Motor Nasıl Yapılır. Discovery Belgeseli

Motor Nasıl Yapılır. Discovery Belgeseli

Motor nasıl yapılır merak edenler için bir Discovery belgeseli. 4 zamanlı 8 silindirli benzinli motorun yapılışı. Nascar araçlarının güçlü motorlarının yapım aşamaları anlatılmış.

Vidalarından civatalarına kadar tüm detaylarla birlikte motorun anatomik yapısı, bilgisayarlarda ayrıntılı bir model haline getiriliyor. Bilgisayar modeli, motorun her parçasının plastik bir prototipini oluşturmak için sterooritografi aletine rehberlik ediyor.

İlgili Yazılar

Motor Nasıl Yapılır

motor parçalarının tasarımı

Makine tekrar tekrar ışığa duyarlı sıvı reçineden incecik katmanlar çıkarıyor. Ultraviyole ışınları da anında bunları katılaştırıyor. Birkaç saatlik reçine katmanlama işleminin ardından prototip parça şekilleniyor.

motor parçaları prototip tasarımı
manifold tasarımı

Teknisyenler onun diğer parçalarla birleşimini kontrol ediyor ve tasarım üzerinde gereken düzenlemeleri yapıyorlar.

motor parçaları işleme

Ardından bilgisayar kontrolündeki makine, parçaların metal bir prototipini hazırlıyor. Tüm parçalar bu süreçten geçtikten sonra motorun tasarımı, üretim aşaması için son halini almış oluyor.

motor piston yatakları ve honlama
Piston yataklarının honlanması

Fabrika ilk olarak, kimi parçaların ana şeklini kalıba döküyor. Sonra makineler son halini şekillendiriyor. Burada bilgisayar kontrolündeki bileyiciler (honlama) Motorun sekiz silindirini, yani güç üreten yanma işleminin gerçekleştiği bölümleri oyuyor.

krank mili
Krank milinin konumlandırılması

Teknisyenler belirli değerlere uygun olmasını sağlamak için silindirlerin yarıçapını ve yuvarlaklığını titizlikle ölçüyor. Sonra motor bloğunu baş aşağı çevirip krank mili yataklarını yağlıyorlar ve krank millerini bu yataklara göre konumlandırıyorlar. Ve bu vidalarla sabitleniyor.

motor piston biyel kolu montajı
Piston kolu ve pistonu birleştiren pim

Krank pimi denen bu küçük siyah parçayla, pistonu krank koluna sabitliyorlar.

motor piston segmanları
Piston segmanları

Ardından pistona 2 adet halka geçiriyorlar (segman) üstteki, silindiri kapatıp içerideki basıncı artırıyor. Yanma işlemini optimum seviyeye getiriyor. Alttaki halka, silindir duvarlarından fazla yağı sıyırıyor. Bu da arabanın benzin yakmasını önlüyor.

Pistonu silindir oyuğuna tamamen yerleştirdikten sonra sıkışma oranının ölçümünü hazırlamak için üst kısmı yağlıyorlar. Sıkışma oranı, pistonun silindire girecek olan gaz ve benzin karışımını sıkıştırdığı yerdeki boşluğun hacmine karşılık gelir.

motor Piston konumunun doğrulanması
Piston konumunun doğrulanması

Bu kritik ölçümü yapmak için pistonu üst ölü noktaya kadar yükseltirler. Sonra konumunu ölçüm aletleriyle (Komparatör) doğrularlar. Silindirin üzerini tranparan bir tabakayla kapatıyorlar. Sonra bir şırıngayla aradaki boşluğa alkol enjekte ediyorlar. Şırıngadaki işaretler boşluğu doldurmak için kaç santimetreküp sıvı gerektiğini belirtiyor. Bu hacmin ölçüsü sıkışma oranını veriyor.

Sıkışma oranı ne kadar yüksekse, motorun beygir gücü o kadar yüksek oluyor. Aynı testi her silindir için tekrarlıyorlar. Motor bloğunu başaşağı çeviriyorlar ve her pistonun krank kolunu, krank milindeki karşılama noktasına sabitliyorlar.

kam mili kontrolü profilometre
Kam mili kontrolü

Sonra pistonu yuvasına sabitleyici vidalarla sabitliyor ve motorun alt kısmını kapatıyorlar. Bu sırada profilometre denen bir alet kam milini denetliyor. kam mili, her silindirin altında bulunan emme ve egzos valflerini kontrol eder. Yakıt ve hava karışımını içeri alıp yanıcı gazları dışarı verir. Bu test kam milinin düz, yüzeyinin de biraz pürüzlü olduğunu doğrular. Bu da gres yağının ona yapışmasını sağlar.

triger kayışının motora montajı
Triger (zamanlayıcı) kayış

Kam milini krank miline sabitleyen zamanlama kayışı (triger kayışı) onların senkronize bir şekide ve doğru zamanlamayla çalışmasını sağlar. Kayışın merkezinde çelikten 5 kat daha güçlü bir materyal bulunur.

motor yay direnci ölçümü
Yay direnci ölçümü

Diğer teknisyenler bir alet yardımıyla ventil yaylarını sıkıştırmak için ne kadar güç gerektiğini ölçüyorlar. Bu kalite kontrolü yayların direncinin belirli bir aralıkta olduğunu doğruluyor. Her silindirde bir emme valfi bir de egzos valfi bulunur. Teknisyenler her birinin üzerindeki yayı sıkıştırmak için bir alet kullanıyorlar. Sonra yayı bir güvenlik kilidiyle sabitliyorlar.

motor nasıl yapılır video anlatım

Valfler motorun üst kısmında bulunurlar. Buna silindir başlığı adı verilir. Teknisyenler bunu motor bloğuna sabitliyorlar.

motor itme çubukları montajı

Ardından kam millerinin valfleri açıp kapatmasını sağlayan itme çubuğu sistemini monte ediyorlar.

külbütör ayağı ve itme çubukları

Önce külbütör ayağı, sonra itme çubukları. Bunlar kam miline bağlı olan iticilerin arasına yerleşir. Ve son olarak külbütör milleri. Her milin bir ucu itme çubuğuna yerleşiyor diğeri valfe oturuyor. Kam mili döndüğünde sistem valfleri açıp kapatıyor. Teknisyenler silindir başlığını sübap kapağına örtüyorlar.

Motor devirdaim pompası montajı
soğutma sistemi Devirdaim pompası montajı

Ardından su manifoldu ile başlayarak motor soğutma sistemini kuruyorlar. Zamanlama kayışı için koruyucu bir kapak taktıktan sonra devirdaim pompasını monte ediyorlar. Bu motorun fazla ısınmasını engellemek için soğuk su dolaşımını sağlıyor.

Motorda dinamo ne işe yarar
Dinamo

Daha sonra dinamo monte ediliyor. Bu bazı aksamları çalıştıracak elektriği üretiyor.

motorun yapılışı yağ pompası montajı
Yağ pompası

Sonra teknisyenler yağ pompasını takıyorlar. Bu, sıcak yağı motordan emiyor, soğuması için yağ radyatörüne gönderiyor. Ardından tekrar motora pompalıyor.

motor Distrübitör montajı
Distrübitör montajı

Ardından distrübitör, elektriği dinamoda şarj olmuş aküden alıp bujilere gönderiyor. Buji her silindirdeki yakıt ve hava karışımını tutuşturuyor ve pistonu itecek olan minik bir patlama yaratıyor.

emme manifoldu montajı
Emme manifoldu montajı

Bu emme manifoldu denen bileşen, silindirdeki emme valfini yakıt ve hava karışımıyla besler.

motorda karbüratörün yeri
karbüratörün konumu

Karbüratör belli miktar yakıtla, belli miktar havayı karıştırarak bu karışımın oranını sabit ayarlar.

motor ve marş dişlisi
marş dişlisinin motora montajı

Sırada marşın motoru çalıştırmasına yarayan marş dişlisi var. Son olarak debriyajı artıklardan koruyan ve motoru şanzımanla birleştiren debriyaj kapağı monte ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.