Solidworks dersleri 1 – Giriş ve menüleri tanıma

Solidworks dersleri 1 – Giriş ve menüleri tanıma

Solidworks dersleri giriş bölümünde Solidworks açılış  ve çalışma ekranını tanıma ,Solidworks menüleri tanıma konularını işleyeceğiz .

solidworks giriş ekranı

Solidworks programı açıldığında karşımızda yukarıdaki gibi  bir  arayüz çıkar . Daha sonra yukarıdaki menüden Dosya — > yeni ye tıkladığımızda ise  bize üç seçenek sunan bir pencere çıkar.

 

solidworks giriş yeni dokuman

Solidworks programının genel olarak 3 ana modülü bulunur. Bunlar açılışta yeni dokuman menü ögesini seçtiğimizde karşımıza 3 seçenek olarak çıkar . Bu seçenekler :

solidworks giriş dersleri parça modülü  Parça (part) modülü 3 boyutlu tek tek veya çoklu parçaları çizmek için kullanılır.
solidworks-giris-montah-modulu  Montaj (Assembly) modülü tek tek çizilen ve bir sistemi oluşturan parçaları
solidworks-teknik-resim-modulu Teknik Resim (Drawing) modülü 3B olarak çizilen tek bir parçanın veya bir montajın teknik resmini , ön üst ve yan görünüşlerini hazırlamada kullanılır.

 

Solidworks Parça modülü ekranı

solidworks parça çizim ekranı

Solidworks parça modülü ekranında  ilk olarak  gözümüze karmaşık gelebilecek,ancak belirli bir sistematik halinde  kategorize edilmiş ve bu şekilde  işlevsel kılınmış menülerle karşılaşacağız . En üstte görünen  ince menü dosyalama  işlemleri  dosyayı kaydet , yeni dosya aç vb  .kullanılır.

UNSUR,ÇİZİM ve ÖLÇÜLENDİRME KOMUTLARI MENÜSÜ

solidworks parça çizim ekranı menüler

Hemen altındaki uzun ve geniş sekmeli menüde ise , 3B parametrik modelleme için gerekli Unsurlar (features) komutları, 2B taslak çizimi için Çizim (sketch) komutları ve yapılan çizimleri değerleme ölçülendirme için gereken komutları içeren Hesapla (Evaluate) ve Dimexpert komutlarının bulunduğu sekmeler görürüz .

TASARIM AĞACI MENÜSÜ

solidworks menüleri tanıma

Sol düşey bölmede ise yapılan çizimlerin adımlarını ve geçmişini gösteren tasarım ağacı komutları bulunur .

solidworks menüleri tanıtım izdüşüm düzlemi bu bölmede teknik resmin  olmazsa olmazı diyebileceğimiz İZDÜŞÜM DÜZLEMLERİ yer alır. Bunlar ÖN DÜZLEM (Front plane) , (ÜST DÜZLEM )Top Plane, ve SAĞ DÜZLEM (Right plane) dir. Bunların altında da çizimde tanımlanması gereken orjin komutu bulunur.

GÖRÜNTÜLEME KOMUTLARI MENÜSÜ

solidworks giriş dersleri orta menü Ekranın orta kısmında ise yakınlaştırma (zoom) kesit görüntüleme , değişik izometrik açılardan görüntüleme gibi seçeneklerin olduğu GÖRÜNTÜLEME KOMUTLARI bulunur.

Buradaki menü ögeleri sırasıyla ;

1 – Zoom to fit : Ekrana sığdır :

2- Zoom to area : Belirli bir bölgeyi seç ve yakınlaştır

3- Previous to View : Önceki görünüm .

4 – Section to View : Kesit görünüm

5 – View orientation : Ekrandaki modele farklı yön ve açılardan bakma

6 – Display style :  Görünüm seçenekleri (model boyalı-kenarları çizgili , sadece model boyalı , gizli çizgiler kaldırılmış , Gizli çizgiler gösterilmiş , Tel kafes biçiminde görünüm )

gibi amaçlar için eklenmiş menü ögeleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.