SLDPRT nedir , sldprt nasıl açılır ?

SLDPRT nedir , sldprt nasıl açılır ?

sldprt solid part dosyası anlamına gelen bir dosya uzantısı türüdür. sldprt dosyası açma programı olduğu gibi programsız da görüntülemek mümkündür.
Bu tip dosyalar Solidworks isimli iki ya da üç boyutlu teknik çizim programıyla çizilip kaydedilmiş dosyalardır .
Bu dosya uzantısı  Solidworks programıyla çizilmiş bir makina modeli ya da modelin parçası olabilir .
Çizim dosyası Eğer bir modelin parçası ise kimi zaman bu dosyalar SLDASM dosyası olarak tek parça halinde kaydedilir .

Sldprt dosyası nasıl açılır ?

1-Bilgisayarınızda bu dosya türünü açabilecek özellikte bir programın (Solidworks) olmaması yüzünden bu tip dosyaları açmaya kalktığınızda ”bu dosya ilişkilendirilmiş bir programa sahip değil” hatası ile karşılaşırsınız .
2- Ya da ilgili program sisteminizde yüklüdür ama registry ayarlarındaki bir karışıklık yüzünden açamıyor olabilirsiniz.Belki de farkında olmadan dosyayı başka bir programla açmak isteyip sisteminize bu dosya türü için o programı yetkilendirmiş olabilirsiniz . Solidworks programının sisteminizde yüklü olduğuna eminseniz dosya üzerine sağ tıklayıp ”birlikte aç”menüsünü deneyiniz .

 sldprt dosyası açma programı nedir ?

sldprt dosyası açma programı solidworks isimli programdır. Bu program iki ve üç boyutlu teknik çizimler oluşturmak için hazırlanmıştır.

Solidworks programına nasıl sahip olabilirim ?

Solidworks programını http://www.solidworks.com adresinden ya da Türkiye için http://solidworks.com.tr adresinden edinebilirsiniz.
Belirtmekte fayda  var epey pahalı bir yazılım .

Sldprt dosyalarını program kurmadan görüntüleyebilir miyim?

online sldprt dosyası görüntüleyici
online sldprt dosyası açma görüntüleme
sldprt dosyası açma programı

Sldprt görüntüleme
Bunun için birtakım yazılımlar olsa da bunları indirmek için değişik sitelere yelken açıp sisteminize zarar verme ya da bir ton program kurup kaldırıp boşa vakit harcama gibi bir risk var. O yüzden bunlara değinmeden , yani ne olduğunu bilmediğimiz sldprt dosyası açma programı olduğunu iddia eden programlara bulaşmadan direk en garantili ve güvenli yolu önereceğiz :A360 Viewer
A360 Viewer Autodesk firmasına bağlı bir online görüntüleme hizmeti .


A360 Viewer online sldprt görüntüleyici için BURAYA tıklayınız

Buraya girdiğinizde ”Upload your design” düğmesinden dosyanızı gönderip dosya boyutuna bağlı olarak birkaç saniye ile birkaç dakika arasında bekliyorsunuz .
dosyanız Anormal boyutlarda komplike bir çizim falan değilse işlem birkaç saniyeden fazla sürmüyor .

Daha sonra açılan sayfada çizimin nasıl göründüğüne bakabiliyor ,sağa sola çevirme ,döndürme ,kamera açısı ayarlama ,yakınlaştırma-uzaklaştırma ,ışık gölge ve değişik ortam efektleri verme , paylaşım linki alma ,yazıcı çıktısı alma gibi şeyler yapabiliyorsunuz.

Ancak hatırlatalım dosyanızın aslına müdahale edemiyorsunuz . yapabildiğiniz şey sadece görüntülemek.Amacınız , hazırladığınız çizimi bir arkadaşınıza göstermek ya da Eğitmenseniz perspektif eğitimi için 3d çizimlerin ön ,üst,yan görünüşlerini öğrencilere göstermek ise site oldukça işinize yarayacaktır .
Bir hatırlatma :
Autodesk üyeliğiniz varsa sistem, dosyalarınızı barındırabileceğiniz 25 GB alan ve bu dosyaları yönetebileceğiniz bir kontrol paneli veriyor .


A360 Viewer sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ahmet cobdak dedi ki:

    bu çizimler hangi sürüm ile çizilmiş acaba