Mercedes Benz S klasse W222 Yapım Aşamaları

Mercedes Benz S klasse W222 Yapım Aşamaları

Otomobil nasıl yapılır?  çoğu zaman düşünmüşüzdür . Ya da  merak etmişizdir onbinlerce parçayı  imal ediyorlar da nasıl kusursuzca montajı gerçekleştiriyorlar ? Bunları kim tasarlar ? Nasıl bir zeka ya da emek ürünüdür ? Kimler hangi şartlarda çalışır ? otomobil yapım aşamaları nelerdir .

videoyu izle

Ya da hiç düşünmeyiz bunları .Arabayı gördüğümüzde ”adamlar yapmış abi”der geçeriz .Biz de yapacağız , yaparız yapmasına da ah başımızdakiler adam gibi olsa . Ah şu dış güçler köstek olmasa neler  yaparız ” larla  başlar ülke kurtarmaya döndürürüz muhabbeti .

Bütün bunları düşünsek de  düşünmesek de bir yerlerde teknoloji alabildiğine akıyor . Dur durak bilmeden bütün imal metodları  ve yapım aşamaları hep daha iyiye, daha kısa zamanda seri üretime , daha verimliye  odaklanmış bir şekilde gelişiyor .

otomobil yapım aşamaları üretim bandı
Otomobil üretimi ilk defa seri imalata Henry Ford tarafından  geçilmiş ve  İlk defa  üretim bantları kullanılmıştı .
antika ford
İlk otomobil üretim bandı

Önceden seri üretim bantlarında  sadece insanlar çalışırken şimdi pek çok üretim aşamasında robotlar kullanılıyor artık  . Üretimde robot kullanımı  hem zamandan tasarrufa hem de  kusursuz muntazamlıkta işler çıkmasına yardımı oluyor. Daha az insan çalıştırıldığı için işçilik  maliyetinden düşülmesi de  cabası .

Şimdilerde robotların ,gelişmiş sensörlerin ve algılayıcıların kullanılmadığı bir otomobil üretim tesisi  kurduğunuzu düşünün . İlk başta  işçilik maliyetinden dolayı 1-0 yenik başladığınızı söyleyebiliriz .

otomobil imalatı robot
otomobil imalatında kullanılan robotlar

Aşağıdaki nasıl yapılır? temalı videoda izleyeceğiniz  üzere  otomobil üretimi  başlı başına komplike bir mevzu . neredeyse tüm imalat metodlarının en son teknolojisine hakim olmalı , kaliteden ödün vermeden maliyeti minimuma düşürmek için çok detaylı  hesaplamalar yapmalı , tasarımdan  ödün vermeden  kullanışlılığı sağlamalı . güç ve hızdan ödün vermeden sağlamlığı yakalamalısınız . Otomobil Yapım aşamaları dizayn edilirken planlamadaki en ufak bir hata maddi manevi büyük kayıplara yol açabilir .

Bütün bunları yaparken de  minimum kaynak tüketmeli maksimum verimle çalışmalısınız .
maksimum verimi yakalayacağım derken de  çalışan memnuniyetini de ihmal etmemelisiniz .

Her ne kadar robotlar kullanılıyor olsa da  insan  faktörü hala üretimde  önemli . Çalışanlarınız  mutlu değilse kaliteli işler çıkartmanız  ya da bunu uzun vadeli başarmanız  çok zor  .

Mercedes-Benz S-klasse W222 yapım aşamalarından görüntüler

İlgili Yazılar

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.