyir kontrol sistemi (Cruise Control ) bulunur. Aracınızda bu özellik varsa, yakıt ekonomisi için özellikle uzun yolculuklarda faydalanabilirsiniz.

2- Ani gaz ve Frenlemeden Kaçının

Otoyoldayken gaz ve fren pedalları üzerinde sakin olmalısınız, çünkü ani gaz ve fren uygulaması aracınızın yakıt verimliliğini etkileyebilir. Diğer bir deyişle, gaz ve fren konusunda çok agresif olmayın. Bir araştırmaya göre, agresif sürüş tarzı, yakıt ekonominizi yaklaşık % 15 ila% 30 oranında etkiliyor. Bunu akılda tutarak, dikkatli ve sakin bir şekilde sürün. hedefinize ulaşmak için acele etmeyin.

3- Güvenli takip mesafesini koruyun

Güvenli bir takip mesafesinin korunması, sürüş halindeyken daima önceliğiniz olmalıdır. Bu tür sürüş yöntemlerini uygulamak, yol tehlikeleri veya kazalarına daha iyi ve daha güvenli yanıt vermenizi sağlar. Güvenli bir takip mesafesi, açık otoyoldayken ani frenlemenizi de sınırlayabilir, bu da daha iyi yakıt ekonomisi ile sonuçlanır.

yakıt ekonomisi adaptif seyir kontrolü takip mesafesi

Yine yeni nesil bazı araçlarda Adaptif seyir kontrolü (Adaptive Cruise Control) isimli bir sistem bulunur. Bu sistem aracınızın hızını sabitlerken, takip mesafenizi de korumaya çalışır. Konuyla ilgili yazımız için
BKNZ: Adaptif seyir kontrolü nedir. Nasıl Çalışır?

4- Sürüş hamlelerinizi akıllıca Planlayın

Sollama yapmadan önce, yolda yeterince yer veya alanınız olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Hızlı sollama, başarısız bir girişimden çok daha iyidir, çünkü bu yakıt ekonominizi etkileyebilir. Aynalarınızı kontrol edin ve sollamaya karar vermeden önce, ileriyi tarayın. Her zaman unutmayın, sabır genellikle daha güvenli bir sürüşün anahtarıdır.

5-Yolculuğun tadını çıkarın

Son olarak, yolculuğunuzun tadını çıkarın ve hedefinize ulaşmak için acele etmeyin. Sonuçta, bu bir yarış değil ve kollarınız ve bacaklarınızla gideceğiniz yere tek parça varmak, birkaç dakika erken varmaktan çok daha iyidir. Sürüşün keyfini çıkarın ve asla güvenliğinizden ödün vermeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.