Mac Os X ekran görüntüsü alma. Programsız screenshot

Mac Os X ekran görüntüsü alma. Programsız screenshot

Mac Püf noktaları bölümünde bu yayınımızda Mac Os X ekran görüntüsü alma. Mac os X ekran görüntüsü nasıl alınır. Ekranın tamamı ya da bir kısmının görüntüsü nasıl kaydedilir gibi konulara göz atacağız.

Mac Os X Ekran görüntüsü alma

Mac Os X sistem çalıştıran Macbook Pro , Macbook Air gibi bilgisayarlarda ekranın bir kısmının ya da tamamının görüntüsünü almak istediğimizde çoğumuz ekran görüntüsü almak için program yüklemek gerektiğini düşünmüş olabilirsiniz. Çünkü Mac Os X sistemde , Windows’ta olduğu gibi programlar menüsünün içine ”Ekran alıntısı aracı” gibi bir buton eklenmemiş. 

Göze çarpan herhangi bir yerde de ”ekran görüntüsü al”, ”Ekranın fotoğrafını çek” gibi bir menü ögesi de göremiyoruz. Ancak bu durum Mac Os X in Windows’tan geri bir sistem olduğu anlamına gelmiyor. Aksine Windows, ekran görüntüsü alma olayını daha yeni yeni akıl etti ve sisteme Ekran alıntısı aracı diye bir program ekledi. Windows 7 den önce ekran görüntüsü almak için 3.parti yazılımlar yüklemek zorundaydık.

Mac Os X ekran görüntüsü nasıl alınır ?

Mac Os X sistemde ekstra bir program kullanmadan ekranın görüntüsünü almak mümkün.Ekranın tamamının ya da bir kısmının görüntüsünü alabiliyoruz. Bunun için tek yapmamız gereken bir kaç tuş kombinasyonuna başvurmak.

Mac Os X de ekranın tamamının görüntüsünü alma

Macbook Pro ya da Macbook Air gibi cihazlarda ekranın tamamının görüntüsünü almak için aşağıdaki tuş kombinasyonuna başvuruyoruz .

macbook mac os x ekran görüntüsü alma

Bu üç tuşa aynı anda bastığımızda ekran görüntüsü kaydediliyor. Ekran görüntüsünün kaydedildiği yer sistem tarafından default olarak ayarlanmıştır.Masaüstüne kaydeder. Ekran görüntüsünün kaydedileceği yeri de değiştirebilirsiniz . MacosX sistemde ekran görüntüsünü masaüstüne kaydetmesin ,benim belirleyeceğim bir klasöre kaydetsin diyorsanız aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz .

BKNZ:  Mac Os X de ekran görüntüsünün kaydedildiği yeri değiştirme

Mac Os X ,ekran görüntüsünü .png formatında kaydeder . kayıt formatını değiştirmek (örneğin .jpg  olarak kaydetmesi için ise aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz :

Mac Os X de ekran görüntüsü kayıt formatını değiştirme

Mac Os X ekranın bir bölümünün görüntüsünü alma

Macbook bilgisayarda ekranın sadece bir bölümünün (istediğimiz kısmın) görüntüsünü alma için aşağıdaki tuş kombinasyonuna başvurunuz :

mac os x ekran görüntüsü kaydı

Bu kısayolu kullandığınızda fare imleci artı şeklini alır ve istediğiniz bölümü seçmenize olanak sağlar. Böylece, sadece istediğiniz alanın ekran görüntüsünü kolayca alabilirsiniz. Ekran görüntüsü alındıktan sonra otomatik olarak masaüstünüze kaydedilir.

Mac os x ekran görüntüsünü hafızaya alma

Diyelim ki ekran görüntüsünü almak ve bir mesajlaşma uygulaması ile anında arkadaşınıza . göndermek istiyorsunuz.Ya da ekran görüntüsünü alıp bir sunuya yapıştırmak istiyorsunuz. Bunu yaparken de ekran görüntüsünün bilgisayara kaydedilmesini istemiyorsunuz.

Bu durumda aşağıda verilen tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

mac os x ekran görüntüsünü hafızaya alma

Bu kısayolu kullandığınızda farenizin imleci artı şeklini alır ve istediğiniz bölümü seçerek ekran görüntünüzün alınmasına olanak sağlar. Ancak ekran görüntünüz alındıktan sonra masaüstünüze kaydedilmez, sadece yapıştırılmak üzere bilgisayar hafızasına kopyalanır. Daha sonra hafızaya alınmış bu görüntüyü dilediğiniz yere Command + V  tuş kombinasyonu ile yapıştırabilirsiniz.

Mac os x ekran görüntüsü alma kısayolları ilk başta size karışık gibi gelse de bir kaç deneme sonrası alışacak ve bir süre sonra çalışmalarınızda müthiş zaman kazandırdığını farkedeceksiniz.

İlgili Yazılar

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.