Autocad 3D Çizim Alıştırması örneği. Adım adım anlatım

Autocad 3D Çizim Alıştırması örneği. Adım adım anlatım

Bu yazıda 2 boyutlu ve 3 boyutlu çizim çalışmalarınız için bir örnek parça yer alacak. Bu parçanın nasıl çizileceği hakkında aşama aşama bilgiler verilecek. ayrıca bu eğitimde çizilen CAD dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

Bu çizimde kullanılacak komutlar : CIRCLE, ARRAY, TRIM, FILLET, EXTRUDE, JOIN, PRESSPULL, UNION , DYNAMIC UCS

1.ADIM :
Home sekmesinin çizim panelinden CIRCLE komutunu kullanarak şekildeki daireleri oluşturun, yarıçapı 2.5 olan dairenin merkezinin, yarıçapı 26 olan dairenin üzerinde olduğundan emin olun.

2.ADIM :
Array komutunun polar seçeneği ile en üstteki iki küçük daireyi seçin, çoğaltma merkezi olarak büyük çemberin merkezini seçin. Çoğaltma sayısı olarak 4 girin.

3.ADIM :
En büyük daireyi silin ve FILLET komutunu seçin, şimdi komut satırına R girin ve radyüs yarıçapı olarak 7 yazın. Komutu gibi 22.5 luk ve R6 lık dairenin kesişme noktalarına uygulayın.

4.ADIM :
Yanda verilen resimdeki gibi görünmesi için TRIM komutuyla fazlalıkları budayın.

5.ADIM :
Komut satırına J yazın ve enter tuşuna basın, sonra tam geometri seçin ve tekrar enter tuşuna basın. Bu, tüm harici 2D segmentleri tek bir ünitede birleştirir. Geometriye tamamen katılmak için JOIN komutunu birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

6.ADIM :
Görünümü güneybatı izometrik ve görsel stilde, Visualize sekmesinin Görünümler ve Görsel stiller panelinden Gölgeli olarak değiştirin.

7.ADIM :
Komut satırına PRESSPULL yazın ve geometri içinde bir yere tıklayın, geometri üzerine değil, geometri içine tıkladığınızdan emin olun. Komut satırına yükseklik değerini (3mm) girin ve tekrar Enter tuşuna basın.
Bu komut şu ana kadar yaptığımız 2B geometriye 3 mm kalınlık verecek. Ve çizimimiz yandaki gibi görünecek.

8.ADIM :
Önceki adımda yapılan nesnenin üstüne R17 bir daire oluşturun, ancak üst düzlemde bir daire oluşturmak için dinamik UCS’nin açık olduğundan emin olmanız gerekir. Dinamik UCS’yi açmak için F6 tuşuna basın, sonra daire komutunu seçin ve imlecinizi en üst düzeye getirin ve dairenin merkezi için geometrinin ortasına tıklayın ve 17 birim yarıçapı girin ve tekrar Enter tuşuna basın.

9.ADIM :
Komut satırına EXT yazın ve enter tuşuna basın, ardından önceki adımda çizdiğimiz daireyi seçin ve tekrar enter tuşuna basın. 5.5 mm yüksekliğe girin ve extrude komutundan çıkmak için tekrar enter tuşuna basın.

10.ADIM :
Önceki adımda çizdiğimiz geometri üstünde 14 mmlik bir daire oluşturun ve extrude komutu ile 3.5 mm kalınlık verin.

11.ADIM :
UNION yazıp ENTER tuşuna basın, ardından tam geometriyi seçin ve tekrar enter tuşuna basın, tüm geometriler tek bir birim halinde birleştirilir.

12.ADIM :
Geometrinin en üst yüzeyinde bir R11 dairesi oluşturun.

13.ADIM :
Şimdi komut satırına PRESSPULL yazın ve Enter tuşuna basın, ardından yarıçapı 11 olan dairenin içine tıklayın ve geometri derinliği olarak -12 girin, bu mevcut geometride delik açacaktır.

14.ADIM :
Komut satırına F yazın ve fillet komutunu başlatmak için enter tuşuna basın, komut satırına R yazın ve fillet için 1.5 mm yarıçapı girin. Şimdi aşağıdaki resimde gösterildiği gibi düz parça ile en büyük silindir arasındaki kenarı seçin ve komuttan çıkmak için iki kez enter tuşuna basın. Şeklimiz yandaki gibi görünecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.