Vickers Sertlik Ölçme Yöntemi

Vickers Sertlik Ölçme Yöntemi

Vickers Sertlik ölçme Metodu (DİN 50133). Kalınlığı az olan malze­meler, tüpler, ince çelik saç levha, sertleştirilmiş makina parçalan, kesici takım­lar, yumuşak çelik ve bütün çelik olmayan malzemelerin sertlikleri, Vickers Sert­lik ölçme yöntemiyle ölçülebilmektedir.

vickers sertlik ölçme deneyi

Vickers sertlik ölçmede 1 — 2 — 3 — 5 — 10 — 20 — 30 — 40 — 50 — 62,5 ve 125 kg’lık ağırlıklar kullanılır. Sertliği ölçülecek parçanın kalınlığına gö­re 1 ilâ 125 kg arasından uygun olan ağırlık seçilir.

vickers sertlik ölçme nasıl yapılır

Vickers sertlik ölçmede açısı 136° olan elmas piramid kullanılır

136° lik elmas piramidin batma derinliğine ve parça üzerindeki iz köşegen uzunluğuna göre düzenlenmiş cet­vellerden Vickers sertliği bulunur.

vickers sertlik ölçme deneyi

Çok ince saç malzemelerle yüzeysel sertleştirme işlemi yapılmış parçaların sertlik ölçme işleminde uygulanacak ağırlık aşağıdaki formülle bulunur.

P = Sertlik ölçmede uygulanacak ağırlık, kg
HV = Vickers sertliği,
T = Sertliği ölçülen parça üzerindeki kare izin köşegen boyu, mm

vickers sertlik ölçme yöntemi kullanılan uç
vickers sertlik ölçme yönteminde kullanılan batıcı uç

Tamamen sertleştirilmiş parçaların sertlik ölçme işlemlerinde 50 ilâ 125 kg arasındaki ağırlıklar kullanılır. Ağırlık arttıkça, elmas ucun batma derinliği de artar. Böylece, sertlik ölçme işleminin doğruluğu (hassasiyeti) de artırılmış olur.

Vickers sertlik ölçme deneyi ile ilgili video

Test Kontrol Plakaları

Test kontrol plakaları, sertlik ölçme işle­minden önce tezgâhın kontrol edilmesinde kullanılır. Test kontrol plakaları Vic­kers (HV), Brinell (HB) ve Rockwell (HR) sertliklerine göre standardlaştırılmışlardır.

Hangi metotla sertlik ölçme işlemi yapılacaksa, uygun olan test kontrol plakalarıyla önce tezgâhın kontrolü yapılır. Eğer ölçme sonucunda test kontrol plâ­kası üzerindeki sertlik değeri aynen bulunmuşsa, tezgâh sertlik ölçmeye hazır de­mektir. Bundan sonra esas kontrolü yapılacak parçanın sertliği ölçülür.

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. burak dedi ki:

    çok açıklayıcı ve güzel bir anlatım olmuş teşekkürler