Komparatör çeşitleri

Komparatör çeşitleri

Bu yazıda Komparatör çeşitleri konusunu işleyeceğiz. Komparatörleri hassasiyetlerine göre, tiplerine göre ve kullanıldıkları alanlara göre sınıflandırabiliriz.

Hassasiyetlerine göre komparatör çeşitleri

0,01 mm hassasiyetindeki komparatör:

Metrik komparatörler, genellikle 0,01 mm hassasiyetindedir.

0,001 mm hassasiyetindeki komparatör:

Bu komparatörde bölüntüler, 1pm (mikrometre) = 0,001 mm ye göre düzenlenmiştir.

0,0001 mm hassasiyetindeki komparatör (elektronik komparatör) :

Bu komparatörler elektronik sistemli olup ibreli veya dijital göstergelidir.

Komparatörün çalışma yöntemi, elektrik akımının uzunluk ölçüsü birimine dönüştürülmesi temeline dayanır.

Aygıtın yoklayıcı ucu işin yüzeyindeki ölçü hatalarına göre hareket edince, iç kısımdaki demir çekirdek, indüksiyon bobininin içerisinde kayar. Böylece alternatif akımlı indüksiyon gerilim değişimi oluşur. Bu değişim yükseltilerek doğru akıma çevrilir ve uzunluk birimi cinsinden okunur.

komparatör çeşitleri elektronik


elektronik komparatör nasıl kullanılır

Tiplerine göre komparatör çeşitleri

Analog komparatörler

mekanik sistemle çalışan ve saatli komparatör olarak bilinen komparatörlerdir.

Dijital komparatörler

Bu tip komparatörler analog komparatörler gibi kullanılırlar. Tek ve en önemli fark bu komparatörlerde  saat, ibre ve bölüntüler yoktur. 0.01 mm ve 0.001 mm hassasiyetinde olanları vardır.

Kullanıldıkları alanlara göre komparatör çeşitleri

 1. Dış çap komparatörü,
 2. İç çap komparatörü,
 3. Boru komparatörü,
 4. Kalınlık komparatörü,
 5. Derinlik komparatörü,
 6. Kanal komparatörü,
 7. Vida komparatörü,
 8. Salgı komparatörü

Dış çap komparatörü

Sehpalı sütun üzerine düşey konumda hareket edebilir şekilde komparatör monte edilmiştir. Dış çapların ve yüksekliklerin, ölçü kontrolunda kullanılır. Aşağıdaki şekilde dış çap ölçü kontrolunda uygulanan komparatör ve sehpası gösterilmektedir.

komparatör çeşitleri dış çap komparatörü

İç çap komparatörü

İç çap komparatörleri küçük ve büyük delik çaplarına göre iki gruba ayrılır. Küçük çapların kontrolunda pens uçlu iç çap komparatörleri ve büyük çaplı deliklerin kontrolunda üç noktadan merkezleme komparatörleri  kullanılır. Her iki iç çap komparatörleri de önce bilezik mastarlarıyla anma ölçüsünde ayarlanır.

sehpalı iç çap komparatörü

Sehpalı iç çap komparatörü

merkezleme uçlu iç çap komparatörü

Merkezleme uçlu iç çap komparatörü

Boru komparatörü

Boru komparatörleriyle boru et kalınlıkları kontrol edilir. Boru komparatörünün sabit çenesi boru iç çapına göre değiştirilebilir özellikte ve çaptadır. Et kalınlığı kontrol edilecek boru iç çapına uygun sabit çene seçilir ve yuvasına vidalanır. Aşağıdaki şekilde cep tipi boru komparatörü gösterilmektedir.

cep tipi boru komparatörü

Kalınlık komparatörü

Bu tip komparatörlerle genellikle belli kalınlıktaki parçalar kontrol edilir. Küçük boyutlu parçaların kalınlığı aşağıdaki gösterilen cep tipi kalınlık komparatörleriyle  kontrol edilir.

kalınlık komparatörü cep tipi

cep tipi analog kalınlık komparatörü

cep tipi dijital kalınlık komparatörü

cep tipi dijital kalınlık komparatörü

Derinlik komparatörü

Silindirik delik ve kanal derinlikleriyle, yükseklik ve benzeri ölçü kontrolunda derinlik komparatörleri kullanılır. Bu tip komparatörlerin takma uçlu değişebilen ölçü milleri vardır. Derinlik anma ölçüsüne uygun mil, komparatörün ölçü mili ucuna ilâve edilir.

komparatörler derinlik komparatörü

Kanal komparatörü

Silindirik iç çaplar içerisine açılan kanal çaplarının kontrolunda kullanılır. Kanal komparatörlerinde çenelerden biri açılıp kapanacak şekilde ayarlanabilir. Böylece, kontrolü yapılacak kanal çapının anma ölçüsüne göre komparatör ayarlanır. Aşağıdaki şekilde dijital kanal komparatörü gösterilmektedir

komparatörler kanal komparatörü

Vida komparatörü

Iç ve dış vida bölüm dairesi ve diş dibi çaplarının kontrolunda kullanılır. Kanal komparatöründe olduğu gibi vida komparatörünün de vida iç ve dış çapına göre ayarlanabilen bir çenesi vardır. Heriki ayarlanabilen ve komparatörü etkileyen çene uçlarına, vida profiline uygun örsler takılır. Vida çeşidine göre seçilen mastarla komparatör önce ayarlanır. Daha sonra ölçü kontrolü yapılır.

Salgı komparatörü (mafsal uçlu komparatör)

Doğru ölçüm için salgı komparatörleri ile ölçüm yaparken ölçme ucu ekseni ölçülen parçaya veya ölçüm pleytine aşağıdaki  resimde belirtildiği gibi parelel olmalı veya yüzeyle olabildiğince dar açı yapmalıdır.

komparatör çeşitleri salgı komparatörü

Bu komparatörler, çevrilebilir (mafsallı) ölçü alma ucuyla farklı ölçmelerde kullanılabilirler. örnek: Döner parçalarda silindiriklik salgısı kontrolunda, iç parçalarının düzeltilmesi ve merkezlenmesi işlerinde kullanılır.

komparatör çeşitleri salgı komparatörü mafsal uçlu


mafsal uçlu komparatörün salgı kontrolünde kullanılışı

İlgili Yazılar

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ümit can dedi ki:

  yapanın eline sağlık 🙂