Pres Makinelerinde iş Güvenliği

Pres Makinelerinde iş Güvenliği

Bir zımba presinin, enjeksiyonlu kalıplama presinin veya dövme presinin ellerinde kişisel zarar potansiyeli aşırıdır. Presler 5 ila 100.000 ton veya daha fazla olabilir ve 5 tonluk pres bile cildi ve kemiği tereyağı gibi ezebilir. Ayrıca, örneğin bir zımba presi, yüksek hızlarda çalışabilir ve operatörlerin yanlışlıkla bir çevrimin başlatılması durumunda ellerini veya vücutlarını hareket ettirmeleri için zaman bırakmaz. Hidrolik presin tehlikeli doğası nedeniyle, çeşitli hükümet veya bürokratik kuruluşlar, otomotiv ve diğer üretim ortamlarında presle ilgili yaralanmaların önlenmesini sağlamak için pres güvenliğinin ayrıntılarını açıklamıştır.

Örneğin, bir el, dövme presinin içine ulaştığında makinenin kapanmasını bildirmek için bir ışık perdesi kullanmak yaygın bir uygulamadır, ancak e-stop tetiklendikten sonra bile makinenin güvenli olduğundan emin olmak daha zordur. Güvende olmak için, pres sadece yükün veya baskı levhasının düşmesini durdurmakla kalmamalı, aynı zamanda makine güvenli moddayken presin kazara yeniden başlaması da önlenmelidir.

Çift El Kontrol Tertibatı

Özellikle Pres tezgahlarında tercih edilen bir güvenlik önlemidir. Bazı takım tezgahlarında (Örneğin düzlem taşlama tezgahı) da Kesici takımın, operatörün dalgınlığı sebebiyle tablaya çarpmasını önlemek için kullanılır.

Presin çalışması için iki adet buton bulunur. İkisine de aynı anda basmadan çalışmaz. Bu butonlar, operatör. mecburen iki elini de butona basmak için kullansın ve böylece iki elinin de güvende olduğundan emin olunsun amacıyla birbirine bitişik konumlanmaz.

Pres tezgahlarında çift el kumanda tertibatı

Varlık Algılama (PSDI)Teknolojisi. Fotosel ve Laser Algılayıcılar

PSDI (Varlık Algılama Cihaz Başlatma) işlevi sayesinde Esnek Yumuşak güvenlik kontrol olarak, PSDI modunda 4 tipi bir güvenlik ışık perdesi kullanılarak pres döngüsünü kontrol etmek mümkündür. İşçi, elini tehlikeli noktadan çeker çekmez pres otomatik olarak yeniden başlar. Bu sadece iki elle kontrol cihazlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlara ergonomik, güvenli iş istasyonları sağlama konusunda net faydalar sunar ve makine kapasitesinin daha fazla kullanılmasını sağlar.

Hidrolik pnömatik preslerde iş güvenliği fotoselli koruma

Varlık algılama cihazları, radyo frekansı alan sensörleri ve lazer tarayıcılar gibi korumaları içerir. Bununla birlikte, şimdiye kadarki en yaygın varlık algılama cihazları, daha yaygın olarak “ışık perdeleri” olarak bilinen fotoelektrik (Fotoselli) verici/alıcı gruplarıdır.

Geleneksel bir iki elli kontrol cihazı kullanırken, işçilerin, hareketi tetiklemek için iki kontrol elemanını aynı anda ellerini kullanarak çalıştırmaları gerekir. Devre, pres döngüsü – ve dolayısıyla tehlikeli hareket – tamamlanana kadar aktif kalmalıdır. Ancak o zaman işçi bir sonraki iş parçasını alabilir. Bu prosedürün iş istasyonu ergonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir ve sonuç olarak daha fazla hataya ve üretkenlikte düşüşe neden olabilir. Bir işçinin devre ile kazara temas etmesi durumunda da kaza riski vardır.

İşçilerin her iki eli de serbest olduğundan, bir sonraki iş parçasını ilkini baskı makinesine yerleştirir yerleştirmez alabilirler. Pres döngüsünün – veya tehlikeli hareketin – tam olarak tamamlanmasına gerek yoktur. Bu nedenle PSDI işlevi, basit olmasına rağmen, makine kapasitesinin çok daha fazlasının kullanılmasını ve sonuç olarak verimliliğin önemli ölçüde artmasını sağlayan bir adımı temsil eder.  

Bir hidrolik Pres tezgahında çift el kontrol tertibatı ve Laser varlık algılayıcı birlikte kullanımı.(Yukarıda)

Pres Tezgahlarında iş Güvenliği için Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Preslerde yapılacak ayar, bakım ve onarım sadece yetkili elemanlar tarafından ve her türlü enerji bağlantıları kesilerek yapılmalıdır.

2.Küçük parçaların preslenmesi işleminde, bu parçalar özel kıskaç, pense veya maşalarla tutularak tezgaha sürülmelidir.

3. Mekanik preslerde kalıp bağlamadan önce, motor durdurulmalı, hidrolik ve pnömatik preslerde ise basınç bağlantısı kesilmeli ve ayrıca pres başlığı ile tabla arasına yeter sağlamlıkta takozlar konulmalıdır.

4. Presler normal kapasiteleri içinde ve özelliklerine uygun olarak çalıştırılmalıdır.

5- Çalışma noktasını koruyan koruyucular, çift el kumanda tertibatı ve varsa fotosel tertibatının özellikleri bozulmamalı ve devreden çıkartılmamalıdır.

6. Preslerde herhangi bir nedenle çift vuruş meydana gelmesi önlenecek ve bu konuda gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.

7- Tezgâhta operatörün etrafında, rahatça çalışacağı bir açıklık bulunmalıdır.

8. Yapılan işle ilgili bütün gerekli koruyucular, yerinde ve çalışır durumda bulunmalıdır.

Pres Tezgahlarında iş Güvenliği kuralları
pres tezgahlarında kullanılan koruma kapağı (Yukarıda)

9. Bakım ve onarım personelinden başka kimsenin kavrama, fren pedalı veya başlatma aksamına müdahalesi yasaklanmalıdır.

10. Pres tezgahlarında, yağlama, ayarlama veya onarım yapılacağı zaman veya işbaşında ayrılmayı gerektiren hallerde pres durdurulmalıdır.

11. Tezgâhı durdurup ayrıldıktan ve yeniden işe döndükten sonra, emin şekilde çalıştığı tekrar kontrol edilmelidir.

12. Tezgâh operatörünün dikkatini dağıtacak olaylar önlenmelidir.

13.Yetersiz bir kimse tarafından presin çalıştırılması önlenmelidir.

Pres Makinelerinde İş Güvenliği Video

Pres tezgahlarında İş güvenliği İle ilgili Dokumanlar

İlgili Yazılar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.