Mac OS – Program İndirmeden Video Kesme ve Birleştirme

Mac OS – Program İndirmeden Video Kesme ve Birleştirme

Bu yazımızda MacOS sistemlere sahip Macbook Pro, Macbook Air, iMAC gibi cihazlarda ekstra bir program indirmeden video nasıl kesilir ve birleştirilir işleyeceğiz. MacOS video kesme birleştirme zannedildiğinden çok daha kolaydır.

Tecrübeli Mac kullanıcıları zaten biliyordur, ancak MacOS e yeni geçmiş kullanıcılır Windows’tan kalma alışkanlıkları sebebiyle video düzenlemek için ekstra bir program indirmek gerekebileceğini düşünüyorlar. Google aramalarında bazen ”MacOS sistem içim kolay video kesme programı” arandığını görüyoruz. O yüzden MacOS sistemi içinde zaten var olan video kısaltma-birleştirme yeteneğini tanıtmak istedik.

MacOS sistem içim kolay video kesme programı

Yukarıdaki finder penceresinde gösterdiğimiz video örneği ile konuya girelim.

MacOS Video Kesme Basitçe Nasıl yapılır

Windows sistemlerde Windows Media Player olduğu gibi MacOS sistemlerde video oynatıcı olarak QuickTime Player adlı bir program bulunur. Bu program ile video oynatmanın ötesinde basit video kesme-birleştirme-düzenleme gibi işleri de yapabiliriz.

İlk önce video dosyasına sağ tıklayıp ŞUNUNLA AÇ diyerek QuickTime Player’i seçiyoruz. Menüde bu programı göremiyorsak alt taraftaki ”DİĞER” e tıklayarak programı bulabiliriz.

Macos sistemde videoları kesme pratik yol

Ardından video dosyası ekranda açılınca yukarıdaki dinamik menüden ”DÜZENLE” ve ardından ”KISALT” kısmına tıklıyoruz.

Macbook program indirmeden video kesme işlemi

Aşağıda gördüğümüz gibi videomuz üzerinde tıpkı Twitter – Whatsapp gibi uygulamalarda olduğu gibi sağa sola sürüklenebilen sarı bir bar görürüz. BU kısımdan videonun istediğimiz kadarını kısaltarak ”KISALT” butonuna tıklıyoruz.

Macbook video  dosyaları nasıl birleştirilir

Videoyu kapatmak istediğimizde sol üstteki kırmızı butona tıkladığımızda yeni bir dosya yaratıldığını ve kaydedip kaydetmek istemediğimizi soracaktır. Videonun yeni halini bu şekilde kaydedebiliriz.

MacOS Sistemlerde Program İndirmeden Videoları Birleştirme

Yine ilk örnekteki videomuzla devam edelim . Video dosyasını sağ tıklayarak ”ŞUNUNLA AÇ” menüsünden QuickTime Player seçiyoruz. Video açılınca yukarıdaki dinamik menüden önce ”DÜZEN” ve ardından ”SONA KLİP EKLE” kısmına giriyoruz.

MacOS sistemde programsız video editleme

Videomuzun sonuna ekleyeceğimiz yeni videoyu seçmek için bir finder penceresi açılıyor. İkinci videomuzu seçip ”ORTAMI SEÇ” e tıklıyoruz.

MacOS programsız video kesme birleştirme nasıl yapılır

Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi eklediğimiz 2. video ilk videonun sonunda sarı renkle işaretlenmiş olarak geliyor. ”BİTTİ’ ye tıklayıp işlemi tamamlıyoruz.

macbook programsız basit video düzenleme

Dosyamızı kaydetmek istediğimizde ya da pencereyi kapatmak istediğimizde aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşıyoruz. Her nedense dosyamız sadece .mov formatında kaydedilebiliyor. Bunu. da ekleyelim .

MacosX sistemlerde program indirmeden video kesme - birleştirme

Bu yazımızda MacosX sistemlerde program indirmeden video kesme – birleştirme işlemleri nasıl yapılır konusunu işledik. Yeni yazılarda buluşmak dileği ile.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.