Solidworks montaj örnekleri – süspansiyon sistemi

Solidworks montaj örnekleri – süspansiyon sistemi

Makine eğitimi derslerinize destek olabilecek Solidworks montaj örnekleri sayfalarımızda bu yayınımızı araç süspansiyon sistemi ve detay resimlerine ayırdık.Makine teknik resim , cadcam gibi çalışmalarınızda kullanabileceğiniz detay resimler de içermektedir. Dosyalar solidworks programında açılabilecek formatlarda verilmiştir.

Süspansiyon sistemi

Süspansiyon sisteminin görevi Araçta yoldaki engebelerden,pürüzler ve kasislerden, araçtaki sallantıdan,dönüşlerdeki merkezkaç kuvvetinden  dolayı oluşan enerjileri absorbe ederek (sönümleyerek)  şasiye iletilmesini mümkün olduğunca az yansımasını sağlamaktır.

araç süspansiyon sistemi

Araç gövdesi ile tekerler arasına yerleştirilen süspansiyon sistemi, yolun yapısından kaynaklı titreşimleri sönümlemek amacıyla tasarlanmıştır. Süspansiyon sistemine, sürüş konforu ve güvenliği açısından ihtiyaç duyulur. Süspansiyon sistemi, direksiyon sistemi, ön düzen geometrisi ve tekerleklerle bütünlük içerisinde çalışır.

Süspansiyon sisteminin iki temel görevi vardır. 1.si sürüş güvenliği 2.si ise sürüş konforudur. Süspansiyon sisteminde, yoldan gelen darbe ve titreşimler yay tarafından emilirken, diğer taraftan yay salınımını da amortisörler absorbe etmektedir. Böylece araç  konforu sağlanır.

Ayrıca süspansiyon sistemi her türlü yol ve sürüş şartlarında, tekerleklerin yola max. temasını sağlayarak ve araca etki eden dinamik kuvvetleri karşılayarak, aracın yol tutuşunu iyileştirir.

araç süspansiyonu montaj resmi

Süspansiyon sisteminin elemanları :

  1. Yaylar Yoldan kaynaklı şokları üzerine alır.
  2. Amortisörler: Yayların salınımlarını sönümleyerek sürüş konforunu sağlar.
  3. Denge çubuğu :Aracın yanal salınımını önler.
  4. Bağlantı sistemi: Süspansiyon sisteminin tüm parçalarını, birbirine uyumlu  şekilde bağlayarak, tekerlerin boylamasına ve yanlamasına hareketlerini kontrol eder.

Süspansiyon sistemi ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra yazımızda resimlerine yer verdiğimiz katı modelleme montaj çalışmasının indirme bağlantılarına geçelim.

Solidworks montaj örnekleri süspansiyon

 


Araç süspansiyonu
solidworks katı modelleme montaj resmi indir 

wehicle suspension solid modeling, assembly drawing download


Süspansiyon sistemi 2

Bir başka sw montaj çalışması örneği .Bu çalışmada her iki tekere de yer verilmiş .Dolayısıyla bağlantı sistemi daha anlaşılır vaziyette olmuş. Aşağıda zipli şekilde indirme bağlantısı verilmiştir.

Parça montaj çizimleri  katı model parça resimleri ile birlikte verilmiştir.Katı modelleme solidworks ortamında yapılmıştır .

solidworks montaj çalışması

SW montaj örnekleri
süspansiyon sistemi 2 indir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. semih dedi ki:

    montaj resimleri açılmıyor hangi uygulamada açabilirim teşekkürler

  2. Danny S dedi ki:

    I was able to open the assembly in Solidworks 2020 SP/3.