Tornada güvenli çalışma kuralları

Tornada güvenli çalışma kuralları

Bu yazımızda Tornada güvenli çalışma kuralları konusunu işleyeceğiz.Torna tezgahında güvenlik kurallarına uyulmadığında doğabilecek iş kazalarını anlatacağız.

Torna Tezgahı Güvenlik Donanımları

Fırlayan talaş parçalarından korunmak için tezgahın üzerindeki şeffaf özel kapaktan yararlanılır.

Şeffaf kapak Talaş siperliği mevcut değilse mutlaka iş gözlüğü kullanılmalıdır.

tornada güvenlik şeffaf kapak

Torna tezgahlarında talaş koruma siperlikleri, olabilecek iş kazalarının önüne geçmek için olmazsa olmaz kriterlerdendir. Mümkünse yeni nesil talaş siperliklerinden (switch vasıtasıyla, kapak açıkken aynanın dönmesini engelleyen) talaş siperliklerinden tercih edilmelidir.

torna iş kazaları


Yukarıda bahsi geçen switch bağlantılı talaş siperlikleri kullanılmadığında, ayna anahtarının ayna üzerinde unutulması iş kazalarına neden olabilmektedir.

Acil Durum Stop Freni

torna acil durum ayak freni pedal

Acil durum freni işlevi gören ayak pedalına sahip torna tezgahlarını tercih ediniz. Bu pedalların altında tahta vb bir malzemenin girmediğine emin olunuz. Ne zaman işe yarayacağını bilemezsiniz. Unutmadan, bu pedal sadece acil durum içindir. Normalde kullanımda ayak frenini tercih etmek ömrünü azaltacaktır.

Dişli çark, kasnak, kayış v.b. hareketli kısımların özel koruyucu kapaklar içine alınması

 1. Hareket ileten kısımların açıkta olması tehlikelidir
 2. Hareketli elemanlar, kapak veya koruyucu içine alınır
 3. Dişli çark, kayış ve kasnak gibi elemanlar el ile kontrol edilirken gerekli önlem alınmış olmalıdır.

Uygun Duruş Şekli ve İş Kıyafeti

tornada güvenli çalışma kuralları

Tezgah karşısında dengeli durmalıdır. Kumanda kollarına uygun bir konum alınmalıdır. Çalışırken tornanın aynasına eğilmemelidir.

tornada güvenli çalışma

Fener milinin arkasından iş çıkmamalıdır. Zorunlu olarak çıksa da parça dönerken yaklaşmayınız. Savrulan parça tehlike yaratır.

Uygun iş kıyafeti kullanınız

Önlük veya iş tulumu seçilmelidir. İş önlüğünün kolları lastikli (kapalı) olmalıdır. Manşet ve kıravat, dönen kısımlara takılacağı için tehlikelidir. Saçlar kısa olmalı, saat ve yüzük çıkartılmış olmalıdır.

Yırtık ve bol giyim eşyası sakıncalıdır. Yırtık ve bol yerler, tezgahın hareketli kısımlarına kapılarak çalışan için büyük tehlike yaratır.

Torna Tezgahında Eldiven kullanılır mı ?

Eğer sivri, keskin uçlar kullanımını gerektiren işlerle çalışılıyorsa eldiven kullanılabilir. Ancak tezgâh çalıştırılmadan eldiven çıkartılmalıdır.

Torna Tezgahında İş gözlüğü kullanmanın Önemi

Fırlayan çapak ve yağ damlacıklarına karşı daima gözlük veya yüz siperi kullanmalıdır. Bu çapakların çoğu zaman çok sıcak olduğu düşünülürse gözleri korumak hayati önem taşır.

Torna Tezgahında Çalışma

Parçanın Güvenli Bağlandığına emin olun

İş, tezgaha güvenli bağlanmadığında fırlayarak veya kaleme binerek çeşitli kazalara neden olur. Yüksek devirde merkezkaç kuvvet artacağından aynanın ve işin fırlamaya çalışacağı unutulmamalıdır.

Tornada Devir Sayısı Değiştirme

Torna aynalarının devir sayısını ayarlamak, değiştirmek gerekiyorsa, bu iş hiçbir zaman tezgâh çalışırken yapılmamalıdır. Devir ayarlanırken dişlilerin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek için ayna elle yavaşça çevrilir. Emin olduktan sonra torna çalıştırılabilir.

Ayna Anahtarını Asla Ayna üzerinde bırakmayın

torna ayna anahtarı yanlış

Ayna anahtarını ne sebeple olursa olsun ayna üzerinde bırakmayın. Ayna ile işiniz bittiğinde hemen yerinden çıkarmayı alışkanlık haline getirin. Bu sizi ve sizden sonra aynı tornada çalışacak dalgın bir arkadaşınızı kazadan korumak için önemlidir.

Talaşın tezgahtan alınması

İş ve kalem arasındaki talaşlar, el kancası ile alınır. Talaş şu şekilde kaldırılmalıdır; Uzun spiral talaşlar bir kanca ile çekilip alınmalı, elle tutulmamalıdır. Kıymık şeklindeki talaş ise süpürge ile temizlenmelidir. Bu işlemler tezgâh durduktan sonra yapılmalı, hiçbir suretle elle yapılmamalıdır.

Ölçme ve Kontrol İşlemleri

Bütün ayar, kalibrasyon ve ölçme işleri tezgah durduktan sonra yapılmalıdır

Tornayı topraklamanın önemi ve elektrik kazalarından korunma yolları

Tezgah gövdesindeki kaçaklardan dolayı elektrik çarpmaması için topraklama önceden yapılır.

Tezgahın elektrik donanımı sağlam ve kaliteli olursa, kısa devre, şalter arızası, elektrik kaçağı, motor yanması gibi kazalar azaltılmış olur.

Torna tezgahında düzenli çalışmanın önemi

Tornalama esnasında kullanacağımız takım ve avadanlıklar belirli bir düzen içinde olmalıdır. İşi biten takımlar yerine teslim edilmelidir. Torna tezgahında düzenli çalışmak dağınıklık kaynaklı iş kazalarının da önüne geçebilir.

torna tezgahında düzenli çalışma


Tornada Düzenli çalışmak hiç tahmin edemeyeceğimiz iş kazalarının da önüne geçebilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Zekai GÖNÜL dedi ki:

  Ellerinize sağlık. Geçekten çok güzel bir çalışma.
  Teşekkürler….

 2. emre dedi ki:

  emeğinize sağlık bilgiler çok işime yaradı