Torna tezgahının kısımları-tornanın kısımları resimli

Torna tezgahının kısımları-tornanın kısımları resimli

Torna tezgahının kısımları

Bu yazımızda torna tezgahının kısımları konusunu işleyeceğiz .Torna tezgahı kısımları resimli anlatım şeklindedir. Tornanın kısımları her tesviyeci-tornacı tarafından bilinmelidir.Tornanın kısımları şunlardır :

Gövde, Fener mili kutusu , İlerleme hız kutusu (Norton kutusu), Talaş mili, Ana mil, Araba, Tabla, Siper (suport), Kalemlik, Gezer punta

Üniversal torna tezgahının kısımları (yukarıda) Dijital gösterge, aydınlatma,acil durum fren tertibatı gibi parçalar her torna tezgahında bulunmayabilir. Sabit yatak ise torna tezgahının parçalarından sayılmaz. Gerektiğinde kullanılan harici bir aparattır.

Gövde

Gövde tornanın dökümden yapılan temel organıdır. Sağlamdır ve esnemez

Görevi : Tornanın elemanlarını taşır. üzerinde hassas işlenmiş düz ve V kayıtlar bulunur. Kayıtlar, hareketli elemanların fener mili eksenine pa­ralel konumunu korur. Böylece arabanın ve gezer puntanın düzgün hare­keti sağlanır.

 Taşıdığı parçalar : Gövde bir tarafında, fener mili kutusu ile ilerleme hız kutusunu; kayıtları üzerinde de arabayı ve gezer puntayı taşır.

Fener mili kutusu

Fener mili kutusu (Devir hız kutusu) : Torna gövdesinin sol tara­fına monte edilen fener mili kutusu, içinde fener milini ve buna hareket veren dişlileri bulundurur. Torna işlemleri için gerekli devirler, kutudaki diş­lilerle düzenlenir. Aynanın devir sayısını ayarlayan kollar bu bölümde yer alır.

Fener mili kutusu (devir hız kutusu) dışında bulunan devir ayar kolları, devir sayılarını gösteren şemadaki konumlarına getirilerek kul­lanılırlar. Devir kollarının kullanımı sonucu, fener mili kutusu içerisindeki dişliler, uygun şekilde yer değiştirerek, belirli devir (dönme) hızları üretir.

İlerleme hız kutusu (Norton kutusu)

Tornanın talaş miline ve ana miline çeşitli dönme hızları vermeye yarar. İçinde hızın ayarını sağlayan kademeli dişlileri taşır.

Torna arabasının , ya da tablasının otomatik ilerlemesi için ilerleme hız ayarı bu kısımdaki kollar vasıtasıyla yapılır. Ayrıca torna tezgahında vida çekme için, vida adımına bağlı ilerleme hızı da bu kısımdaki kollar ile ayarlanır.

Talaş mili

Talaş mili Otomatik ilerlemeler için kullanılan kama kanallı bir mildir.

Ana Mil

Ana mil : üzerinde kare veya trapez vida olan ve vida açmada kullanılan bir mildir. Tornada vida çekme işleminde bu milin döndüğünü görürüz.

İlerleme miktarının düzenlenmesi :

İlerleme hız kutusuna (Norton ku­tusuna) gelen hareket, bu kutu içerisindeki kademeli dişli çarklardan biri ile ana miline veya talaş miline aktarılır.

İlerleme hızı kutusu dışındaki hız ayar kolu ile uygun dişli çark devreye sokularak, talaş mili aracılığı ile arabaya otomatik ilerleme hızları verilebilir. Ana mil, vida ve helis oluk açmak için kullanılır.

Torna tezgahında motordan alınan hareketin dişli kutusuna kayış kasnak vasıtasıyla iletimi

Araba

Araba (Boyuna hareket sistemi) : Araba, torna göv­desi ve kayıtları üzerinde boydan boya hareket eden bölümdür. Hareket, el tekeri kullanılarak elle veya talaş mili ve araba dişli kutusu ile otomatik olarak sağlanır.

Vida çekerken ise, otomatik hareket, ana mili ve vida makası ile sağlanır. Arabanın üzerinde tabla (enine hareket sistemi) bulunur.

Tabla

Tabla (Enine hareket sistemi) : Araba üzerine kır­langıç kuyruğu kayıt ve kızakla yerleştirilmiştir. Kendine ait el tekeri ve mi­li ile kalemin, fener mili eksenine dik hareketini sağlar. Otomatik hareket için arabanın dişli kutusundan yararlanılır.

Suport

Support : Enine hareket sisteminin üzerine kızaklandırılmış olup, açı bölüntülü tablasından yatay düzlemde istenen açı­ya döndürülebilir. Kısa ilerlemeler için kullanılır. Suport kalemliği taşır.

Kalemlik

Kalemlik : Kalemin doğrudan doğruya veya katerle bağlanmasına yarayan kısım olup, çeşitli şekillerde yapılır.

Torna kalemliğinin torna tezgahındaki yeri

torna tezgahının kısımları kalemlik
 • Save

Gezer punta

Gezer punta, torna tezgahının kısımları arasında gösterilir ve kayıt kızak üzerinde yer alır

Gezer puntanın tanımı ve görevi : Torna kayıt­ları üzerinde gezdirilebilen ve ucunda 60° lik konik uçlu puntası olan aygıt­tır. Görevi işlenen parçaları alın kısmına açılan punta havşası yardımı ile sağ uçtan desteklemektir. Gerektiğinde tornada delme, raybalama gibi işlemler için konik yuvasına, mandren ya da mors kovanı takılabilir. Gezer punta ucu ile fener mili ucu aynı eksendedir.


Gezer puntanın kısımları (yukarıda)

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Fatih Üzümoğlu dedi ki:

  Support siper değildir. Tabla olarak yazılan ise siperdir. Türkçe torna literatüründe bu şekildedir.

  1. emre dedi ki:

   merhaba küçük bir torna almak istiyorum hobi amaçlı ürün özelliklerinde -Banko üzeri çap- diye bir seyden bahsediliyor ama tornada boyle bir parca goremedim bu ne demek aynaya koyulan parcanin max boyutu olabilirmi yardimci olursaniz sevinirim iyi çalişmalar

   1. Eray İlhan dedi ki:

    mini torna ürünleri yapıyoruz mail üzerinden iletişime gecebilirisizi

    1. suleyman dedi ki:

     merhaba mini tornalarda kullanilam karsi (sabit punta )ihtiyacim var fiyat ve gonderim konusunda gorusmek isterim iyi calismalar

Copy link